Znáte Pinguino? Je vhodné pro začátek s programováním v C?

Ahoj, našel jsem na Webu zajímavý projekt. Je to v podstatě podobné Arduinu, ale s PIC MCU (uvažuji rovnou o postavení verze s PIC18F4550, ten mám doma). Od místních expertů na jazyk C bych potřeboval vědět, zda-li se tato věc hodí na naučení Cčka, nebo je to nějaký nevhodný nestandart? Co si o tom myslíte? Děkuji za odpovědi…

Ja nechapem o co ide…ale podobnych dotazov je tu viac…
len sa chcem naucit cecko…zoberiem kontaktne pole pichcnem tam procak programator najdem prekladac Cecka a skusam rozblikat ledku… zvladnem ledku a podobne blbosti tak sa pustim do niecoho zaujimvaho co by som chcel vyrobit…

Dokonca pre MEGA8 existuju aj stranky sk,cz a zakladne programy a ukazky v cecku…
Pozeram ze mas pic… stym je to relativne horsie ale exituje prekladac do mplabu…aj tutorialy…len vsetko v ang.

A ked niekto vie robit v asem. tak prejst na ccko nieje tazke principy zostavaju…

Nevidim ziaden rozumny dovod vyrabat ten tvoj vybrany polotovar… este v ang jazyku…

Jde o to, že tahle věc má vývojové prostředí udělané tak, že napíšeš kód v C, stiskneš “play” a ono se to jedním vrzem přeloží, rovnou nahraje do švába a spustí, takže je to velmi pohodlné a hned vidíš, co se děje (bez přehazování MCU do programátoru nebo připojování ICSP, je to přes USB). Deska má I/O vývody vyvedeny na pinech zespoda, takže to “vrzneš” do nepájivého kontaktního pole a drátuješ jen periférie na tom poli. Jde mi ale o to, jestli je to vhodné na naučení se jazyka C pro MCU, nebo jestli je lepší zvolit jinou cestu (takže potřebuju od někoho, kdo umí v C, zhodnotit to prostředí, syntaxi atd.)

Edit: Abych ještě patřičně doplnil všechny informace a důvod proč zde mám takovou poměrně nestandardní prosbu - prostředí je napsáno v Pythonu a je tedy třeba podporu Pythonu + další věci instalovat, což se mi na starém počítači v dílně nepodaří. Také proto zde prosím o otestování, rád bych věděl, zda-li mi modernizace PC šrotu, kterou jinak nepotřebuji, stojí kvůli této věci zato… Kdo má zájem pomoci, tomu děkuji a budu mu zavázán. Ostatní bych případně poprosil, aby své projevy udrželi na slušné a inteligentní úrovni.

MPLAB + PICKIT2, 3 ti splní tu samou službu :slight_smile:. A u PICKITu si ušetřís trable s tím, proč ti něco někde nehravá program do procesoru.
Teda doufám, že se nepletu :open_mouth:

Můj názor je ten, že pokud takovou desku máš, tak začni s C klidně na tom. Standarty ANCI to asi splňuje. Jestli to nemáš, tak bych to nestavěl, protože na nepájivce to máš jednodušší a modifikovatelnější. Jediné, co se mi líbilo, že je to open-source. I staré železo většinou funguje s Linuxem, který není tak náročný. Já na linuxových strojích dělám, nevím, jak na tom jsi Ty, ale musím Tě upozornit na to, aby to pro Tebe nebyl pak neřešitelný problém. Je také otázkou, jak se takový soft bude do budoucna chovat, zda ho bude někdo podporovat, zda budeš mít také možnost se někde poradit, pokud Ti něco nepůjde. Takovéhle projekty většinou skončí ve slepé uličce a z tohoto fóra Ti pak málokdo poradí. Spíš dostaneš sprchu v podobě “vždyť jsme Ti to říkali”. Myslím, že máš spoustu možností na klasických woknech se spoustou příkladů a návodů i jednoduchého HW ke stavbě. Pod Linuxem je to hodně chudé. Na Pythonu nedělám, tak neporadím. Osobně se , pokud začínáš, přikláním k Honzovi3. Mým názorem se však neřiď, ber to jako pokus o radu, abys neskončil s ručníkem v ringu.

PICKIT 3 stojí u TME 840,- Kč.

tme.eu/cz/katalog/artykuly.p … 3Dpickit+3

Myslím, že není co řešit a vymýšlet.

Vl.

Lidi, já nestačím žasnout… myslel jsem si, že na tohle fórum chodí lidi, co nemají problém se otevřít novým věcem. Samozřejmě, jistě můžete mít pravdu např. v té podpoře do budoucna a mnoha dalších věcech, ale měli byste taky ocenit snahu toho člověka, co nám umožnil, abysme vzali jednu obyčejnou PICku, nahráli do ní bootloader, zapíchli kabel do USB a PICku do nepájivého kontaktního pole a nahrávali programy z prostředí, které je nám dáno zadarmo a se všemi zdrojáky. Nic nás to nestálo, narozdíl od autora, kterého to jistě stálo hodně úsili, nehledě na to, že klidně k tomu projektu taky můžeme přispět. Tak proč si s tím nepohrát. Navíc, pokud děláte často něco na nepájivém kontaktním poli, tak jistě víte, že z větší části zapojujete stále jedno a to samé (napájení procesoru, krystal, odpory k LED atp. …), tak proč to nemít na jedné destičce a zapojovat jen periférie (bez ohledu na to, jestli je to Pinguino nebo jiné -ino nebo vlastní deska třeba jen s ICSP).

Tento projekt je pro domácí “hraní si” nebo pro jednoduché pokusy v robotice jak dělaný, ostatně jak jsem již psal, je příbuzný s Arduinem, které je rozšířené značně a zná ho každý “Atmelák” (zřejmě asi proto, že je to blbost, že…?) a kód z něj lze přenášet prakticky beze změn. Pro doplnění, není to “čisté” C, ale Wiring, což je modifikace C++ .

Instalace prostředí je vcelku v pohodě (i když úplně nejjednodušší není, ale běhá to hned), víc jsem zatím nezkusil, ležím s horečkama a do dílny teď nemůžu.

Pozn. MPLAB a PICkit 2 mám, nakonec origo koupený právě u TME

Přesně tak, moje řeč …

Vl.

Tak jsem včera překopal dílenský počítač a vyzkoušel to… Koho by to přeci jen zaujalo, tak mu můžu sdělit svoji zkušenost, a to takovou, že verze s 18F4550 mi nefungovala (bootloader 2.12), s tímtéž bootloaderem nefungovala ani verze s 18F2550, tato verze však fungovala s bootloaderem verze 1.0. Prostředí je v pohodě, takže kdo si chcete hrát, postavte si (nebo zapojte na nepájivém kont. poli) rovnou tuhle verzi s bl. v. 1 a za dvacet minut včetně instalace všeho potřebného můžete mít radost z prvních pokusů s LEDkou.

Jestě doplním: Překládá se v SDCC (v archivu projektu samozřejmě je).

Ahoj,

jen malou poznámku k Tvému příspěvku z 25. května.

To, co zde uvádíš jako výhodu ("… napíšeš kód v C, stiskneš “play” a ono se to jedním vrzem přeloží, rovnou nahraje do švába a spustí, takže je to velmi pohodlné a hned vidíš, co se děje (bez přehazování MCU do programátoru nebo připojování ICSP…") je samozřejmě možné i u MPLAB-IDE a ICD-2. Při vhodném nastavení se provede totéž, pouze tam není tlačítko PLAY, ale klávesa F10 :slight_smile:.

PICku samozřejmě taky není nutno odnikud nikam přehazovat, protože všechno se děje přímo na cílové aplikaci, která je k ICD-2 připojena pětižilovým kabelem (2 piny uC jsou využity pro komunikaci). PICku tedy nemusím mít ani v patici, pokud potřebuješ např. nízkou konstrukci DPS.

Vlasťa

A nejsi omezen pouze na PIC s USB.

Já se nehádám, samozřejmě máte pravdu, já to tady celou dobu uvádím jako jednu z variant (sám jsem tu několikrát napsal, že MPLAB + PK2 mám též, a samozřejmě že je taky používám. Dokonce i MCC18 mám nainstalovaný :wink: . Bohužel v mém případě si nejsem jist, jestli na něj někdy v nějaké větší míře dojde, ono totiž přecházet jako programátor z jiného jazyka (teď nemyslím ASM) je o dost těžší, než začínat úplně od začátku).

Tady musím nesouhlasit, přecházet z jiného jazyka je o dost jednodušší, než se učit programovat od začátku. Principy v procedurálních jazycích jsou všude stejné, liší se jen syntaxe, různé “fíčury” a knihovny.

Nesouhlasit samozřejmě můžeš, ale to je tak to jediné, v tomhle shodu prostě nenaleznem (mj. kdo tu mluvil o procedurálním programování…?). Peace :exclamation: