Detekce procházejícího AC proudu

Ahoj.
Řeším úpravu ovládání elektrických žaluzií. Odběr motoru cca do 100W a vše se musí vejít, včetně tlačítek, do krabice KU68. SW a HW to mám vyřešené, ale potřebuji zjistit, kdy se vypne motor žaluzie. Po několika pokusech s proudovým trafem a skleněným magnetickým kontaktem obtočeným asi 20 závity, jsem moc neuspěl. Takže prozatím poslední vyrianta dle obrázku. Nemáte někdo nějký jiný nápad?
Díky
Detekce AC proudu 1

Co na to jít nějakou halovkou? ACS712 nebo něco od TI TMCS110x. Je toho mraky. Na výstup šoupnout nějaký operáček a je hotovo. A izolované to bude taky. :slight_smile:

Přesně tohle řešení mám vymyšlené k roletám (motor cca 70W), jen jsem ještě ve fázi návrhu DPS… Zatím jsem nějak nenašel odvahu to zkusit na bastlpoli…
ACSxxx mě taky napadla, ale málo místa na DPS pro snímání 2 motorů a 4 relé pro spínání (2 a 2 se musí vzájemně blokovat) - rozměr krabičky je prostě daný…

Vždyť ten acs712 je v pouzdře so8.To je myslím menší než ty tvoje 4 diody vedle sebe.

A to blokování půjde udělat i jinak než pomocí dalších 2 relátek. Máme logické obvody a na blokování ti bude stačit pár AND, NOR, OR, … obvůdků. :slight_smile:

A taky bys ušetřil nemalý peníz, když si vezmu kolik stojí dneska relé. :slight_smile:

2 relé na motor potřebuju tak jako tak - motor se nereverzuje - má 2 vinutí a nesmí být seplé obě najednou. Spolehlivěji, než přes vzájemné blokování relátek to neuděláš.

Tady máš pravdu. Úplně jsem si to skrze ty dva motory nepředstavil. Tak celkem co máme za možnosti?

  1. Tvé řešení
  2. Hall sensors - velké
  3. Shunt resistor - plus nějaký opamp?
  4. Měřící trafo - nějaká bižuterie. Opět bude asi dost velké.

Ahoj kluci.
Výtečná práce. Myslím, že Balů má stejné žaluzie jako já :grinning:
Když vezmu to poslední shrnutí od Jirky, tak Hall byl původně také moje volba. Ale narazil jsem na 2 věci. Za prvé, i když použiji senzor do 20A, nevím jaký je náběhový proud motoru a zda to ten prcek snese. A za druhé, jeho vlastní odběr je cca 10 mA. To vidím jako větší problém, protože jsem předem nenapsal, že k napájení bych chtěl použít kondenzátorový zdroj. Ale až se k tomu dostanu, vyzkouším to. Jinak k desce budu muset natáhnout ještě 12V z externího zdroje, což se mi nechce. A ten operák se mi na desku už prostě nevejde. Možná, pokud by pouzdro bylo v SOT 5-6 …
Totéž je s tím měřícím trafem nebo odporem, ale ten by nejvíce topil. Měřící trafo jsem našel na Drátkovi.
Ještě k těm relátkům. Mám vybrán typ ALQ112 na oněch 12V při 33mA z důvodu velikosti a to, že snesou provozně 5A/250V AC. Pokud použiji typ C (přepínací kontakt), mohu je mezi sebou blokovat HW, takže i kdyby se nějak stalo, že sepnou obě najednou, na výstupu nebude nic. Nahrazují ten originální žaluziový spínač, který má blokování stisku obou tlačítek najednou. Ale třeba zkusím ještě triaky. Blbé je, že pro zkoušení musím rozebrat žaluziový spínač, napojit vše na bastldesku a pak to zase složit. K motoru jsem toho moc nenašel. Je to typ od ISOTRA a zda má opravdu 120W. Každopádně nějakou elektroniku v sobě má, protože jdou nastavit dojezdy. Vzhledem k velikosti předpokládám, že vnitřní elektronika má také kondenzátorový zdroj, takže bude pokud motor v klidu bez napájení, mohla by vnitřní elektronika vydržet déle. Protože vyndavat motor se mi opravdu nechce.
Ještě malou informaci k funkcím mého ovládání. Při stisku do 3 vteřin jede motor jen po dobu stisku. Při delším stisku nad 3 vteřiny, drží relé a čeká se jen na uvolnění tlačítka a jeho opětovný stisk (nebo stisk druhého tlačítka), kdy dojde k zastavení motoru nebo motor jede požadovanou dobu. U mě je to cca 38 vteřin. U toho stát a mačkat tlačítko také nechci.

Stejné žaluzie asi nemáme - mám elektricky ovládané venkovní rolety a motory v sobě žádnou elektroniku nemají. Dokud držím tlačítko jedou, jakmile pustím, stojí. Elektroniku jsem si dělal (mimo jiné i kvůli dálkovému ovládání, abych nemusel k vypínačům vstávat), ale dojezdy a aktuální pozice řeším časováním. Mám to udělané tak, že nastavím “učení” a z plně otevřených rolet sjedu na požadovanou pozici, kam chci, aby jezdily při krátkém stisku tlačítka nebo ovladače (do asi 150ms, už si přesně nepamatuju). Pak jedu nahoru a jakmile vypne koncák motoru, pustím tlačítko. MCU si zapamatuje oba časy (roleta díky zatížení jede nahoru o trošku pomaleji) a pak je schopen sjet a vyjet na požadovanou pozici. Pokud jedu “ručně” jinam, tak si z poměru naučených časů spočítá, kam má dojet při krátkém stisku nahoru nebo dolů. Funguje to spolehlivě, ale při výpadku proudu musím s roletama nahoru ručně a taky bych chtěl, aby při dojezdu na koncák MCU byl schopný zkorigovat připadné odchylky. Asi by se to dalo i přepsat, ale chtěl bych, aby si MCU uměl sám zjistit, že už je motor na koncovém spínači. Jenže motory mají koncáky řešené nějak uvnitř (štelovatelné šroubkem), jinak bych si vzal signál od nich, takže vyrábím novou verzi ovládání právě se snímáním procházejícího proudu. Pokud je motor na koncáku, tak sice zapnu relé, ale MCU zjistí, že neprotéká žádný proud, takže jsme na konci…

Pokud máš k dispozici 230V na místě, můžeš na DPS dát i 12V napájení. 300mA by mohlo stačit - záleží na relátkách.

Já jsem to asi blbě napsal. Také mám venkovní rolety. Dodavatel LABONA, ale motory jsou od ISOTRA. Výrobce nějaký němec. Ten motor má stejnou funkci, ale prodává se k němu programátor, který se vloží místo spínačů (nemá žádný vodič navíc) a s ním se dojezdy nastaví. Ale někde jsem se dočetl, že to jde nastavit i nějakými šroubky, jak jsi psal. Motor má na sobě takové velké tlačítko, ale o tom nikde nic nepíšou. Zkusím je poptat. Na ten zdroj jsem někde u nás již koukal a zřejmě za tu cenu bude vítěz. K detekci toho proudu se dostanu až příští týden, ale dám vědět, jak dopadnu.
Motor

Aky je dovod nepouzit len 817 a jednu zenerku a odpor, preco chces sledovat obe polvlny?

Nerozumím otázce. Ano 817 ma jen jednu vysilaci diodu a potom je to 25 Hz. SW se to dá řešit a ještě ušetřím ty 2 výkonové diody. Ale kam s tou zenerkou? Ochrana vstupu vysilaci diody? Srážecí odpor pro zenerku taky chápu. Ale já potřebuji měřit prochazejici AC síťový proud. Ale diky za odezvu.
Dnes mě jeste napadlo koupit halovou sondu typu ON-OFF a zase zkusit pár závitů silového drátu.

Čistě ze zvědavosti. Jak je velká ta krabice? Vždyť jestli jsem se díval na správnou, jedná se o kruhovou cca 7cm v průměru. To je dost místa na zdroj, relatka, halovky. Tam už se vleze aj mrňavý procesor. :smiley:

Je to hluboká krabice. Ale něco zabere žaluziový přepínač.
KU68
Problém je, že tam máš přívod 3x1,5 CYKY a 4x1 CYSY. To v té krabici něco zabere. A počítej s tím, že když něco nebude fungovat, musíš to napojit “natvrdo” na manuál ovládání. Já jsem už zažil, že zapojení je tzv. na krev a pak něco propojit je peklo. To si doma přece neudělám.
Ale díky za info. Je skvělé, že mi tím pomáháte.

Ahoj. Tak jsem neúspěšně odzkoušel halovy sondy, konkrétně typy 41E, 44E a 49E od Drátka s cca 20-25 závity drátu a jako zátěž 60W žárovku. Zkusil jsem i vložit do cívky železné jádro a dokonce jsem ho ohnul do uzavřeného tvaru, aby magnetický tok procházel halovou sondou. Nějak mi docházejí možnosti, takže buď použiji to zapojení nahoře nebo abych ušetřil místo na DPS, nahradit relé triaky. To se mi ale moc nechce.

Tady ty hall asi nebudou úplně vhodné na toto měření. Ale spíše přemýšlím, když se ti tam vleze 25 závitů drátu, tak proč si tam nenamotáš nějaké malé trafíčko? Sekundár přece můžeš natočit velmi tenkým drátem a s tím už můžeš pracovat velmi elegantně.

Nebo něco takového? Průměr to má 20 mm.

Ahoj. Díky za info. Objednal jsem s těmi halovými sondami i toto
Ale ještě nebyl čas to zkusit. Dám vědět, jak jsem dopadnul.

Ještě upřesnění. Trafíčko od Drátka je relativně také malé a převod je 1:500. Na výstupu je při provlečení jednoho vodiče a zatížení 230V/60W žárovkou cca 1,750V. Motor bude mít i více. Červenou LED napřímo na vývody trafa to ale nerozsvítilo a optočlen jsem zatím nezkoušel. Takže mám 2 varianty:

  1. Přidám do série odpor a za ním paralelně ochrannou zenerku na 5V1 a použiji ten optočlen. Nahradím tím ty 4 (2) diody z obrázku na začátku diskuze.
  2. Přidám odpor a ochrannou zenerku na 5V1, změním procesor na 12F675 a použiji AD vstup a SW vyhodnotím.
    Každopádně to však znamená zase překreslit DPS.

No jestli tam najednou nacpeš mcu, trafo a relàtka, tak nechápu celou tuto diskuzi. Já myslel celou dobu bez mcu. Takto tam dej ty Hall snímače proudu v so8 pouzdře, mcu a pojede ti teď detekce ac proudu i s interní referencí v mcu.

Tak najednou tam MCU nenacpu, to tam mám od začátku. Myšlenka byla taková, že MCU řídí 2 tlačítka, vstup od detekce proudu a 2 relé, které spínají motor. Poslední vstup jsem měl volný na ovládání přes DO. Celou dobu řeším jen tu detekci snímání proudu s jednostrannou DPS a vložením do té krabice hluboké KU68.

Tie halovky 4x si dufam. Mal v poli cievky co je napajana DC napatim, Tj jedna dioda paralelne k cievke, a druha do serie s cievkou.