[size=150]Přináším krátký návod, jak pomocí souřadnicového zapisovače udělat kvalitní plošný spoj.[/size]
[size=200]Co budete potřebovat + úpravy[/size]
- souřadnicový zapisovač Aritma 0512, odšroubujte držáky papíru, to jsou na fotce ty černé pásky mezi perama. Je dobré si přečíst tento článek , jsou tam popsány úpravy a možnosti. Hlavně odstavce Úpravy plotteru a Hroty a lak. Nevšímejte si odstavce Kreslení přes CAM, protože je nefunkční pod XPčkama.
Dále bych doporučoval tento článek, kde jsou obrázky z knížky, schéma a hlavně Redukce pro fix. Upozorňuji, že schéma zapojení kabelu v tomto článku mi nefungovalo!!!
- kabel k propojeni plotru a PC přes COM port, Je to čtyř žilový, nestíněný kabel. Délku mám cca 2 metry. To by mělo každému stačit. Náklady na výrobu kabelu nepřesáhnou 50,-. Důležité je propojení pinu 1 - 6 a 7 - 8 na COMU, bez těchto propojení to nefunguje, a když funguje, tak špatně!!! Plotr si dělá co chce, kontrolka ERROR se může “zbláznit”.
- PC sestavu, která má COM port ve výbavě, redukce USB->COM jsou nefunkční, ale pokud někdo má plnohodnotnou redukci, může ji vyzkoušet a pak napsat, jaký typ je funkční. Redukci jsem měl doma, stála mě cca 700,- v polovině roku 2007 a byla nefunkční. Pak jsem se dozvěděl, že redukce USB->COM nejsou plnohodnotné COM porty se vším všudy, hlavně co se týká napětí + a - 12V! Pokud chcete používat Aritmu s notebookem, tak některé notebooky mají problémy s dodržením napětí + a - 12V!! Vyzkoušeno na vlastním noteboku.
EDIT 10.8.2011 - Tato redukce USB COM nefunguje. Je to made in China a není plnohodnotný COM, sice má urovně ±9V,ale má jen RX a TX. Hlásí se jako PL-2303 Prolific.
- fix STAEDTLER permanent lumocolor DRY SAFE S černý, jsou i jiné barvy, ale černá je nejlépe na DPS vidět. Tlouštka fixu je 0,3mm a 0,4mm. používám obě, jak na co! Bude řeč dále. Cena fixu se pohybuje od 17,- Kč výše, na internetových obchodech je cena nejnižší, v papírnictví je cena okolo 50,-.
9.5.2008 - Po dlouhé době jsem si koupil fix Edding 140S, a dosáhl jsem s ním o trošku lepších výsledků než s STAEDTLERem. Tento fix je, co jsem četl, určen přímo na kreslení plošných spojů. Úpravy se tykají i tohoto fixu, taky jsem to řešil kouskem izolepy. Dělal jsem s ním “zatím” pouze 2 plošňáky, ale nevím, jak hrot bude snášet ťukání o desku.
-
Program EAGLE na kreslení plošných spojů. Já používám verzi 4.13 , jsou sice novější verze, ale zatím jsem neměl potřebu ho měnit. Demoverzi Eaglu lze stáhnout zde elcad.cz/eagle/download.htm
-
Redukci na fix, je součástí plotru.
[size=200]Úprava fixu.[/size]
Vyzkoušel jsem různé fixy, laky, násady a výše jmenovaná fixa dopadla nejůspěšněji. Bohůžel nezapadá přesně do redukce, je třeba ji upravit. Opět jsem zkoušel, dokonce na soustruhu udělat redukci, ale při koupi toho samého fixu už prostě neseděl, tak jsem to vyřešil pomocí elektrikářské pásky nebo klasické průhledné izolepy.
Je třeba namotat 2,5 až 3,5 otáčky el. izolepy. Každý si to musí vyzkoušet. po pár pokusech už bude každý vědět a zastrčit do redukce trošku větší silou. Porovnat s původními pery. Kdo nemá, je to přesně 28mm od kroužku. Ale zase musíte odpočítat tloušťku kuprexitu. Většinou 1.5 mm. Mě se osvědčilo 24 - 26 mm. Výška jde doladit ještě šroubkem na pojezdu. Fix v redukci vypadá nějak takhle.
[size=200]A teď k PC. [/size]
Doplněno 23.2.2010. Asi před 1/2 rokem jsem přešel na WIN7 Ultimate 64bit. Odzkoušeno, funguje to perfektně, až na to, že ve WIN7 se NEMUSI nastavovat COM !
Já osobně mám wokna XP SP3, desku MSI P35 NEO-F, C2D E6750, 4G RAM (3.25G s 32bit XP), 9800GTX+ 768Mb grafiku, 1x 400G + 1x 1T hardy, syn hraje rád hry, ale HLAVNĚ COM na základní desce, s toho důvodu jsem taky tu desku kupoval. Na jiných forech píšou, že COM port a wokna XP nejsou kamarádi, ale zde je popis, jak to plnohodnotně zprovoznit. Zdůraznůji, že nejsou třeba vůbec žádné ovladače ani jiné podpůrné programy.
V nabídce START vyberte TENTO POCITAC a ptm vyberte vlastnosti, založku HARDWARE, dále SPRAVCE ZARIZENI, poklepejte na komunikacni port a objevý se vám něco takového.
Pokud nemáte takto nastavený COM port, tak ho změnte na nastavení dle
obrázku a pak klepněte na UPRESNIT a uvídíte tohle.
a změnte na nastavení dle obrázku. Vše odklepejte OK a PC bude pravděpodobně po vás chtít restart systému, tak jej udělejte. Udělejte restart, i když to wokna nebudou chtít.
[size=200]EAGLE 4.13[/size]
Kdo neumí ovládat EAGLE, tak se to tu ani nedočte, nebudu tu popisovat jak se pracuje s EAGLEM, od toho jsou jiné články a PDFka, budu popisovat pouze nastavení CAM processor.
V okně kreslení spojů klepněte na CAM PROCESSOR
Je to ta světle modrá napravo od tiskárny. Otevře se vám okno
forum.mcontrollers.com/image/aritma-11-small-rozhrani-pc-4.jpg
V lište LAYER klepněte na DESELECT ALL
Do DEVICE nalistujte myší HPGL nebo HPGLX, je to komunikační protokol ARITMY. HPGL2 Aritma neumí!!
SCALE = 1, je to jako že se rovná skutečné velikosti dle rozměrů v EAGLU.
Odfajfkujte MIRROR, POS. COORD a OPTIMIZE
MIRROR - zrcadlí výstup. Tato volba normálně vytvoří záporné souřadnice, proto by se měla používat pouze když je současně vybrána volba “pos. Coord.”.
POS. COORD - posune výstup tak, že nevznikají záporné souřadnice a výkres začíná od referenčního bodu výstupního zařízení. To je nezbytné pro zařízení, která dávají chybová hlášen, když zjistí záporné souřadnice.
OPTIMIZE - spustí optimalizaci postupu kreslení pro plotry.
Ještě by to chtělo nefajkovat FILL PADS, ale buhůžel tato volba není přístupná. O tom níže.
Bez pos. Coord a Optimize to kreslí pěkný nesmysly a led ERROR se může zbláznit, plotr začne nepříjemně pískat.
Zaškrkněte LAYERS 16,17,18,20.
File si dejte, třeba jako já E:/aritma/plotr.hpgl
Umístění není nutné dodržet, ale název souboru ano, protože pomocí souboru, kterým se data do Aritmy posílají, se s tímto názvem počíta!!
DIAMETER je tlouštka pera. Vepište dle skutečného rozměru pera, EAGLE s tím počítá a upravuje podle toho šířku spojů atd.
VELOCITY je rychlost posuvu, 1 je nejpomalejší, 8 nejrychlejší. Já používám většinou 2 - 4
OFFSET je vzálenost od levého horního okraje při A4, při A3 je to pravý hormí roh, viz nastavení na Aritmě. Popis ovládání Aritmy zde uvádět nebudu, protože brožura je u ní v krabici měl by ji dostat každý k Artimě.
čísla per si změnte na 1, je to první pero zleva. Poslední má číslo 8. Někdy používám současně 2 pera, 1 a 2 a to na kresbu PADU součástek, kdy dám do 1 0.4 a do 2 0.3 a PADY kreslím 2, zbytek 1.
forum.mcontrollers.com/image/aritma-12-small-rozhrani-pc-5.jpg
Až máte vše nastaveno, klepněte na PROCESS JOB a v adresáři, který jste zadali do FILE vznikne soubor plotr.hpgl. Když jej editujete, tak jsou v něm samá čísla a příkazy v HPGL kódu. Ten zde taky popisovat nebudu, od toho jsou jiné stránky a v podstatě o něm nemusíte ani nic vědět.
[size=200]PLOTR.BAT[/size]
V adresáři, kde je soubor PLOTR.HPGL vytvořte soubor PLOTR.BAT a do něj napište
*E:
cd…
cd…
cd aritma
mode com1 baud=9600 parity=E data=7 stop=1 to=off xon=off odsr=on octs=off dtr=off rts=off idsr=off
copy plotr.hpgl com1*
A soubor uložte.
Příkaz cd aritma je odkaz na adresář, který máte v kolonce FILE v CAM PROCESSORU. Pokud máte jiný adresář, napište ho za cd. To samé se týká disku E:
Pár zkušeností s tímto souborem. Pokud pustíte soubor PLOTR.BAT, vypadá takhle
S počítačem můžete pracovat klidně dál, počítač nezamrzne, neseká se, a po dotisknutí se okno samo zavře. Akorát nesmíte okno natvrdo zavřít. Plotr by dotiskl načtená data a zastavil by se a začal by velice nepříjemně pískat. Můžete ho na tvrdo zavřít v případě problému s plotrem, ale doporučuji resetovat plotr, viz brožura. Nevýhoda je, že v okně není vidět, kolik % máte nakresleno, ale můžete kouknout na plotr jak tiskne a odhadem, dle nakreslených spojů usoudit, jak dlouho asi ještě bude kreslit. Komu okno vadí, může ho minimalizovat, nemá na funkci vliv.
Jedno malé upozornění. Ihned po spuštění souboru PLOTR.BAT si plotr bere pero a dává se do kreslení! Pokud tomu tak není, je někde chyba, ale pokud máte dobře udělanej kabel, nastavenej COM dle popisu, tak by problém neměl vzniknout. PC sestava na to nemá vliv, je úplně jedno, jakej máte procesor, grafiku atd. Pokud se plotr dá do kreslení a do 10 vteřin se rozsvítí kontrolka ERROR, tak je na 100% jisté, že data ze souboru PLOTR.HPGL nedotiskne. Pokud tohle dělá, je chyba v nastavení COM portu nebo špatně zapojen kabel.
[size=200]ARITMA[/size]
Plošné spoje vyrábím tak, že skutečný rozměr desky, např 100mm x 100mm uříznu o 5 mm na každé straně delší. Vezmu tvrdý papír formátu A4, při větší desce i A3, a umístím do plotru a pomocí jakéhokoliv pera, fixy, upraveným tak, že se vejde do redukce, jinak já dostal k Aritmě i originál fixy, tak používám je, a namaluji plošný spoj na papír, abych věděl, kde se bude plošný spoj kreslit. Umístění je možné změnit v CAM PROCESSORU v nastavení OFFSET. INCH přepište na mm, ale když je tam 0, nejde to změnit. 1mm v OFFSETU udělá 1mm na ARITMě!! Z důvodu ušetření času kreslení na papír je dobré všechny LAYERS vypnout a nechat jen DIMENSION, obrys desky, dejte PROCES JOB a spusťte soubor PLOTR.BAT.
Vyleze vám něco takového.
Až máte na papíře obrys, přilepte desku izolepou na papír tak, že využijete těch 5mm na každé straně. Myslím si, že 4x5mm navíc nikoho nezabije. Až budete zručnější, třeba jako já, budete je lepit jen za dvou stran. To už pak bude jen 2x5mm navíc! Přilepte desku na papír,
vložte FIX v redukci, odškrkejte si zpět LAYERS 16,17,18 , dejte PROCES JOB, aby se uložily zase zpět hladiny, spusťte soubor PLOTR.BAT a jestli je vše, tak jak má být, tak se můžete kochat, jak ARITMA kreslí za vás plošný spoj.
Asi za 30 minut vám z plotru vyleze něco takového. Tahle DPS je k POTYO1
Až je dokresleno, nechte chvilku uschnout a jít leptat. K chybám většinou nedochází ale vizuální kontrola není na škodu a dodělání drobných úprav taky ne. Na této desce je viditelná chyba v pravé části desky, a to jsou díry pro tranzistory, protože jsou namalovány v DIMENSION, ale není problém vzít, já používám, jehlu a “kolečka vyškrabat”.
Leptání zde popisovat nebudu, článků je o tom víc než dost, já osobně leptám v CHLORIDU ZELEZITEM, kyselinu jsem nezkoušel, myslím si, že by to fix nevydržel.
A tohle všechno má jednu nevýhodu. Dodnes jsem nepřišel na to, jak udělat v PADS plošku na vrták. Plotr PADS namaluje bez plošky pro vrták. Já už jsem si na to zvykl, ale kdo je zvyklý, např. z fotocesty, bude s tím mít možná problém.
EAGLE do verze 3.55 podporuje PADS, ale je tak nepřehledny oproti v. 4.13, aspoň tedy pro mě, ale kdo je na něj zvyklý, určitě ho může použít, postup je stejný. Stačí odfajfkovat FILL PADS v nabídce CAM procesoru.
[size=200]Něco k plotru[/size]
Já jsem Aritmu 0512 sehnal výprodejem z jednoho skladu, odpovídala tomu i cena. Co jsem, před psaním tohohle návodu, koukal na různé internetové stránky, tak jsem ho našel v ceně od 500,- do 2800,- , což už je asi trochu moc. Hodně často se prodává zde zde.
Snad tento článek někomu pomůže, neklade si za cíl někoho přesvědčovat o tom, že dělat plošné spoje na plotru je nejlepší, ale ukázat, že i výrobek českých firem může někdy dokázat divy.
Veškeré dotazy, připomínky a kritiku pište jako odpovědi, co půjde, pokusím opravit, vylepšit, zdůvodnit či odpovědět.
Hodně úspěchů s Aritmou přeje Honza3
eagle_4_manual.zip (794 KB)