Debugger Microchip MPLAB ICD 2, jeho klony (SPCD) a PICkit 2

[size=142]Debugger a programátor Microchip PIC MPLAB ICD2 a jeho klony (SPCD2, apod.)
[size=142]Opensource debugger a programátor PICkit-2[/size]

[size=117]Co je to ICD2 (ICD 2, ICD-2)?[/size]
[size=75]In Circuit Debugger - ICD2 je nástupce ICD (ICD1). Je to debugger pro mikropočítače Microchip, který využívá MPLAB, což je vývojové prostředí taktéž od Microchipu. Uživatel nejdříve navrhne zapojení a sestaví jej. ICD2 (nebo i jiné debuggery) se připojí přímo do vyvíjeného zapojení a uživatel může na počítači v MPLABu příjemně ladit a krokovat program a všechny změny vidí okamžitě i na svém vyvíjeném zapojení. Debugger je nesrovnatelný se simulátorem. Simulátor je pouze software, kde uživatel ladí na virtuálním schématu. Simulátor je dle mého názoru vhodný jen pro pochopení a naučení základů programování. Pokud uživatel píše program, tak debugger nepotřebuje. Obrovská síla debuggeru spočívá až v pozdějším ladění nebo např. ve hledání chyby v programu.[/size]

[size=117]Co je to PICkit 2 (PICKIT2, PICKIT2DE, PICKIT-2, PICKIT-2DE)?[/size]
[size=75]PICkit2 (nástupce PICkit 1, PICkit1, PICkit-1) je open source projekt (nekomerční projekt s otevřeným kódem) debuggeru a programátoru. PICkit je vyvíjen pod záštitou Microchipu. PICkit je velmi podobný originálnímu Microchip ICD2, ale není to jeho klon. PICkit je naprosto samostatný projekt. PICkit nemusíte kupovat, ale můžete si jej sami sestrojit (jeho stavební plány jsou volně a zdarma ke stažení). V tuto chvíli PICkit ještě zaostává za originálním ICD2, ale rychlost jeho vývoje je obrovská. PICkit má před sebou velkou budoucnost a nyní je to nejlepší možná koupě v poměru cena / výkon.[/size]

http://www.mcontrollers.com/image/200710100929_microchip-pic-mplab-icd2.jpg

Několikrát jsem na fóru zaslechl přání udělat samostatné vlákno pro ICD od Microchipu a PICkit. Plním tedy Vaše přání a doufám, že se toto vlákno rozroste v plnohodnotnou diskuzi.

Směřujte, prosím, zde všechno, co se týče Microchip ICD, všech jeho klonů a PICkit. Upozorňuji ale, že příspěvky, které by úmyslně dělaly reklamu některému českému prodejci originálních zařízení nebo klonů ICD a PICkit, budou nekompromisně vymazány.

Veškeré prověřené informace a postupy budu dávat níže do tohoto příspěvku, aby to měli nově příchozí jednodušší.

[size=117]Základní rozdělení[/size]

[size=100]1. Originální ICD2[/size]
[list][size=92]a. Pouze ICD2 a kabel[/size]
Pokud jste ochotni zaplatit za originál, tak by vám tato sada měla stačit.

[size=92]b. Plné balení s vývojovou deskou, ICD2, kabely, manuály, CD, atd.[/size]
Většina vám řekne, že jsou to zbytečně investované peníze navíc.
[size=100]2. Neoriginální ICD2 (tzv. klon)[/size]
[size=92]a. Připojení přes RS232 (sériový port počítače, COM)[/size]
Tyto klony bývají velmi pomalé. Jsou tak pomalé, že jeden krok trvá třeba i 5 sekund. Takto pomalý klon je prakticky nepoužitelný.

[size=92]b. Připojení přes USB je vytvořeno USB/RS232 převodníkem[/size]
Toto bývají už rychlejší klony, ale ne vždy. Opět platí, že ty pomalé jsou nepoužitelné. Před stavbou takového ICD je nutné si dát pozor, jestli lze sehnat všechny integrované obvody. Některé USB/RS232 převodníky nelze v ČR normálním způsobem zakoupit.

[size=92]c. Nativní připojení přes USB (tzv. true USB)[/size]
Nejlepší klony. Často srovnatelné s originálem.
[size=100]3. PICkit 2 (PICKIT2, PICKIT2DE, PICKIT-2, PICKIT-2DE)[/size]
[size=92]a. Běžně zakoupený[/size]
I když je PICkit projekt s otevřeným kódem, tak jej není problém zakoupit originálně sestavený.

[size=92]b. Ručně postavený[/size]
Dnes už nemá skoro význam PICkit ručně stavět, protože jeho prodejní cena je velmi nízká.[/list:u]

[size=117]Užitečné odkazy[/size]

Oficiální stránka ICD2
microchip.com/stellent/idcplg?IdcService…

Oficiální stránka PICkit2
microchip.com/stellent/idcplg?IdcService…

Český distributor originálních ICD2 a PICkit2 – GM electronic:
gme.cz/

Fórum o ICD2:
edaboard.com/viewtopic.php?t=97955

Známé ICD2:
stolz.de.be/

Jeden z prvních klonů (SPCD), který dle informací patří k těm velmi pomalým a nepříjemně drahým:
dhservis.cz/dalsi_1/scpd.htm

Tři články na mcu.cz o klonu (tzv. ICD2.5), jehož cena je značně přemrštěná:
*** články již neexistují ***

[size=117]Aktuální doporučení[/size]

Koupit PICkit2 nebo postavit klon ICD2 s nativním USB rozhraním.[/size]

Měl jsem jeden na zkoušku a po hodině jsem ho s díky vracel. Jeto příšerně pomalé a k pořádné práci se to skoro nedá použít. Mám konečně funkční originál od Microchipu a ani ten není nejrychlejší ale krokování zvládá pod jednu sekundu zatím co SCPD2 to bylo skoro pět. Zkus si sám krokovat program v MPLABu a čekej s dalším krokem pět sekund a uvidíš sám jestli je to takhle použitelné. Jasně že použití BREAKPOINTů to řeší ale můžeš použít pouze jeden takže taky nic moc. Ale abych jenom nepomlouval na zjištění stavu registrů se to použít dá. Já už bych dnes šel do vlastní konstrukce PICKIT 2 je to opensource projekt pod záštitou Microchipu a vypadá to skvěle. více na mcu.cz/modules/newbb/viewtop … forum=8&28

Z příspěvku faga by někdo mohl nabýt dojmu, že ICD2 je pomalé a špatné a PICKIT 2 je rychlý a dobrý. Klony ICD2 USB jak řečeno “tzv. true USB” jsou určitě plně srovnatelné s PICKIT 2 a v současné době dovedou myslím pracovat i s více procesory. I když nadlouho to nemusí být pravda. Faktem je, že třeba na Slovensku jde pořídit samotný PICKIT 2 za cca 1000Sk a to je velice lukrativní cena. Když jsem dělal ICD2, tak jen materiál mě stál 400 - 500Kč. PICKIT 2 by při konstrukci byl asi lacinější o jeden procesor, ale o tolik jednodušší celkově zase není.

Pokud to tak vyznělo tak se omlouvám. Originál ICD2 i USB klony (ne převodníkové USB -> RS232) jsou rychlostně naprosto srovnatelné a funkče taktéž ikdyž ICD2 podporuje téměř všechny PIC kdežto PICKIT 2 je zatím omezen na řadu 16 a 18 ale velmi rychle přibývají další adalší. Rozhodně jsem nechtěl pomlouvat ICD2, jenom varovat před verzemi s RS232, bez ohledu na to jestli si je připojíte přes převodník, je to strašně pomalé. A dnešní ceny ať už ICD2 nebo PICKIT2 nebo jejich klonů jsou rozhodně zajímavější než SCPD2, ten už je dnes podle mého názoru za tu cenu úplně mimo rámec použitelnosti.

Přibližné ceny originálních: SCPD2-1200kč , ICD2-2200kč , PICKIT2-1200kč

Uznávám že už se to skoro ani nevyplatí stavět. Ale SCPD2 bych nebral !!!

Pokud si dobře vzpomínám, tak cena SPCD je stejná od doby jeho vydání. Přidali ho dokonce do nabídky GM electronic. Zajímalo by mě, kdo si jej koupí :smiley:.

Sakra, ještě že jsem narazil na tenhle topic.

Už jsem měl cukání koupit SCPD2 z GM za 1200,-. Takže pokud to chápu, tak ho radši nebrat kvůli rychlosti ? Je to ten oranžový, co mají v novém katalogu?

Přemýšlel jsem právě o SCPD2 nebo o PICKIT-2DE. Cenově je to stejné.

Nemám sice zkušenosti s PicKit2, ale asi bych do SCPD2 nešel. Klidně nějakýmu brňákovi slušně funkční sériový klon ÏCD2 prodám za 500Kč.

Tady je volba jasná, PICKIT-2DE !

Ahoj co rikate ICD2.5?Je dostatecne rychly?a co kompatibilita s ICD2 od microchipu?

Pokud za ICD2.5 považuješ poslední Kosťův výtvor, tak nemusí být špatný. Asi jediný rozdíl ve funkci proti originálu je fixní napětí Vpp. Rychlost by měla být stejná, jako u všech “true” USB klonů. Ale praktické zkušenosti s ním nemám. Vlastním jeho sériový model.

Může mi někdo říct, kterej z těchto je lepší?

Potyo1 mám já, ale po menším úrazu přemýšlím o jiném, nejlépe bez IO HCT a LS. Docela se mi zamlouvá rev. B, ale jak jsem koukal na ICD2.5, tak nemusí být taky špatná. Kdysi jsem ju chtěl vyzkoušet, ale zešlo z toho.

Zatím přemýšlím o rev. B, skoro všechno na to mám doma. :smiley: :smiley:

Díky za názory.

Na základě svých zkušeností s komunikací ICD2 nevěřím, že spojení bez budičů bude spolehlivé. REV. B nemá také převodník úrovně, tak k němu nejdou připojit PIC s napětím 3V3, respektive nebudou fungovat.

To nemá ani Potyo1 a zatím mi to nevadilo. Ty máš doma co?

Potyo1 má pochopitelně převodník úrovně, proto ho mám doma. Ten převodník je právě 74HC126.

Aha, já myslel, že jde úplně o něco jiného. Tak zůstanu u Potyo1. Já jsem s ním byl spokojenej do úrazu. Čím se dá nahradit 74HC126??? 74LS07 a 74HC125 jsem sehnal, ale tu 126 ani ťuk.

74HC126 jsem zkoušel z nějakých důvodů nahrazovat 74HCT126. Na funkci to nemělo vliv.

rozdil mezi hc a hct je pouze v rozlisovacich urovnich. hc je 5V cmos, hct je 5V cmos s urovnema TTL… ale vetsinou funguji spravne oba. Jinak oba je ma gme v katalogu, tak by mely bejt dostupny…

A v rychlosti…

Ja myslel jako 74xx126 za něco jinej typ.

pokud chces nahradit 74xx126 necim jinym, tak je potreba okouknout zapojeni - 74xx125 ma oproti 126 inverzni ridici piny, jiny buduce zase maji napriklad vsechny ridici piny spojeny, atd… bez zapojeni tezko neco vymyslime. Kdyby byly nahodou ty ridici piny jen na paradu (budic nastalo otevren, okamzite reaguje na vstup a nevyuziva stavu “vystup odpojen”), tak by tech obvodu bylo hafo :wink:

jen by se mozna sluselo to odsud nekam presoupnout, do tohoto tematu se to moc nehodi :wink:

Ten 74HC126, převodní úrovně, to myslíš převodník pro tyto, kde je 3V v prvním sloupci, aby fungovali?