Návod na plošné spoje pomocí plotru Aritma 0512

Dobrej program je Eroiica, ale na demoverzi je omezen výstup tisku. Ale za cenu 4950,- budu raději vrtat tak jako dodnes. :blush: :blush:

Perfektní, konečne rozumný návod. Díky za to :unamused:

Zdravím Vás a díííííííííííííííky mooooooooooooooc za úúúúúúúúúúúžasnej návod na výrobu plošnejch spojů. Jsem vlastníkem a uživatelem 0512 sice jen krátce, ale díky Vašim příspěvkům to prozkoumávám ze všech stran.
Takže, pokud Vám mohu doporučit následující postup:
NEINSTALUJTE verzi EAGLE 5.0, nekreslí totiž PADS po kružnicích, ale namaluje základní obrys Pads a zbytek vyplní podélnejma a šikmejma čárama. Takže tím je dírka na vrták totálně mimo mísu.

Programování v HPGL je naprosto triviální, a dají se v něm odstranit výplně vrtacích dírek v PADS v EAGLE 4.16, který naštěstí kreslí vše v souřadnicích od kraje ke středu a vytváří tak prostor pro následující vytvoření vrtací dírky. A to následujícím způsobem:
Je NUTNÉ, aby v CAM PROCESSORU byly nastaveny PADS na jiné číslo pera, než ostatní vrstvy. Např. na číslo 3.
Tím se odliší v HPGL od ostatních bloků, a Vy plošky PADS pod perem 3 v pohodě a pohodlně najdete, neboť pod číslem 3 budou všechny pohromadě.
V HPGL to vypadá následovně (editaci lze provést v NOTEPAD) např. pro 1 PADS integr.obvodu:

IN; IP 0,0,100,100; SC 0,100,0,100;
VS 4;
SP 3;
PA 848,888;
PD;
PA 854,894;
PA 866,882;
PA 866,814;
PA 854,802;
PA 838,802;
PA 826,814;
PA 826,882;
PA 838,894;
PA 854,894;
PA 853,886;
PA 863,876;
PA 863,820;
PA 853,810;
PA 839,810;
PA 829,820;
PA 829,876;
PA 839,886;
PA 853,886;
PA 852,878;
PA 860,870;
PA 860,826;
PA 852,818;
PA 840,818;
PA 832,826;
PA 832,870;
PA 840,878;
PA 852,878;
PA 850,870;
PA 858,862;
PA 858,834;
PA 850,826;
PA 842,826;
PA 834,834;
PA 834,862;
PA 842,870;
PA 850,870;
PA 849,862;
PA 855,856;
PA 855,840;
PA 849,834;
PA 843,834;
PA 837,840;
PA 837,856;
PA 843,862;
PA 849,862;
PA 852,846;
PA 848,842;
PA 844,842;
PA 840,846;
PA 840,850;
PA 844,854;
PA 848,854;
PA 852,850;
PA 852,846;
PU; SP 0; PA 0,0;

kde: VS 4 - je rychlost 4
SP 3 - vybere pero ze zásobníku 3
PA - souřadnice dojezdu pera
PD - pero dolů
PU - pero nahoru
SP0 a PA 0,0 - vrácení se na začátek s vrácením pera.

PADS plošky inegráče je tvořen několika 8mi úhelníky plus spojovou čarou. Takže stačí od každého takového bloku vymazat posledních 9 řádků PA a uložit a hned je dírka v PADS hotova. Podle toho v jakých násobcích devíti uberete řádky, tak podle toho bude dírka velká (9, 18, 27…).
Pro náhled můžete s přehledem použít Corel, který ukáže i přesné rozložení na stránce a který dokonce umí i vše, co na něm uděláte (i cokoli jiného) ukládat do HPGL souboru (SOUBOR-EXPORTOVAT-SOUBOR HPGL PLOTTER a přepsat příponu PLT na HPGL). Pak už dle výše popsaného spusti plotr.bat

dále:
všimněte si, že počáteční souřadnice PA 854,894 a devátá souřadnice PA PA 854,894 jsou shodné, neboť po opsání 8mi úhelníku a spojové čáry se pero vrací do té samé polohy. To znamená, že odmažete-li zbylé řádky a ponecháte pouze těchto 9 souřadnic, narýsuje Vám pouze obrys PADS - tedy znovu s dírkou pro vrták (tentokrát tedy větší podle tloušťky pera).

IN; IP 0,0,100,100; SC 0,100,0,100;
VS 4;
SP 3;
PA 848,888;
PD;
PA 854,894;
PA 866,882;
PA 866,814;
PA 854,802;
PA 838,802;
PA 826,814;
PA 826,882;
PA 838,894;
PA 854,894;
PU; SP 0; PA 0,0;

Tato metoda obrysů je nutná např pro verzi 5.0, která, jak jsem již napsal nekreslí po kružnicích, ale namaluje obrys a pak jej cykcak vyplní.

Tento postup je sice na první pohled velice zdlouhavý, ale je přehledný a fungující a po čase to jde docela od ruky, neboť všechny PADS v tomto případě ve 3 vrstvě jsou za sebou řazena pohromadě, takže se nemůže stát, že budete odmazávat např. spojové čáry. Stejným způsobem se postupuje i u ostatních PADS, např. kruhových nebo čtvercových.
Nejsem programátor a nerozumím, jakým způsobem se programy programují, ale myslím si, že se určitě musí najít někdo z Vás, který by dokázal napsat program, kterým by se HPGL soubory prohnaly a ten program by sám vyhledal právě jen např. vrstvu 3 a automaticky ze všech PADS tímto způsobem odmazal posledních 9 (nebo 18, 27… podle potřeby) souřadnic a zas zpět vše uložil.
UUUUUUUUUUUUUUUUUFFFFFFFFFFFFFFFFFF…Láďa

P.S. Můžu nějakým legálním (freeware) způsobem převést text *.doc a *.pdf taktéž na křivky?

P.SS. Jak v Eagle nastavím, aby spojová čára se pouze dotýkala plošky PADS a neprotínala ji, abych měl skutečně volnou dirku na vrtání?
Díky za odpověď, Láďa

To potěší, že článek někomu pomohl. :smiley:

A stěma PADama je to trošku horší, protože plotr nekreslí jen PAD, ale do PADu vede i např. BOTTOM, a ten zasahuje do PADU. Jediné řešení by snad bylo nedotahovat spoje až PADum. A toto řešení je použitelné na malé plošnáky. Při představě, že upravuju 100 děr je mi :blush:

Jsem zkoušel novej Eagle 5.0 a BOHŮŽEL se na FILL PADS v HPGL výrobce zase vy…

Mas tri moznosti.

  1. existuje nejaky plug-in do Wordu, ale neviem ci je free

  2. nainstaluj si nejaky sw, ktory sa tvari ako tlaciaren (nap. CuteWrite, PDFCreator, skratka je ich viac). Z Wordu potom das priklad na tlac, ale ako tlaciaren zvolis program pre konverziu do PDF, objavi sa ti v zozname tlaciarni

  3. nainstaluj si OpenOffice. Jeho writer vie nacitat *.doc a ma priamo ikonu na generovanie PDF. OpenOffice je zadara, ale schopnosti jeho writeru, hlavne co sa stylov tyka su viac ako chabe a neprakticke, tak sa vraciam po dvoch rokoch opat k Wordu. Ale v tom baliku je velmi sikovny kresliaci program. Vrele doporucujem

Martin

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
(upravená citace)

Špatně jsi pochopil jeho dotaz. DOC, PDF převést do HPGL!

Mám příští týden sraz se dvěma(i?) programátory a pokusím se jim problematiku nastínit, zda-li by dokázali vyrobit nějakou aplikaci por automatické mazání nepohodlných příkazů HPGL… tak pak dám vědět, jestli to je nebo není možné…

Jinak moje otázka ohledně převodu doc a pdf na křivky stále zůstává aktuální.
Jo a další otázka, ptoč veškeré fonty písma kreslí plotr obrysově? vždyť to strrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaašně zdržuje… dá se to nějak převrátit, aby tedy kreslil jen tu užitečnou plochu a ne obrysy?
Jo a proč A4 když jí mám napsanou od první řádky tiskne doprostřed ačkoliv mám převrácení (na výšku-na šířku) nastavené správně? Já vím, že jsem jak malej kluk, ale ono mi to prostě nedá spát…:+))
Díky moooooooooooooc

Jo a ještě jednu poznámku. Pokud tisknete cokoli přes drivery ROLAND DXY 1200 tak tiskněte nejprve do souboru, neboť v první řádce schází příkaz pro podávání potřebného pera a plotr tedy tiskne bez něj. Je tedy nutné např. v NOTEPAD chybějící příkaz SP doplnit a uložit s příponou hpgl. Pak zas spustit plotr.bat (oto je faaaaaaaaaakt dooooooost SUPER utilitka)

:arrow_right: administrator: příspěvek byl upraven
(upravená citace)

S těmi PADy by asi bylo nejlepší, kdyby se výrobce Eaglu vrátil zpět k CAMu z Eagle 3.55, v té verzi to funguje.

Jestli budeš mluvit s programátorem, tak ať napíše přímo ovladač jako na tiskárnu. Pak by nebyl problém tisknout skoro cokoliv. :open_mouth: Já jsem si s drivery ROLAND DXY 1200 taky hrál, ale nějak asi nekamarádí s mojí Aritmou.
Písmo, jestli myslíš v Eaglu, aby netiskl obrys, musíš dát RATIO na 0%. Ještě můžeš vyzkoušet změnu písma, máš 3 možnosti.

Tu A4 myslíš v Eaglu?

Tu A4 a tisk písma myslím v doc nebo pdf, neboť jsem z nich chtěl plotrem tisknout na jiné materiály než na papír.
Láďa

Zatím to řeším tak, že co si chci nakreslit, třeba dnes jsem popisoval DVD, tak to “namaluju” v Eaglu. Zatím, aspoň pro mě, nejjednodušší zbůsob, než to krkolomně v nějakém programu předělávat. A nenašel jsem ještě program, kterej by soubor HPGL otevřel a po úpravě zase uložil.

3.6.2008 - Dotaz na Láďa Anonymní- Jaké používáš drivery? Ty moje mi píšou tohle :

Hrál jsem si s nastavením asi 14 dní a pak jsem to vzdal, ale jak jsi je tady znova vzpoměl, tak jsem to zkusil znova a dělá to pořád to samé. Nemohl by jsi někam dát ty ovladače, co máš ty?
Bez názvu.JPG

Ahoj, mám teď zkouškový, tak nestíhám ani odpovídat,stále ještě laboruju, pokusím se dnes večer nebo zítra večer odpovědět.
Zdravím, Láďa

Chtěl sem se zeptat, jestli je a pokud ano, tak jakej je rozdím mezi Aritmnou 0512 a Aritmou 0517??

Tak to nevím přesně, ale je ARITMA 0512 a 0516 a pak je AMAGRAF 0507 a 0517.

Ahoj,
tak s tím ještě zápasím a zatím mi vycházejí jen samé kompromisy. Pro tisk z Eagle, a Corelu používám Tvůj prográmek, plotr.bat (ještě předtí samozřejmě vše exportuju do HPGL a v Corelu zkontroluju). Blbý je to při tisku z Wordu, neboť tam je nutné zadat cestu k plotrové tiskárně. Jestliže mu zadáš jakoukoli jinou (jehličkovou, inkoustovou, laserovou) nebude proveden zápis v HPGL kódu a napíše Ti to ten Error. Pokud tedy nainstaluju drivery od Rolanda DRX1200 a použiju je jako tiskárnu, tiskne mi A4 ve Wordu v úplně jinejch souřadnicích, než má A4 (od prostředka stránky), nevezme si na začátku pero… a nemůžu zatím přijít jak je to možné (pokud jsem mu tedy úvodní hlavičku HPGL nedopsal, ale to je mi dooooost divný…). Zkoušel jsem postupně veškeré drivery ploteru Roland, ale v podstatě ne moc úspěšně. Proto tedy z aplikací podobných Wordu vše tisknu přes tuto tiskárnu do souboru (*.PRN) a otevřu to v Corelu, kde celou stránku správně posunu do příslušných a správných soužadnic. Po-té znovu expotruju do HPGL a tisknu přes Tvůj soubor plotr.bat. (Jo, jenom pro obhajobu driveru DRX1200 - podle měřítka a ve správnějch souřadnicích tiskne např. z AutoCadu).
Má to ovšem velikananánskou nevýhodu, neboť drivery DRX 1200 a i ostatní od Rolanda si automaticky přenastaví hodnoty COM portu. To se pak tluče s Tvým nastavením, což totálně zapisovač zmate a celej ho rozbliká. Ale nevzdávám to a stále dál laboruju. Teď jsem se dokonce pustil do podrobnějšího studování manuálu, tak snad budu z toho moudřejší. Jen k tomu potřebuju Tvou radu: Nejsem zas až tak znalý v oblasti nastavování a popisu COM portu. Můžeš mi, prosím, co nejjednodušším způsobem (jako pro malé děti) vysvětlit proč Tvé hodnoty COM portu jsou 9600-7-Sudá-1-XON/XOFF, kdežto drivery Rollanda automaticky dávají 9600-8-Žádná-1-Hardware. V čem je prosím rozdíl? Co znamenají ta čísla a názvy? Skutečně to nevím a na internetu nalezený popis byl na mne příliš odborný… Dííííííky moooooooooooc… P.S. S programátorem to je tak, že mu mám v neděli poslat mejlem, co bych potřeboval a pak se nějak ozve, ale budu na něj co nejvíc tlačit…
Zdravím, Láďa

9600-7-Sudá-1-XON/XOFF :

9600 - prenosova rychlost - 9600 baudov
7 - pocet platnych bitov v jednom slove
Suda - parita (neviem ci parna, alebo neparna, z tychto ceskych slov mam stale hokej)
1 - jeden STOP bit - znaci koniec prenosu…
XON/XOFF - no niesom si teraz isty…ale malo by to byt nejake riadenie

9600-8-Žádná-1-Hardware:

9600 - ako hore
8 - pocet platnych bitov v jednom slove- 1 byte
Zadna - parita sa nepouziva
1 - jeden STOP bit - ako hore
HARDWARE - hardwarova riadenie prenosu…

Dufam, ze to pomoze…

Když si najdeš v driverech soubor Rdgplt.dcf tak v něm je nastavení pro COM port. Změn ho v tom souboru a nebude se ti to hádat. At nemusíš přepisovat všechny, stačí jen pro RDGDXY00.RPD

Ale teď jsem si vzpoměl, že jsem kdesi kdysi četl, že ona ta Aritma by měla fungovat i na 9600,8,1,N ale mě to nejde. Rozsvítí se error a pomůže jedině reset.

Ahoj,
díííííky za tip, tak jsem si s tím znovu hrál a:

  1. Drivery DXY1200 jsou na nic, neboť neumí při přímém tisku z wordu nebo adobe popadnout pero (bez opadnutí pera ihned kreslí) a někdy si dělají co chtějí. Tak zatím zkouším postupně vyšší verze driverů ze sady Roland a zatím mi fungujou i s popadnutím pera, jen to stránkování nějak pokulhává, třeba některé z nich A4 stále berou tak, jako by byla standardně dávána do jakékoliv tiskárny na výšku…ups…
    Tak to zatím řeším tak, že si vše vytisknu nejprve do souboru přes nějaký vyšší driver Roland a v Corelu přenesu do správných souřadnic. V něm už je poloha výkresu nebo textu na stránce plnohodnotně respektována. Vyexportuju jako plotr.hpgl a samozřejmě spustím ve Tvém programu plotr.bat, neboť to je stoprocentní. (znovu opakuji, že vyšší řady driverů Rolland umí popadnout pero, ale stále špatně z přímého tisku nedokážou trefit přesné souřadnice na A4, proto ten převod přes Corel).
    Porty ve všem i v plotr.bat přepiš na 9600,8,N,1,H a bude Ti to chodit naprosto v pohodě, neboť pod těmito čísly se automaticky při instalaci nastaví i drivery Rolanda. Je to odzkoušený a skutečně to funguje. To je možná další důvod, proč Ti vyběhla ta hláška o špatném nastavení tiskárny, neboť drivery Roland nastavení 9600,7,E,1,Xon neznají.
    Zatím takto, koumám nad tím dál, tak se určitě ještě ozvu.
    Láďa
    P.S. při expotru z Corelu do HPGL je nutné ve druhé záložce odškrnout správný počátek sránky “vlevo dole”, neboť je výchozí hodnota nastavena na střed, tak to pak tiskne chybně od prostředka dolů.

Už jsem to tady psal. že mi jede jen 9600,7,E,1,Xon a když nainstaluju ovladače tak je úplně jedno, jestli je tam sudá nebo lichá nebo 7 a 8 bitů atd. Výsledek je pořád stejnej. A když nastavím 9600,8.N,1,H tak mi svítí error, a to nemá, takže je něco špatně. Našel jsem manuál k Aritmě a je v něm napsáno, že umí 9600,7,E,1,Xon a i 9600,8,N,1,H.
Tak nevím,asi mám nějakou potvoru.
Ale vzhledem k tomu, že původní záměr bylo kreslení plošných spojů, což mi aritma plní na 150%, tak jsem o tom dál nepřemýšlel. Jediné, o co se teď snažím je fill pads. Zatím bezůspěchu.

Které ti chodí i s popadnutím pera?

9.6. 3:44 - nedalo mi to a hrabal jsem se v tom a něco jsem našel. Zatím to vypada, že to bude funkční, chce si to pohrát s nastavením.

Zkoušel jsem tenhle a vypadá celkem rozumně.


Plotr.JPG

Ahoj,
s tím HP-GL 2 jsem taky docela dlouho zápasil, vypadá faktiky v ýborně co se týče nastavovacích prvků ohledně umístění a polohy papíru. Bohužel vždy mi veškeré texty nebo jiné grafiky převedl do jedné tlusté čáry, takže na plotru pak písátko jezdilo jen tam a zpět. (viz náhled v Corelu).
S popadnutím písátka nemá problém např. driver DSX4000, GRX4500, GPX4700LS.
Je nutné v driveru (nebo až při nastavení před tiskem) změnit hight resolution z NO na YES, jinak některým písmenům přiřadí nepěkné (jak to správně nazvat) dodatkové čárky zakončující písmeno.
Bohužel, taktéž posouvají celou tisknutelnou oblast mimo formát předvoleného papíru (nadávají že se bude tiskout mimo okraje). V Corelu pak musím celou stránku posunout do jeho viditelné A4 a pak znovu vyexportovat do HPGL. Pak už je to v pořádku.
Kouknul by ses prosím Honzo, kde by se v těch driverech dal tedy nastavit správný počáteční bod tiskové plochy, aby se při tisku tisk neposouval mimo vlastní papír? Díky, Láďa