Spáleny SMD rezistor

Dostal jsem na opravu DVD přehrávač - netočí se disk. Motor je poškozen, a tím zatížil obvody a neustál to SMD odpor. Upálil cestičku, ale především sám se dost spekl, nápis nejde přečíst, jeho odpor podle multimetru dost kolísá. Jednou naměřim 18kOhm, někdy 19k, pak zas jen 11kOhm.
Jak řešíte takovýhle situace vy?

Pri tych dnesnych cenach kupou noveho DVD? Ci? :slight_smile:

seš si jistej, že to neustál jenom ten rezistor? Jinak bych kouknul na švába co je kolem a našel si katalog. Mohlo by tam být katalogový zapojení :slight_smile:

Martin: Je to i s domácím kinem, bednama…docela škoda kvůli takový prkotině.

Peťus: To právě nevim a potřebuju to zkusit, dík za typ na to zapojení, to mě nenapadlo.

No tak to by bola skoda neopravit. Drzim palce.

Dneska jsem si koupil 1k5 trimr a zkusim tam jen tak zkusmo, hlavně vyzkoušet, jestli to ten motor vůbec spíná a neodešel i nějakej spínací tranzistor nebo integráč co je vedle toho(ten se mi zatim nepodařilo najít, takže zapojení dle katalogu zatím nehrozí), to by potom nemělo cenu to dál řešit. Další poznatek-spíná to zemí, Vcc je na motoru proti zemi stále, zem je “v luftu”. Pán v Elitronu(S+K Elektro) v Liberci, je dost borec a poradil mi, že 18 kOhm tam nebyl, protože tam jsou cca 3V a aby se překročil max ztrátový výkon tak tam tam bylo něco pod kOhm, protože víc by nedalo proud na spálení(snad jsem to dobře popsal). Odpor rezistoru se pravděpodobně zvednul jak odhořela odporová vrstvička a snížila průřez.

EDIT: Rozuzlení
Povedlo se mi sehnat servisní manuál s kompletním schématem, podle něj už byla brnkačka zjistit co není jak má být. Odpor byl 1ohmový a sloužil tak spíš jako pojistka. Opravil jsem tedy desku, koupil nový motor a DVD suprově funguje, kamarád byl šťastnej jako blecha a má 5.1 zvuk za pár stovek. Díky za rady a podporu