ATmega16 - LED diody blikají jednotlivě, ale ne společně

Ledka zapojená přímo na výstupní pin neshoří ne proto, že je měkký zdroj,
ale proto, že vnitřní odpor výstupního pinu není nulový, je cca 25 Ohm.
Takže např. při odběru 40 mA už je na Ledce o 1 Volt méně než napájecí napětí.

"To uz zavisi od akej takej priepustnosti jeho vstupov/vystupov. "

To som mal na mysli touto vetou. Nie je to vsak garantovany parameter. Je to tak na knap. 80% vyjde, 20% nevyjde :slight_smile:

Drzim palce aby vyslo.

V zapojeni s tvrdym zdrojom 5V by 25ohm sposobilo obmedzenie (5V - 2V)/25 = 120mA

Ak je tu niekto, kto si mysli, ze je to pre procesor bezpecne a pre LED normalne, nech dvihne ruku :slight_smile:

No ted koukam ze sem si koupil difuzni ledky,ktery maji ubytek 1,2 asi.Tak to se nedivim ze se odpalili castecne.Na tom starym zapojeni sem mel klasicky proto to slo,pomohl tomu este ten odpor vstupu jak je psano vyse!Abych nemusel rozebirat,pajet,a leptat novy plosnak napajim 1w odpor na napajeci kablik a spokojim se stim ze budu moct mit rozvicene max 4 diody,coz mi staci.Dekuji vsem za vysvetleni!A samozrejme si koupim klasicky diody poradny.

To s tym odporom v serii s napajanim je od Teba voci procesoru a LEDkam laskave :slight_smile:

Ale nie ej tak dolezite kolko watovy odpor tam das, ako skor s akou hodnotou. Az na zaklade hodnoty sa vypocita minimalna vykoova zataz.
Cim vacsi prud potom potecie cez ten odpor, tym vacsi na nom bude ubytok a tym menej bude svietit kazda z led, respektive bude mensie napatie na procesore. ak by si dal ten odpot pred vyvedenie napajania nanho.

Priklad.

Ak mam LED s ubytkom 2V pri prude 3mA a pripojim ho cez cez R=1k na 5V
tak mi cez LEd potecie 3mA a na LED budu tie dva volty. Ak vsak cez ten odpor zopnem LEDky dve, potom sa ten prud rozdeli medzi obe LEDky viac menej rovnomerne. Pri nizsom prude bude i nizsie napatie na nich a vzhladom na vyrovne tolerancie LED pri tej istej svietivosti moze byt na LED trochu ine napatie, co znamena to iste, ze pri rovnakom napati na LED moze kazda svietit trochu inak. Takze pri pouziti jedneho R a zopnuti iba jednej LED bude tato svietit omnoho viac ako ked pripnes druhu LED. Preto sa dava R na kazdu LED samostatne, lebo tym sa riesi problem zmeny jasu pri pripnuti viacerych LED a nerovnomernost jasu pri zopnuti viacerych naraz. Tak to preto. Nie kvoli zauzivanym zvykom. :slight_smile:

Ale drzim palce a daj vediet, ako si to nakoniec spravil.

Udelam to asi tak jak sem to ted dal do prilohy.Bude to kladna logika.Na jednom pinu budou dve diody.Vsech 64 diod bude uzemneno pres jedn 330 Ohm 1w odpor.Vjednom okamziku budou v log 1 pouze 4 piny.To znamena ze bude svitit 8 diod rozdelenych do dvou vetvi a kazda vetev ma svuj odpor.Potrebuju proste aby tech 32 diod delalo to co dela tech druhejch 32 diod,proto 2 diody na jednom pinu.Esi to bude blbe tak uz me zabte!!!

Pardon oprava: Vsech 64 diod bude uzemneno pres 2x 330 1w odpory!!!Proste tak jak to mam na schematu…

jo a jsi si jist, že všemi těmi diodami poteče stejný proud ??? Já si myslím, že na 100% nepoteče !

To se vnitrni odpory diod v case tak lisej??

no poznáš sám, až ti budou jedna po druhý odcházet

Neni dovod aby odchadzali. Cez kazdu diodu bude tiect cca 9mA (2V na LED, Ucc 5V spinacie zvyskove napatie zanedbavam). Takze by to malo byt bezpecne i pre ten procesor.

P.S. Vnutornew odpory LED sa nelisia. LED nema vnutorny odpor v tom slova zmysle. Len na zaklade vyrobnych rozptylov pri rovnakom prude mozu mat trochu ine napatie. Ale na to je tam ten odpor aby to zrovnal. Tak sa nie je coho bat.

chceš mi říct, že když dám 32 diod paralelně a k nim dám jenom jeden odpor tak že každou diodou poteče stejný proud ?

To martin:Chapu a dekuji za vse.Udelam to tak jak sem to nakreslil.Stala se mi ale este jedna chyba kerou moc nechapu.Skousel sem program pro aktivovane dva piny,pri pouziti odporu 330.behalo to oka diody sice sotva svitili.Pak sem to udelal pro 4 piny behalo to ok,pak sem to odpojil a pokousel preprogramovat na nepajivem poli bokem a mcu jaksi uz nereagoval… Normalne bych rekl ze tam mam ty diody s ubytkem 1,2v a ze je to tim,ale behalo mi to uz i bez odporu a s vice diodama a i na tech 5v a mcu statecne drzel… tak nevim.

To Caven.Nepocitej vsech 32,svitit budou jen 4!Ale tj jedno proud se rozdeli podle jakoby “vnitrniho odporu diody” a ten se lisi kus od kusu.takze by prout netekl stejne nestejne jako kdyby tam byli odpory!Si myslim,navic ty odpory nejsou taky stopro stejny… Jinak nevidim duvod proc by meli nejak rapidne rozdelovat proudy v paralelne zapojenych diodach at jich je treba 100.Proste v jeden okamzik jich sviti VZDY STEJNEJ POCET !!!

Samozrejme ze nie, ale tym sa predsa neznicia, akurat moze kazda inak svietit. Mne islo o bezpecnost toho zapojenia.
Inak mozno som to zle cital, ale ja som to na prvy nastrel pochopil tak, ze vzdy zopne iba jeden pin a preto budu naraz svietit iba dve diody, pricom kazda ma svoj odpor. Az potom som “zacul” nieco o 64 diodach, ale tie som v scheme nevidel.

Inak nepoznam LED na ktorej je ubytok 1.2V v plne rozsvietenom stave.
Ani cervenuu. ani zelenu, ani zltu ani modru a ani bielu. Bolo by uz nacim konecne napisat CO SU TO ZA LEDky. A cez odpor 330R na 5V ledky musia byt v plne rozsvietenom stave. Myslim normalne bezne typy SMD a 3-5-8-10mm, ziadne vysokosvietive zlozene struktury (nemam na mysli vysokosvietive bazne LEDky). Tie by mohli mat normalny ubytok este vacsi.

Tak on se jim vnitřní odpor většinou liší (bere se v potaz střídavý - dU/dI (nevim jak to jinak napsat, mám něco pod kulihem)), ale jen minimálně. A ikdyby to nebylo minimálně, tak to právě ty odpory hodně srovnají. Co si budem povídat, žádné 2 součástky nejsiou stejné ikdyby se výrobce sebevíce snažil. To například znamená, že 2mi diodami na stejném pinu zapojenýma paralelně nepoteče stejný proud. Jedin, co lze říci je, že na nich bude stejné napětí, ale bavit se u diod o napětí je víceméně zbytečné, určující parametr jasu je proud, napětí se liší dle barvy diody(např. červená má asi 2V, zelená asi 2.8, bílá 3V+ atd…). Pokud to ladíš na proud, tak ikdyby ses netrefil s její jmenovitou ztrátou, tak změna proudu nebude nijak zásadní pokud bude mít sériový odpor. Ovšem když tam ten odpor nebude, tak už se bavíme o tom, zda je zdroj schopen zařízení živit či nikoli. To není v případě 20ti letého PC zdroje (určitě si nešel koupit nový) zanedbatelný parametr. On to zajisté zvládne, přeci 15A na 3V3 větvi pro něj není problém, ale jaké to může mít důsledky! (jen tak mimochodem - PC zdroj není schválené zařízení pro používání osobami neznalými!) PC zdroj je vestavný spotřebič (nebo jak to definovat), který rozhodně není určen pro takové harakiry(omluvte pravopis, tu skutečně netuším) jakým je v případě pokusů “mladého elektrotechnika” vystaven!
Ještě jsem chtěl něco napsat, ale už nevím co a musím pryč, tady by nepřežili ani prvoci :smiley: zatim čus :wink:

To Martin:No kdyz zapojim na kazdej pin V/V portu dve diody(leva,prava) tak jich bude 64.Levy budou uzemeny pres jeden odpor,a pravy pres druhej.Budu aktivovat budu ale jen 4 piny max.Takze sem do schematu zahrnul jen ty aktivni diody.Zbytek bude neaktivni tkze snima doufam pocitat nemusim.Tak jak to mam ve schematu by to tedy fungovalo??