Správné připojení PIR senzoru 12V na Atmega8

Ahoj, mám objednaný tento PIR - new.e-conrad.cz/pohybove-cidlo-12-v.k190952 - a rád bych jej připojil na ATMega8. PIR má napájení 12 V a generuje singál 0,5s, zatím jsem to neměřil, ale předpokládám, že také 12V. Jaké je správné zapojení mezi senzorem a pinem mcu? přímo to asi nepůjde - napadá mne odporový dělič nebo třeba stažení na 4,7V zenerkou. Poradí někdo? Díky.

Ještě doplním, zde jsem nyní našel anglické schéma - produktinfo.conrad.com/daten … 12V_FG.pdf - z něj bych řekl, že napájení je stabilizováno na 5V, tj. výstup bude asi také pět voltů. V takovém případě by asi stačil ochranný odpor mezi out pin senzoru a in pin mcu, je to tak? velikost odhadem 2kohm? Dik.

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
190952-sp-01-en-Bewegungsmelder_12V_FG.pdf (14.8 KB)

Bodni tam voltmetr a úrovně si změř. Ale když dáš mezi procesor a senzor odpor např. 100k, mělo by to fungovat. Ochranné diody procesoru už tu případnou 0.1 mA stáhnou.

to zkusím. a není 100k moc?

No já nevím, ale na odkazu čtu: “Výstupní napětí: 0,2 V (při RL = 10 K)” :question: jestli je tomu opravdu tak, potom bude jako vstup nejlepší použít asi komparátor mega8.

Jenže tato informace má asi takovou vypovídající hodnotu, jako když se mě zeptáš na auto a já ti řeknu, že má 4 kola. Proto jsem navrhnul aby to změřil nebo rovnou zapojil a uvidí se.

ten technický popis je imho špatně, je v rozporu s datasheetem.

já vím, jen mi to přišlo jako dvacet kol:) proměřím to a zkusím to s větším odporem.

Ty od toho máš datasheet? Jen že to, co je tam ke stažení, je k ničemu a není tam ani název součástky podle kterýho by se dalo něco najít.
Z dostupných informací se člověk nedozví nic užitečnýho. Jako jesli je výstup logickej/otevřenej kolektor/nějakej analog.
Pokud je na výstupu v neaktivním stavu téměř 0V a v aktivním oněch +0.2V při daný zátěži, tak nezbyde než onen komparátor použít jesli to s menší zátěží nevyleze na úroveň použitelnou pro digitální vstup procesoru.

datasheet jsem bohužel myslel ten paskvil, co tam je dostupný. nerad bych to odpálil:(

tak měřák dává +5V po dobu těch cca půl vteřiny. nemám ale osciloskop, tak přesný průběh nevím.

Tak medzi výstup senzoru a vstup procesora daj cca 10K rezistor a nemal by byť problém.

ahoj, tak se k tomuto vracím, potřeboval bych totéž čidlo teď využít trochu jinak - jako vstupní prvek, který by řídil optočlen. je, prosím, má představa správná? výstup z pir čidla bych zapojil na anodu optočlenu s fotodiodou, společnou zem na gnd pir čidla a optočlenu. jen bych měl ještě asi omezit proud, aby se pir čidlo nespálilo. jenže jak na to? jako na předřadný odpor pro diodu? pokud by pak proud diodou byl menší, než maximální výstupní proud z pir čidla, bude to asi ok. ale když by byl větší, než dá pir čidlo? Děkuji za pomoc.