Návod na plošné spoje pomocí plotru Aritma 0512

Když u funkčního motoru na IO 4,5 měřím, leze do něho 0.14 kHz, 0.33 kHz FAST, tak z něho leze Q0 0.06 kHz, FAST 0.17 kHz, ale skáče to i na 0.56 kHz.

U nefunkčního motoru je to úplně stejné.

Měřil jsem to i logickou sondou,má sice jen stavy L a H, ale dle blíkaní ledek bych řekl, že mezi IO není rozdíl.

V 74LS193 asi chyba nebude :open_mouth: :open_mouth:

Jsem z toho jelen. Začnu porovnávat oba bloky motorů a vše okolo nich, když jsou oba úpolně stejné.Snad zjistím rozdíl.

edit 22.9. - Tak jsem měřil a až na pár rozdílu u MAB311 ± 0.5V jsem nepřišel na nic, tak jsem vyměnil 2x MAB311 a 1x UCY7408 a výsledek ŽÁDNEJ. Ještě zkusím 74LS193 a pokud ani to nepomůže, tak jsem v háji. Program do PROM asi nikde neseženu. :blush: :blush:

edit 23.9. 2:08 - Nějak mi to pořád nedalo, i když teda ráno musím vstávat, ale napadlo mě, že může být chyba v motoru. Tak jsem vyměnil motory a dělá to ten motor.
Neví náhodou někdo, co je to za krokové motory??? A kde je sehnat?? Označení na nich není žádné a v “manuálu” jsem taky nic nenašel.

Já na nich označení mám.Motory to jsou SMR 300-300.
regulace.cz/CZ/KM/km_300-300ri.html

Neleží někomu ten motorek doma zbytečně?? 600,- se mi za něj teda dávat nechce.

A jak se na krokovém motoru pozná, že je v háji, když odpor cívek je totožný s tím dobrým motorkem?? Jeden se točí normálně, druhému se nějak nechce. :blush:

Ty motry asi zapojuješ stejne. Protože mne napadá že tohle chování může být při špatném zapojeni sledu fazí. Pokud by ten motor odešel čekal bych změnu odporu nebo aspoň impedance.

Jsem je oba vymontoval,přehodil jsem je a zapojil úplně stejně podle barev. Ten “pokažený” dělá furt cikcak i na druhé pozici a ten “dobrý” funguje normálně na pozici, kde ten dělal cikcak.

…tak to bude nejake mechanicka zrada. Nemohlo sa nieco stat s rotorom ze sa pootocil jeden voci druhemu ?

No, možná je to blbost ale napad me studenak nekde v motoru… preci jenom 15minut stat nekde mezi krokama ho asi trosku prohralo. Jak říkám, jen nápad.

Jinak co se vývoje sw týká tak si asi dám delší pauzu, začal semestr a já už teď (2. týden) nestíhám :smiley: .

Zdravím, tyto motorky jsou asi ve většině starech poltrů, např. Aritma 0507, a starší plotr se dá sehnat levněji než novej motor, jinak zrovna tento plotr používám na rychlé kreslení dps, žádnej zázrak ale jde to, Kreslím ve Sprint Layout 5, je mnohem jednoduší než Eagle a vyhodí rovnou soubor hpgl, a ovladač plotru na LPT sem našel někde na netu, kreslím na tom desky pro digitronové hodiny…

Taky mě napadla mechanická vada, ale to bohůžel nezjistím, protože ten motor nejde rozdělat. A kdybych ho “nasilím” kuchnul, tak už ho stejně nesložím do původního stavu.
Až seženu druhej, tak ho kuchnu, abych zjistil, co se mu přihodilo a abych se toho příště vyvaroval. Ale co už vím, nenechat ho 15 minut stát. :frowning:

15.10.09 - Po výměně motoru šlape jak hodinky.

Jak to vypadá s vývojem** integracz**?

No, vývoj zatím stojí… přez semestr bylo práce nad hlavu a teď přez zkouškový to není o nic lepší. Ale rozhodně ze mě něco časem vypadne, protože chci Aritmou dělat desku k bakalářce, takže do května snad něco funkčního bude :slight_smile: (i kdyby to mělo mít časování natvrdo a bez načítání bufferu :smiley: ).

Honza.

V čem to píšeš? V C nebo ASM? A jakej plánuješ procesor?

Zdravim.
Na prvni strane LUXUSNI navod jak kreslit artimou desky. Dekuji
Ja sem sehnal plotr(A3) HP 7475A a chodi to s nim skvele.
Jen je blbe vyreseno parkovani per. Pro zajeti ke karuselu prekazi kryt.
Takze dlouhy fix se tam neda dat. Ani pera od centrografu v redukci (tusim ty ze sady 9070) Resenim je shodit dekl.

Nejdriv jsem se snazil hledat ovladace. Ale copy plotr.hpgl com1 nema chybu. Funkcni i v xp pro.

Nekdo tu shanel jak prevest bmp na plotr…

narazil jsem na toto:
home.tiscali.cz/cz021224/hpgl/

Pouziva se program WinTopo-Freeware
Lze v nem snimek editovat aby prosel prevodem dle predstav. (aby cary byly rovne a ne odskakane)
Zatim jsem odzkousel prevod. Na plotr jsem to jeste neposilal.

sice placene… ale je to

winline.com/evalpen.html

Jestli myslis ten program pro aritmu tak je to v Jave. Procesor? to bude asi k bakalarce (a taky trochu off topic)-> PIC nejspis 16f628 nebo 18f2550 (ty se mi tu ted valej v supleti), ono by tomu stacila i 12F ale nechce se mi pouzivat eepromku :slight_smile:. Delam reprodukci zvuku a neni to ani tak narocny na vykon jako spis na pamet. Na druhou stranu to ma byt co nejjednodusi (RC clanek na 1 vystupu, tot vse :slight_smile: )

WinTopo sem taky zkoušel ale je s tím dost práce a výsledek je dost nepředvídatelnej, Nejrychlejší je nakreslit dps v Sprint Layoutu 5 (dá se stáhnout ruskej crack) vypadne z nej rovnou hpgl a bez úprav rovnou na plotr, existuje taky dosovej prográmek CHECK kerej umí převést Gerbera na hpgl ale stejně se to pak musí trochu upravit ve Wordu…

Tak jsem napsal zástupci CadSoftu mail ohledně tý volby Fill Pads (jestli by to mohl předhodit dál). Jsem zvědav, co odpoví.

A máme tu odpověď :slight_smile:

Přišel jsi na to, který ULP to je? Už jsem to kdysi zkoušel a nešlo mi to.

K těm pads, to je dosti špatná odpověd, a že si to “někdo” zapomene odfajfkovat, kdyby to teda šlo, tak je to snad jeho problém a jeho blbost. Takže to byl záměr, aby to nešlo. Škoda. :bulb:

Dostala se mi do ruk pokažená Aritma 516. Nemáte někdo schéma na 516?? Bohůžel není “vnitřek” stejnej jak 512, kromě zdroje.

Ja by som im skusil napisat este raz… to je taky problem tam dat to zaskrtavacie policko s velkym oknom ked to odfajknes tak vyskoci okno jak hrom s upozornenim…