ATmega16 - LED diody blikají jednotlivě, ale ne společně

Ahoj

Mam program ktery blika se vsema ledkama najednou.Pokud mam cip na nepajivem poli a skousim diody jednotlive vse funguje!Ale pokud dam cip do aplikace kde mam vsechny ledky zapojene na piny tak mi portA blika,portB trvale sviti,portC blika a portD trvale sviti.Ledek mam 64.Ze dvou ledek mi vedou dratky na jeden pin.Napajeni spolecny +5v bo +3v pro ne staci.Pls nevim si rady…

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "ATmega16 blikani ledkama"

A kdyz se snazim blikat jen s portem B tak D se rozsviti natrvalo.Sou nejak propojeny ale nevim jak,promerovalsem zapojeni a na nic sem neprisel… souvisi stim asi i muj predchozi problem ze mi prestali fungovat piny nektery…

Dej nám sem kód a zapojení by také nebylo od věci (hlavně napájecí část).
Mimochodem - asi si moc nelámeš hlavu s maximálními proudy procesorem co :slight_smile: V poznámkách k “electrical characteristics” se dočteš, že procesor má povoleno 100mA/port a 200/400mA celkem (DIP/TQFP).

Tak se zdalo ze to je pretizeny,ale ted uz mi nefunguje ani blikani na jednom pinu!Shcema,ktere prikladam vsak funguje na nepajivem poli i s programem!Kdyz vsak vlozim cip do aplikace a pokousim se blikat s jednou ledkou tak na vsech pinech vystupnich portu namerim multimetrem 2,1V i na negovanym pinu.Mel bych ale namerit 5V na pinech u kterych led neblika,protoze led svitej na logickou nulu.Nejspis budu mit asi chybu v zapojeni ale vse sem promeroval a zda se byt vse ok.Navic je to jednoduchy schema kde se toho neda moc zkazit…

A kde mas odpory pre limitaciu prudu LEDkami ???
Daj tam 1k odpory.

No kdyz uz odpor tak bych tam dal 330 ohmu.Pri jednom kilu to sotva sviti.Davam na ty diody 3V a sviti to bez odporu akorat.Rikam na nepajivim poli mi to bezi v poho.Chyba bude nekde jinde nez v odporech…

Jasně když chyba nebude v odporech tak se ty koumáku podívej do datasheetu na max proud megou a pak si ten proud změř !!! A až si to změříš tak to sem taky napiš…

No ja davam k modrym LED na 5V odpor 4k7 a svietia ako lampion :slight_smile:

Pozri aky ubytok na tych LED-kach ma byt a aku maju svietivost.
To vsetko najdes v datasheete. A datasheet pre dany typ LED vygooglis.
Cez LED by nemal tiect prud vacsi ako 5mA i vzhladom na zatazenie procesora. Nedavaj na ne maximum. Ak Ti pri prude 5mA nesvietia dostatocne, tak ich vyhod a kup nieco normalne.

Ake napajanie si mal na tom kontaktnom poli?
Informacie typu “tam mi to slo a ide mi to nejde” je dost nedostatocna. Inak podla tej schemy si mozes lahko odpalit procesor.

Za takový zapojení by to hned chtělo průplesk aby se dotyčnýmu rozsvítilo :wink:
Ona dioda když dostane trochu čočku, tak se rozsvítí jak slunko, ale během pár kamžiků zase pohasne, protože se poškodí. Třeba neumře, svítí, ale za jakých podmínek. Někdo mi do očí říct, že dioda bez odporu svítí tak akorát, tak debata končí. Toto… :unamused:
U diody prostě odpor je a hotovo. Ikdyby měl bejt 50 Ohm. Ono totiž to 3V napájení nemusí bejt vždy 3V. Dioda může mít při 3V 15mA, jenže při 3.1 může mít 40mA. A to už je trochu mimo mísu.

Napájecí část mě zajímala abych viděl filtrační (lze vypustit, bývají ve zdroji) a blokovací kondenzátory. Ať koukám jak chci, žádný nevidím. Obzvlášť při tom přetěžování procesoru.
Bejt prodavač v obchodě, tak dám takovýmu zákazníkovi klacek aby se mohl dloubat kde chce, ale proboha ne žádnej křemík. :frowning:
Mimochodem - dos dobrá značka pro diody :open_mouth: :laughing:

Nojo no, dnes už se v elektronice hrabe hold každej co v prdeli díru má a pak to taky tak vypadá . Žádný základy nic. rovnou programování. Hele zkus tu diodu strčit do zásuvky, ona taky bude svítit.

Ok,uvedumuji si to!Zmerim, a dam tam spravny odpory a koupim poradny ledky!Jen nechapu proc mi to na nepajivim poli bezi(schema je uplne stejny,stejnej zdroj).Nvis sem drif podobny schema bez odporu pouzival a bylo to oka,mel sem akorat jednu diodu na pin,a ledky šajnili,šajněj,a šajniliby klidne… i kdyz je to prasecina uznavam… dekuju vsem

To Martin: Jaktoze bych si lehce mohl odpalit procak??

Co třeba protože ho přetěžuješ?
Jak myslíš že se bude tvářit drátek z rozpletenýho kabelu, když s ním zkusíš připojit rychlovarnou konvici? Drátek je schopnej udržet řekněme 2.5A a konev bude požadovat 10A. Co by se asi mohlo stát? Na chvíli se rozsvítí jako žárovka a pak řekne děkuji, u tebe pracovat nebudu.
Proč? díky vysokému proudu se začne zahřívat(ohmův zákon ze základky + výpočet výkonu). Jak se začne zahřívat, stoupne mu odpor a on se bude ohřívat ještě víc. Vzhledem ke své velmi malé ploše bude mít mezi sebou a okolním vzduchem velký tepelný odpor a výkon, který se na něm vytvoří zkrátka nedokáže vyzářit do okolí. Bude se mu dále zvyšovat teplota až k bodu tání mědi a pak pápá.
Zhruba to se ti může stát s přívody v procesoru nebo u výstupních tranzistorů (křemík je schopen pracovat jen asi do 150°C).
Pokud si chceš vyzkoušet tepelnou destrukci, stačí ti odpor tak do 10 Ohm (0.5W) a tvůj 5V zdroj. Jen ten odpor radši nedrž v ruce.

piityy napsal:
Za takový zapojení by to hned chtělo průplesk aby se dotyčnýmu rozsvítilo

Asi by to chtělo nadhed
Zapojení blikání Led bez odporů se běžně používá na modelářských fórech pro poziční světla letadel a vrtulníků
Testoval jsem to s PICem a a spolehlivě funguvalo 24 hodin, než jsem to vypnul
Vnuk to má na vrtulníku a při několika hodinovém létání každý týden to bez závad funguje již třetí rok
Takže i když chápu, že se to příčí předepsaným zvyklostem, je to funkční a v celku spolehlivé.

LED bez odporů používají i číňani ve svých baterkách. Taky fungují třeba první hodinu než se některé diody poškodí. Se způlky vybitými bateriemi to jede bezproblému, dáš tam baterie nové a hned máš o pár diod méně.
Zapojení s přetěžováním se používají (třeba i v dálkových ovladačích), ale zas je tam třeba jen 5% pracovní cyklus, který to kompenzuje.

zito -> rozdíl je pokud je to napájené z baterie která je měkká a bliká to stroboskopicky, a rozdíl je pokud je to napájené z tvrdého zdroje z PC jako to tady tazatel má.

Pánové,
omlouvám se, máte pravdu - jako vždy
Po stažení obrázku jsem teprve zjistil ten “tvrdý” zdroj
Zarazila mne ta vaše poněkud ostrá reakce na první příspěvek
Každý začátek je těžký, takže bych očekával trochu shovívavosti k začátečníkům

Dakujem piityy-mu za obsiahlu a spravnu odpoved :slight_smile:

Predpisana zvyklost je jazdit na pravej strane. Principialne je jedno, ci na lavo (UK) alebo na pravo, jazdit sa bezpecne da.

Pouzit odpor do serie nie je predpisana zvyklost ale respektovanie fyzikalnych zakonov (rovnake v UK i unas :slight_smile: ) Dioda je suciastka na ktorej, ked zvysujem napatie, najprv prud skoro neprepusta , potom zacne a pri urcitom napati sa otvori tak velmi, ze sa pretekajucim prudom tepelne poskodi. Teplo je dane vykonom a sucinitelom tepelneho odporu puzdra. Ten je konstatny, takze nas z didaktickych dovodov bude zaujimat iba ten vykon na diode co sa z velkej miery meni na teplo.

P = I *U

To plati uplne vsade a v pripade LED to znamena, ze ak cez LED preteka prud 20mA (typicka maximalna hodnota beznych LED) a je na nej ubytok 2V (zavisi od farby, biele maju ubytok vacsi, cervene mensi, hodnota sa da vyhladat v katalogu)

Je na nej vykonova strata 40mW. Ak takej LED-ke vnutim napatie 3V, vzacsa uz nema zabrany prepustit i 0.5-1A. Ak to zdroj dovoli, potom je na nej az 3W. No a 3W po dobu 0.1-1sekundy spravia pre LED taku pracu ako elektricke kreslo pre odsudeneho niekde v Juznej Karoline. No a ked ten prud ma prejst cez procesor tak aj prenho. To uz zavisi od akej takej priepustnosti jeho vstupov/vystupov.

Ak dam k takej LED odpor trebars 100R a zvysim hodnotu z 2Vna 2.2V, LEDkou potecie prud (2.2 - 2)/100= 2mA

Ak dam k takej LED odpor trebars 100R a zvysim hodnotu z 2Vna 2.4V, LEDkou potecie prud (2.4 - 2)/100= 4mA

Ak by som tam ten odpor nedal, vykyvy napatia o 0.4V z dostatocne tvrdeho zdroja by uz tu LED-ku mohli bezpecne zabit.

Ak pripojim napatie 4V, prud bude (4-2)/100= 20mA.
Odpor v tomto pripade plni funkciu “stabilizatora” prudu cez LED, ktory by
inak az do skonania LED nekontrolovatelne narastal.

Co sa tyka tych modelarskych for, je mi jasna ich technicka uroven ale na druhej strane chapem, preco to tym ludom nevadi. Myslim, ze taka banda stouralov ako je na tomto fore a jemu pribuznych musi na modelarov budit dojem zabednenosti a zaostalosti. Ved im to predsa funguje aj bez toho. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

im taketo - nebojim sa nazvat - srackove zapojenia funguju preto, lebo maju tak makky zdroj, ze ten nie je schopny LED znicit.
Slovo srackovy som pouzil naschval, lebo presne vystihuje problemy s takymito konstrukciami spojene. Vlekle, lepkave, smradlave. Niekomu to vsak moze chodit a to je pre inych svetlo na konci tunela. A snazia sa a snazia sa a snazia sa. Ale bohuzial bez poznania zakladnych fyzikalnych principov (i v podobe vety “treba tam dat odpor”) to nejde.
Zvacsa su to vseliake fotovoltaicke panelky a konstrukteri s hranim sa s nimi maju radost. Staci vsak, aby slnko zapadlo a oni si nieco potrebuju vyskusat doma na stole a tam maju nejaky slusnejsi zdroj a potom sa uz nestacia divit. Makky zdroj sa totizto vyznacuje vysokym vnutorym odporom, ktory “nahradza” ten odpor v serii s LED. Fyzika nepusti. Ubytok na nom vsak kludne moze sposobit pokles napatia pre spravnu cinnost procesora. Im to ale uz nevadi, ved prisiel mracik, tak zariadenie nefunguje to je predsa “logish”.

Takze vy menej znali a pouceni berte pripomienky nas trochu znalejsich a skusenejsich naozaj tak, ze sa vam snazime pomoct spravne vas nasmerovat. Aby ste mali co najmenej problemov sposobenyvh samotnou konstrukciou elektronickeho zariadenia. Aj bez nich budete mat co robit, aby ste boli s vasimi konstrukciami spokojni. No a obcas ten silny ton z nasej strany berte z nadhladom. To sa casto este ovladame. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

To Zito: JJ me to taky bezelo bez problemu jakou dobu a stale bezi zapojeni s jednou ledkou na pin pri napajeni +3V.A jelo to hodiny a hodiny v kuse!!!Proste jednodusi zapojeni a min soucastek…

Velka uspora by bola aplikovat to na niektorom z nasich parlamentov. Tie tiez bezia hodiny a hodiny v kuse s cim dalej tym menej suciastkami :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

P.S. Autor tohto textu sa nechce nikoho konkretneho dotknut ale vychadza v bezneho pozorovania parlamentov ako celku, ako by to vyhodnotil hociaky iny najlepsie mimozemsky nezainteresovany pozorovatel :slight_smile:

P.S.II Sorry, ten moj predchadzajuci text bol asi prilis dlhy aby sa dal docitat. Slubujem, ja sa polepsim. :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: