USB PIC Osciloskop

Ahojte, rad by som si zriesil nejaky lacny osciloskop a tak mi napadlo, ze by sa to dalo vyriesit cez nejaky procesor. na nete som nasiel 2 schopne zariadenia.
semifluid.com/?p=24

kotilainen.eu/oscilloscope/

ptomicek.aspweb.cz/

Prve som poskladal aj zapojil, ale ma to svoje muchy, program mrzne, nefunguje to tak ako by som si predstavoval. To druhe vyzera ovela lepsie, akurat ze tam nie je schema. Nemate niekto uz podobny projekt za sebou ? Dakujem.

Schéma tam asi je pod "PCB file " ale musel bys mít ten Expres PCB - jinak to asi neotevřeš.
Škoda toho třetího odkazu - navnadí, ale nedokončí.

mam expresPCB ale tam je len DPS.

Ahoj, jen malou poznámku …

U nás ve škole koupili asi před 7 lety do učebny měření 6 ks digitálních osciloskopů + digit. generátorů od nějaké slovenské firmy (zapomněl jsem její jméno:-). HW část je připojena k PC přes USB.
Má to docela dobré parametry, co se týká rozlišení, citlivosti, mezního kmitočtu atd.

Bohužel byl k tomu dodán tak nemožný software, že je zapotřebí opravdu hodně velké trpělivosti, aby byl člověk schopen v rozumném čase něco nastavit a odečíst. To, co člověk vidí na obrazovce totiž nepřipomíná osciloskop ani vzdáleně, názvy ovládacích prvků neodpovídají běžné terminologii, strašně pomalá reakce na změnu polohy ovládacího prvku …

Z těchto důvodů jsme všichni, kteří jsme s tím měli pracovat, postupně rezignovali a přístroje za opravdu hodně peněz tam nyní již několik let leží na stolech, nikdo si jich ani nevšimne a měří se na klasických osciloskopech Tesla, které jsou sice staré jak Metuzalém a samozřejmě mají své mouchy, ale když chci něco nastavit, tak sáhnu na knoflík a mám to nastavené za dvě sekundy.

Tím chci říci, že ovládací software je pro práci hodně důležitý a měla by se mu při výběru konstrukce věnovat patřičná pozornost.

Dnes není vůbec žádný problém “namalovat” program tak, aby vypadal jako opravdový osciloskop - tedy s ovládacími prvky umístěnými tam, kde je člověk očekává. Když to jde např. v muzice u VSTi, které opravdu vypadají jako orginál nástroj, který emulují, tak to musí jít i jinde. Jenže to by konstruktér musel taky trošku myslet na ty, kteří to budou možná někdy používat a to se často neděje.

Vl.

suhlasim s tebou, ale ked sa pozrieme npr. na PIC KIT 2 Logic tool, tak je to celkom sikovna aplikacia, jedine co jej chyb a je real time :smiley:. A nieco take prave ja potrebujem.

cca před 3,5-2 roky byl v časopise Praktická Elektronika návod na USB osciloskop. Byl v tom nějaký PIC18F

Já jsem osciloskop pořešil tak, že jsem si našetřil 12 prutů a koupil digitální oscilo Rigol do 50MHz a je to.

heh, no tak ma to az netlaci aby som do neho investoval nejake palky. Ale ked sa to da kupit, tak sa to iste da aj vyrobit. Nerozoberal si ho nahodou, aby si zistil ake ma crievka ? :smiley:

Ten rigol? Střeva jsou tady: drieg.sweb.cz/rigol/ds1052e.html

Jinak zkus ty časopisy, ve své době na střední jsem ho chtěl stavět.

UHH, tak to som teda necakal ze to bude taka PALKA STROJ. Fakt masinka vyzera uzasne. 12 papierikov nie je vela, ale kym ma to nezivi a je to len moj rozmar a chtic, tak to asi nie,… Nevies mi poradit, kde by som nasiel ten clanok z Aradia ?

Ahoj Inkognitto, říkáš pálka stroj? :slight_smile:

Rád bych upozornil na jednu drobnost, o které se nemluví a kterou výrobci raději ani neuvádějí v technické dokumentaci.

Všechny tyto levné digitální osciloskopy mají maximálně 8-bitový A/D převodník! Je to krásně viděl na tom videu, které najdeš dole, jak jsou ty obrázky - ten v horní řadě úplně vpravo. Podívej se na tu krásně rozkouskovanou sinusovku, na ty schodečky …

Máme dva takovéto osciloskopy v práci a mohu Ti říct jedno - na to, abychom ukázali děckám, co to je osciloskop, jak pracuje a jak se ovládá, je to OK. Ale tím to končí. Jakmile se potřebuji podívat na obyčejné přechodové zkreslení zesilovače, nemám šanci a rád sáhnu po starém dobrém analogu, který mi sice jde do 10MHz a nejde už za ty roky pořádně zasynchronizovat, ale to zkreslení tam uvidím.

Nebo zkus se podívat na kvantizační zkreslení na výstupu 16-bitové zvukové karty! Vlastně co to povídám - úplně stačí, když se chceš podívat na jednoduchý 8-bit. D/A, třeba na portu mikrořadiče. Opět nemáš šanci, protože kvantizační chyba vlastního osciloskopu je stejná (u 8-bit. D/A) nebo dokonce o mnoho řádů větší (u 16-bit.).

Takže ano - na hraní doma je to dobrá hračka za 12 litrů. Ale na vážnou práci ani náhodou!

Tak a teď se do mne můžete pustit … :slight_smile:.

Vlasťa

heh, ale ja na nom vzivote nebuem merat evem co na zosilnovaci. Ako som pisal, nebude ma to zivit a ma mi to sluzit len ako taka mala opora, aby som si dokazal najst npr. chybu na vystpe programu. Takze 8 bitov a skreslenia su mi ukradnute. Hlavne nech mi to ukazuje realtime stav aspon na dvoch kanaloch a som stastny. A podstatny je aj ovladaci soft, nech je rchly a stabilny.

Vlasťa: 98% mojí činnosti jsou spínané zdroje a za rok práce s nimi jsem neměl s 8b rozlišením žádný problém. Zesilovače a podobný blbosti neměřím, zkreslení mě nezajímá. Na zdroje je to celkem nabouchaná mašinka.

Inkognitto: No mám ho tak torchu aji z rozmaru abych doma něco měl, analog mi právě přestal vyhovovat kvůli spínaným zdrojům, přechodové jevy se na tom prostě sledovat nedají, zákmity a podobný úchylnosti taky ne.
Přesně nevím kde ten oscil hledat. Zkusil bych takovej ten výpis konstrukcí jednou za rok to tisknou do časáku, tam bys to mohl dobře najít.

koy.wz.cz/Audio/Bastleni/PCScope … 102007.pdf

koy.wz.cz/Audio/Bastleni/PCScope.html
sel.wz.cz/download.php#schemata
sel.wz.cz/download2/osciloskop_p … je_dps.pdf
sel.wz.cz/download2/osciloskop_pe10_2006.pdf
sel.wz.cz/download2/osciloskop_p … lovace.pdf

Jasně, každý preferujeme něco jiného …

Vl.

Atlan: vyzera to celkom slusne, len detajik. komunikacia cez USB :slight_smile:

Nemáte prosím někdo zkušenosti s tímto?
seeedstudio.com/depot/micro- … p-512.html
Jirka

Inkognitto: Atlan našel přesně to, co jsem myslel.

no vyzera dost dobre podla mna, len problem je, ze na ntb. to nespojazdnim, nakolko to komunikuje len cez COM port :frowning:

Ahoj,

náhodou jsem našel na internetu digit. osiloskopy, které máme ve škole.
mereni.souepl.cz/osciloskop%20621.php . Jak vidíte, parametry mají dobré, ale to ovládání … :frowning:

Vlasťa.

tak toto by bolo bomba, uz k tomu zohnat len schemu :slight_smile: Alebo som si ju na stranke nevsimol ?