Atmega8535-16au nejede mi v ní program

Ahoj, postavil jsem si z netu tester RAM do Zx spectrum s procesorem atmega8535-16au v DIL40 koupil jsem nový v GES, naprogramoval v elnec prog, posléze i minipro a nejede to. Oscil jsem změřil že s puvodním ext krystalem 14,818 a 15p kondiky to nejede vůbec, s 8Mhz už to míra ale program stejně podle indikačních diod nic. Proto jsem našel na netu jen blikání pár LED na výstupu a zkusil stále nic :frowning: Napájení mám : GND je 11 a 31. +5 mám 10 a 30 na resetu taky +5, potřebuje to zvenku ještě něco? Mám zkušenost jen s PIC a tam jsem taky měl kdysi podobný problém a vyřešilo to MPRC nohu připojit na napájení a v druhém případě dát bloková i koník 100n na napájení, což tady jsem dal taky

Nastavení oscil jsem pak změnil na 1110 ale zkoušel jsem i jine. Díky za každou radu

Chce to číst datasheet. Pokud máš krystal 14,818MHz, pak musíš nastavt :
CKSEL3…1 = 101, 110, 111
neboli
CKSEL3…0 = 1110 jsi nastavil správně, ale pro kmitočet nad 8 MHz musíš ještě nastavit CKOPT=0.

Super, děkuji za odpověď, zkusim a dám vědět…
Ještě dotaz ta tlumivka na to napájení AVCc je důležitá, nebo stačí normálně spojit s VCC?

Záleží na tom, jestli chceš použít AD převodník. Pokud ne, stačí spojit s VCC. Připojit AVCC ale na napájení musíš v každém případě.

Super, děkuji, měl jsi pravdu, krystal 14,818 opravdu naběhl!!!
Ale ještě tam bude nějaký problém, atejne mi to ty kontrolní LED ne rozsvítí, máš ještě nějaký nápad prosím. Nebo jestli můžu zavolat případne se ozvat na WAP nebo podobně byl bych rád, děkuji

Hoď se, program. Nemám křišťálovou kouli …

To bych od tebe ani nechtel :slight_smile:
posilam odkaz:
https://hc-ddr.hucki.net/wiki/doku.php/elektronik/ramtester
je tam i zdrojak v nejakem basicu ???
Mozna se mi ted pred chvili povedlo rozjet to pokusne zapojeni blikani LED s internim oscil, tak asi procik nejak zije. Dam jeste vedet, otuknu to oscil. Ale te co jsem poslal jako odkaz je pro me to dulezite.
Zase dekuji

V čem programuješ ? Že bysme nejdrřív zkusili rozblikat LEDky a tím pádem funkčnost procesoru…

Priznam se ze se venuju PIC a s temahle procesorama jsem “nepolibeny”,
myslel jsem, ze naletuju desku, naperu HEX do prociku a mam hotovo :slight_smile: akorat tam nebylo to nastaveni pojistek a configurace, nasel jsem zapojeni na webu na rozblikani 8 led viz priloha, tak to jakz takz neco dela i kdyz jen na 4 LED misto 8mi, ale asi jsem zvolil moc velky int krystal blika to moc rychle podle osciloskopu, ted na to jdu to skusit prehodit
OK.rar (86.1 kB)

V Proteu to jede na všech 8 LEDkách.

tak asi i 1M vnitrni krystal je moc, led problikavaji ale sviti mi 3 na pinech 22-24 a na 25 nekdy a po chvili zhasne. da se tam jeste nastavit mensi kmitocet, nebo tam musim dat nejaky RC clanek? oscilogram z pinu 22 prikladam


Doufám, že nemáš LEDky bez odporů …

ale no tak, to uz bych byl uplny jelito :slight_smile: Apropo ZX spectrum uz jsem pred chvili rozchodil, ale tenhle projekt dojedu , to nevzdam :slight_smile:

Sorry, ale to už jsem taky viděl …
Hele - na tuhle destičku ušiju program pro blikání na všech pinech procesoru.

je zespoda, no sice tam mam trosku cunarnicku, ze jsem na vsechny led dal jeden Kilovej, ale vzajemne se to nemlati jak je to spinany postupne, tak dobry, ze je to pokusna deska tak jsem se s tim moc nemazal

Test8515.zip (935 bajtů)
Zkus tohle - je tam verze pro 1 MHz i pro 14,31818 MHz

dobre, jdu na to, diky.
jeste dotaz to CKOPT, je teda nezaskrtnuty pro ext krystal do 8Mhz a zaskrtnuty 8-16MHZ jo?
At to nemusim hledat

Nech ho zaškrtnutý. Podle dataheetu 1-16 MHz.

Tak verze 1Mhz je ok , akorat ten odpor uz vadil a musel jsem dat klasicky zelenejm LED druhej, jinak nesvitili. Mam zkusit i 14Mhz?