Nie som si isty, ci je to pre uplneho zaciatocnika.
potrebujes riesit nasledovne samostatne casti:
-ovladanie motorceka na zaklade casovej udalosti (z celeho najjednoduchsie)
-nacitanie RTC, najlepsie pouzit specializovany svab, napr PCF8583. (programovanie komunikacie I2C, da sa pouzit RTC i v samotnom procsore, ale potom musis riesit rozne stavy sleep rezimu, budenie cez prerusenie a hlavne minimalizaovat spotrebu - tiez schodna cesta)
-zalohovanie RTC, predpokladam, ze cas sa ma udrzat aj po vypadku Ucc (v celku jednoduche)
-obsluha displaya. Ak chces pouzit 7 segmentovky, a v zavislosti kolko ich bude, asi budes musiet riesit ich budenie cez multiplexovanie, alebo pomocou 74HC595 (progrmaovanie komunikacie SPI)
-
Vzhladom na mnozstvo udajov, ktore chces prezentovat (a je ich v celku dost) ti doporucujem display 2x16 znakov. Jednoducho sa ovlada, na 32 znakov ti staci 6-10pinov procesora. Cena nie je moc vysoka oproti uzitkovej hodnote a jednoduchosti programovania
-
obsluha klavesnice a rozhrania s obsluhou. Tato cast byva velmi osemetna, lebo si musis pripravit rutiny na editaciu hodnoty - aby to aj rozumne vyzeralo na tom display. Napr. ako opticky rozlisit, kedy obsluha vidi hodnotu cisla a kedy je v editacnom rezime (blikanie hodnoty), ako vystavat cele menu tak aby bolo pre obsluhu zrozumitelne a prehladne. Ci chces editovat hodnotu tak ze sa sipkou hore/dole bude iba menit hodnota, alebo chces nastavovat kazdu cislicu v cisle zvlast, alebo chces pouzit numericku klavesnicu, alebo sa bude zariadenie nastavovat cez PC a display bude sluzit iba na prezentaciu nameranych udajov. K jednocipaku sa da bez problemov pripojit i PC klavesnica. Ale to bez problemov rozumej ako ze to chce studium literatury, specifikacii a vzorovych programov ktore uz niekto niekde podobnu problematiku riesil a nie ze ju priletujes na tento a tento “drat” a ono to nejak samo ide.
-Archiv udajov, na 3 spinania za den by stacila aj interna EEPROM v procesore. Ak by si chcel v buducnosti robit archivy hustejsie, bude dobre si nastudovat obsluhu napr. 24C256 alebo AT45DB041. Ale to sa tyka pripadu, ak su archivy vacsie ako 2-4kB. Ako dlho chces archivovat, kedy sa maju udaje premazavat, atd.
- vyroba vhodnej skrinky s displayom a klavesnickou.
Na nete existuje velmi vela ireseni,ktore by ti viac alebo menej vyhovovali ci uz na obsluhu klavesnice, displaya alebo RTC. Musis tomu ale venovat vela casu a studovat, studovat studovat.
To vsetko musis navrhnut a naprogramovat a ak si uuuuuplny zaciatocnik a venovat sa tomu mozes len po veceroch davat ti tak aj s navrhom vhodneho hw ak si velmi sikovny a zanieteny tak 4(to by si bol velmi velmi dobry) - 12 mesiacov v zavislosti od vytazenia inymi zaujmami.
Ak aj po tychto mojich reciach ta este nepresla chut, tak sa s vervou pusti do prace. Drzim ti palce.