Zdravim, mam v planu stavet zarizeni, ktere ma za ukol snimat asi patnact potenciometru a jejich hodnotu posilat do pocitace. Atmega8 ma myslim 8 nebo 10 A/D prevodniku, vetsi pocet potenciometru budu muset resit skrz multiplexer nejspis. Chtel bych se zeptat, zda nekdo nemate nejakou inspiraci pro reseni takoveto ulohy, napriklad jiz hotovy projekt, nebo odkaz na nejakou literaturu. Dekuji
Hlavně co budou ty potenciometry regulovat.
Mohl bys použít pot. dvojité, jednou sekcí ovládat co potřebuješ, druhou napájet 5ti voltama a střed přivést na MCU.
Jedna se o snimani polohy ruky, prenos dat do pocitace a nasledne vykresleni ve virtualni realite.
V tom případě stačí pot. jednoduché s hodnotou třeba 10k které budou napájeny všechny stabilizovaným napětím, no a jejich středy přivedeš k A/D převodníkům.
Prvni problem je, ze se jedne o ohybove rezistory (v zavislosti na ohybu meni odpor) a maji jen dva vyvody. Predpokladam ze do serie budu muset vradit jeste pevny odpor, a tak jak jste rikal, ze stredu vyvedu k AD prevodniku.
Druhy problem bude s poctem kanalu. Atmega8 jich ma tusim 6 nebo 8. Ja ale potrebuji snimat 16 kanalu. Je lepsi resit to multiplexerem, nebo je moznost sprahnout dve Atmegy skrz I2C? Resp. co je jednodussi?
Asi bych vybral MCU s více AD vstupy, ale ATmegy nedělám.
Určítě se ozvou i jiní, co s nima pracují.
megy maji nejvic 11 A/D, tam se nevejdes…
Muzes pouzit bud 16ti vst. A/D, napr.:
AD7490 (analog devices)
nebo Texas Instruments
Dalsi reseni je 16ti vst. analogovy MX (74HC4067) a 1 A/D kanal v AVR, nebo nekolik 2/4/8 vstupovych a vyuzit vic prevodniku v AVR…
Zalezi taky jak to potrebujes rychly a presny…
Pokud budes pouzivat tenzometry, tak si dej pozor, protoze pri pouziti 1 tenz. a 1 rezistoru to budes mit znacne nelinearni… Pokud potrebujes aspon trochu linearitu dodrzet, musis mit slespon 2 - na kazde strane ohybaneho predmetu 1…
Mohol by si pouzit i 4051,velmi lacny a celkom dobry a dostupny cip. Zapojis styri na 4 AD vstupy ATmegy, k tomu este tri piny na riadenie muxov (spolu 7 pinov) a mas 32 kanalov.
Ak by si potreboval viac bitov ako 10, doporucujem ti TLC2543. Ma 11x vstupov s rozlisenim 12b. Jeho vyrazne lacnejsia verzia TLC1543 ma 10b prevodnik. Tych 11 vstupov nacitas cez SPI rozhranie do hocakeho procesora.
Ak chces mat linearny vystup (ale krivka sa da tiez celkom pekne sw aproximovat), musis budit tie odpory zdrojom prudu. Tych nemusis mat hafo, staci jeden a ten si mozes muxovat do viacerych cidiel. Aj tak v jednom case snimas iba jedno, tak naco by prud tiekol inde .
Těch problémů je více. V jakém rozsahu se pohybuje odpor onoho ohybového rezistoru? Pohybuje se od 0 jako u potenciometrů nebo od nějaké minimální hodnoty? Druhý případ bude vyžadovat můstkové zapojení a dif. vstup. Jinak by rozsah převodníku nebyl využit na 100%.
AVR nemá příliš diferenciálních vstupů, zpravidle jen 2.
Jak je velký signál a jak je zašuměn? Nebude zapotřebí nasbírat několik vzorků a posílat pak jejich průměr?
To také záleží na tom, kolik vzorků za sekundu chceš mít ze všech kanálů. AVR má dobu převodu 65us, což je 16ksps. Na jeden kanál je to jen 1ksps. Pokud by bylo použito nějaké numerické filtrování, např. průměrování např. z 8 vzorků, výsledek by byl 125sps. Pro dosažení maximální přesnosti ADC v AVR je nutné zastavovat jádro po dobu převodu, během této doby není možné komunikovat s okolím, takže se efektivní rychlost vzorkování ještě sníží.
Obecně je lepší mít “vše pod jednou střechu” tedy v jednom MCU, než rozparcelovat úlohu na několik MCU a pak řešit jejich vzájemnou komunikaci. Ale na druhou stranu, zde může být problém s vlastním měřením rezistorů a jejich zemí, neboť AVR má v single ended společnou digitální a analogovou zem a svedení 16 kanálů do jednoho místa se nemusí obejít bez problémů. Napadá mě řešení použít pro každý kanál samostatný AVR a spojit je nějakou sběrnicí, např SPI, u které lze realizovat galvanické dělení (pokud to bude nutné). Měření odporů AVR je jednoduché a nevyžaduje krom 2 odporů žádné další analogové obvody.
Odpor ma v narovnanem stavu 4,7kohm, pri ohybu dosahne hodnoty az 100kohm. Mustkove zapojeni vypada jak? Ted si to nejak nemohu vybavit…
Jako písmeno H. Jsou to 2 odporové děliče mezi nimiž je zapojen voltmetr. Tvoří ho 3 známe odpory a jeden měřený. Můstek se pomocí jednoho odporového děliče vyváží tak, aby při narovnaném odporu bylo na voltmetru nulové napětí. Ohybem pak nerůstá napětí. Místo voltmetru se tam představ vstupy dif. zesilovače.