Návod na plošné spoje pomocí plotru Aritma 0512

Které myslíš? Mě totiž nejdou žádné.

Já si nemůžu pomoct. Pořád to samé. I když dám tisk do souboru.

Zdravím po delší odmlce, neboť den má pro mne jen 24 hodin a nestíhám tak někdy řádit a laborovat na aritmě. Ale…
Brouzdal jsem po internetu hoooooodně do hloubky a nešel jsem tam volně přístupný program PADCLEAR od
Christian Saller. Na netu byl s chybkou, tak mi jej poslal nový do mejlu. Funguje výborně, má implementovaný i návod a je to strašně jednoduchý, funguje to bez problémů a zvládnete to každý :+)
Leč je to stále ještě kompromis. Rozkládá totiž pady na obvodouvou kružnici pomicí jednoduché čáry, stejně tak i ale propojovací čáry, což je zbytečné, takže si upravte v manuálu, že pro převod na čáry stačí označit pouze vrstvu Pads a čáry tiskněte zvlášť. (i když, zas až tak nutné to není…)
Bohužel stále zůstávají uprostřed Pads zbytky propojovacích čar…
Myslím, že je to dobrý začátek, tak kdybyste někdo věděl jak tento program upravit, zkuste to, nebo se spojte přímo s Christianem na mejlu chrbest@gmx.de a dejte vědět zkušenosti.
Dííky
P.S. Jiný z kolegů na starších příspěvcích popisuje, že vše tiskne standardně z CAM procesoru s vyplněnými Pads a pomocí EXELON pak nechá středové dírky padů vyťuknout do již namalovaných Pads. Tím krásně vytvoří uprostřed Pads dírku…
Láďa

P.SS. Přidávám ještě další volně stažitelnou utilitku prohlížeče, který úžasně simuluje celou činnost plotteru…SUPER…
na stránce cncnet.info/view.php?cisloclanku=2005042901 je veškerý popis k tomuto softíku.
RVview.rar (787 KB)
padclear.rar (223 KB)

Program rvview znám, je to v celku dobrá náhrada za PLOTR.BAT až na to, že jsem sním zkoušel parkrát tisknout a NIKDY mě to nedotisklo dokonce!!! Napsalo to PORT ALREADY OPEN. :blush: Naštěsí jsem to zkoušel na papíře.

Asi nejjednodušší způsob, jak udělat dírky pro vrták je přesvědčit výrobce, aby tuto volbu zase zpřístupnil v CAMu. U verze 3.55 to jde a a u vyšších už ne. Jestli někdo umí dobře německy, může to zkusit. :smiley:

Taková perlička!!

Našel jsem jeden plotr na aukru a prodejce tam má napsáno

tak mi to nedalo, a zeptal jsem se. Napsal jsem mu:

Odepsal

Moje odpoved

On mi napsal

Moje odpoved

On

Pěkně jste to tu rozjeli, momentálně je na aukru aukro.cz/item407051693_colorgraf_aritma_512.html Aritma 512, ale ta pálka za ni :open_mouth:
Já jsem sehnal za pytlík kafe Minigraf 0507, nemáte někdo zkušenosti s ním? Tu jsem něco našel pablox.net/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=16&Itemid=40
tak rozjedu starej kompl s W98 a uvidíme, jen by mě zajímaly vaše názory na tento konkrétní typ plotteru a jestli jste s ním někdo taky dělal DPS.

Podle toho odkazu by to mělo být funkční. Když použiješ Eagle 3.55, budeš mít i dírky pro vrták. Na starém PC by ti 3.55 mela fachčit. Tento plotr ale neznám. :blush:

Jen by mě zajímalo, jak tam dám ten papír. Je mi jasný že ho tam normálně vsunu, ale jak ho ten plotter dá do polohy začátku, jak to pozná? Nebo je nejaký místo kam se má dávat?

Nevím jak u tohohle plotru, ale na Aritmě 512 ho dáš na značky, zacvakneš páčku, která přitlačí dvě kladky a plotr si zbytek řídí sám.

Tak na 0507 se to musí nastavit ručně :slight_smile:, ale myslím že po chvilce cviku se to zvládne.
Ještě dotaz, dělal jsi někdy na plotteru oboustranný tišťák? Popř. jak?

Díky, David.

Zkoušel jsem to, ale je to o cviku. Na desce jsem si udělal v každém rohu dírku, a po nakreslení a vyleptání jedné strany jsem se snažil tyto dírky vystředit s nakresleným papírem.

První tišťák co mám v plánu je totiž oboustranný (digitronové hodiny)
Zde jsem ještě něco nalezl:
ok2tej.senga.cz/minihpgl/minihpgl.html - řadič HPGL pro 0507
ok2tej.senga.cz/program.html - program pro řízení (HpglMng v1.0.1)
Třeba to ještě někomu pomůže, v tom programu se dají spustit soubory s příponou *.plt, *.hpgl, *.mng a v případě toho, že vlastníte 0507 tak se s nimi dá posouvat po papíře a změnšovat či zvětšovat a pak namalovat přes ten řadič (možná to píšu celkem laicky, ale neznám odborné názvy)
Ale i na náhled je to fajn :slight_smile:

Tak ten HpglMng v1.0.1 je pro Aritmu 512 nepuzitelnej, teď jsem ho zkoušel a jen bliká LED error.

To se dalo tušit, však jsem napsal, pro ty co vlastníte 0507 :slight_smile:
Když tak přemýšlím, ještě že ta 0507 Led Error nemá :laughing:

Tišťák máš tady

A jen tak mimochodem, to je ale lidová cena.

Ano to je pravda. Jen jsem se nad tím pousmál, nikdy bych za to tolik nedal. Radši bych maloval stále FIXem…
Jinak díky za odkaz na ten tišťák. Kdyžtak přihodím, já ho mám navrhlej i na vteřiny :slight_smile:

Určitě znáte program ProfiCAD. Z něj se asi HPGL nedostane že?

To je editor schémat, ne?

Ano, dělá hezký schémata, ale ten HPGL z toho asi nepůjde…

Já ale potřebuju udělat tišták s dírkama na vrták, ne schéma. To je taky 1 vada Aritmy, 2 je ta, že na ní nejde tisknout z woken.