Začátky v MPLAB X + komp. CCS ?

Zdravím znalé pány i dámy, jsem zejména analogový kutil, snažím se začít s PIC 8bit (spíše míň nožičkovými) + C, dříve jsem udělal pár blikačů v assembleru a v této souvislosti bych požádal o pár rad…možná jich časem nebude pár… Jako studijní literaturu jsem si pořídil Programování osmibitových MCU PIC v C, kde se používá MPLAB a CCS.
Nainstaloval jsem MPLAB X a šupl tam XC 8, nicméně jsem zjistil, že s progr. v CCS není kompatibilní, vlastně pokud se týká C, tak to jo, ale v nastavovaní a ovladani HW (jen namátkou jsem si všimnul, že např. v CCS stačí pro nastavení pinu do horní úrovně použít otput_high (PIN_C1) u XC 8 musím nastavit TRIS a pak na příslušný port hodnotu nastavit).
Proto jsem nainstaloval kompilátor CCS, nicméně asi pak v MPLAB X nepůjde plně využít kontroly syntaxe a kontextových nabídek – doplňování kódu a navíc na funkce v CCS MPLAB upozorňuje výkřičníky na levé liště editoru, nebo lze tyto funkcionality pro CCS nějak nastavit?
Jsem před rozhodnutím, co začít používat, pro CCS mám literaturu, MPLAB zřejmě líp spolupracuje s XC (např. upozornění, že píšu nesmysly není k zahození). Nepodařilo se mi najít nějaký přehledný seznam funkcí XC, oficiální příručka je rozsáhlá a nepřehledná. Předpokládám, že nějaká pomůcka pro konverzi prog. CCS do XC není. Co byste doporučili.
Dovolím si zde dát obraz z MPLABU, kde jsem zkoušel prográmek blikání led po stisku tl, kompilováno CCS, zde jsou vidět upozornění na špatnou syntaxi, kompilace OK, ale v simulatoru to nejede jak by mělo, nejnižší bit PORTU D by měl pravidelně měnit svoji hodnotu (RC0 je nastaven na nízkou úroveň), po zapnutí a vypnutí simulatoru, někdy zůstane v 1 či 0. Když jsem zkoušel asm, tak když se prováděl prog, skákal řádek po řádku, který se zrovna prováděl, tu nic, zřejmě něco nenastaveno, nevím. Díky.
mplab.jpg

cau. ccs uz pouzivam nejakou dobu . mam ale mplab 8.92 a ccs nakou 4 + nevim presne ,vse funguje, 5 verze nejak nefunguje…, v mplab x my to taky neslo … + nelibilo + hrozne ovladani . asi tak.