Řízení strojů (pila, jeřáb) pomocí mikrokontroléru

:arrow_right: toto téma bylo rozděleno administrátorem a zde pokračuje:

Ahoj Mojmíre,
nerozumím tvé otázce. Chceš vědět, čím naprogramovat PIC16F628 nebo tě zajímá jaké stroje se dají řídit nebo naprogramovat pomocí PIC16F628?

Dobry vecer;
Promiňte za špatně položenou otázku, myslel jsem jak pomoci PIC 16F628 naprogramovat nějaké stroje . Třeba jeřába.pily na vyřezávani a td.Nebo aspoň nějaké česke odkazy kde se tým zabyvají .Děkují

Nic se neděje, není nutné se omlouvat :slight_smile:.

Nevím o žádném webu, který by se přímo zabýval řízením strojů pomocí PIC. Kdyby takovýto český web existoval, tak bych o něm pravděpodobně věděl.

Pokud chcete jakkoliv ovládat průmyslové zařízení, myslím, že není nutné si o tom zjišťovat nějaké speciální informace. Ať už programujete blikání LEDky nebo pohyb ramene jeřábu, vždy je nutné pochopit programování a zvládnout návrh elektroniky, kterou připojujete k portům mikrokontroléru. Pomocí mikrokontroléru samozřejmě lze ovládat libovolná zařízení, pokud ale vím, tak k řízení velkých strojů se spíše používají PLC systémy.

Abyste pochopil základy programování, můžete si například přečíst nějakou knížku z BENu nebo pohledat na internetu nějaké školení pro začátečníky. V dnes již zrušeném časopise KTE byla výborná školka programování 16F84 a později i 16F877A.
Ohledně začátku programování jsem něco málo napsal i zde.

Dobrý večer;
Když si postavým programator belza.cz/digital/jdm.htm .
Zajímalo by mě jak bych mohl ovladat motor z hardisku na rameno jeřabu ,jestli ma pravý a levý otáčky a jak by se dalo připojit k programátoru aby
se dal ovladat jeho pohyb . děkuji

JDM programátor doporučuji. Jako ovládací SW použijte IC-prog.

S motorkem z pevného disku nemám žádné zkušenosti…
Chápu to správně, že chcete pomocí mikrokontroléru spínat motorek tak, že budete ovládat, jestli se má točit doprava nebo doleva (měnit polaritu)? Nebo chcete jen jednoduché zapojení pro spínání motorku mikrokontrolérem?

Dobrý večer;
Ctěl bych se zeptat jestli nevíte o internetovým obchodě kde bych sehnal soucastky na stavbu mého programatoru.Našel jsem jen gme.cz/
ale není tam všechno.Na stavbu mého jeřabu dal by se třeba naprogramovat procesor na dané ukoli.Ještě by mě zajimalo jestli v dětskych hrách třeba zpívajících plyšaku ,mobilech a td je taky naprogramovaný nějaký procesor.

Zkuste se kouknout na GES electronic nebo na PS electronic.

Pokud je elektronické zařízení složitější, tak už většinou funguje synchronně a tudíž často obsahuje nějaký procesor. V mobilech je určitě. Pokud je dětská hra složitější (třeba má displej), tak tam také bude procesor. Pokud plyšák pouze vydává melodii, tak v něm nemusí být procesor.

Co třeba takový Furby? V něm procesor bude, ne?

Určitě, ve Furbycích bude slušná výpočetní jednotka.

Rozdělal jsem dětský mobil který vydával ruzné zvuky a na desce je jen cerne kolečko ,to je zalitý procesor ? Dalo by se to normálně zapojit na procesor pic 16C84 a celí to přeprogramovat podle svého.

To černé kolečko je jednoúčelový obvod, který nelze přeprogramovat a nemůžeš ho tedy nijak jinak využít. Maximálně ho použít na generování zvuků, které již má naprogramovány.

Pytajuci sa asi zjavne nerozumie problematike mikroprocesorov. To, ze si postavi nejaky programator, nezabezpecuje nejaku konkretnu cinnost procesora.
Procesor je suciastka, ktora v ramci svojich pamatovych a perifernych moznosti vie vykonavat rozne cinnosti, napriklad aj riadit nejaky stroj.
Program vsak treba napisat a odladit v ramci niektoreho z prostredi (alebo aj bez prostredia z prikazoveho riadku).
Zariadenie “programator” potom iba zabezpeci, aby sa vytvoreny program dostal do procesora. Ci ten uz potom ma blikat, hukat, riadit alebo monitorovat vonkoncom nezavisi od programatora zariadenia ale od cloveka programatora. Z prispevkov usudzujem, ze autor vlakna je niekde este pred samotnym zaciatkom prace s procesormi a doporucujem sa najprv poobzerat po nejakej vhodnej literature pre vyhliadnuty procesor. Inak riadenie pohybu a polohovanie strojov a ich casti je veda sama o sebe (nepocitam dialkovo ovladane auticko) a do tejto problematiky na zaciatku moc nedoporucujem vklzavat, skor sa najprv naucit co od toho ktoreho procesora mozem ocakavat. Tymto prispevkom nechcem odradzat, skor naviest na spravnu cestu.

Martin

Pokud by Martin dovolil, rád bych doplnil rozdíl mezi procesorem a mikrokontrolérem (mikropočítačem)…

Mikrokontroléru by se nemělo říkat procesor. Procesor je “součástka”, která je obsažena v mikrokontroléru a dá se říci, že sama o sobě nic neumí. Kdežto mikrokontrolér (mikropočítač) je již plně funkční jednotka, která obsahuje množství navzájem propojených bloků (architekturu).

Píšeš to moc složitě admine

  • procesor - je jako procesor v počítači - prostě jenom ta destička s nožičkama
  • mikrokontroler - jako celej počítač

Dobrý večer;
Zajímala by mě jedna věc ,která mě nedá spát. Když budu chtít třeba udělat barevnou hudbu s diodama .Jak se třeba mají navrhnout součastky. Možná se ptám na uplnou blbost , ale jak muže člověk vědět který stavý třeba programátor tam má dát odpor 20k a né 5k6 . Já si myslim že když se naprogramuje procesor a pak se propojí z některými součastkamy tak by to mělo jít .Třeba to je blbost že.

Mojmir, velmi spravne si uhadol, ze tvoje otazka je (bez urazky ) uplna blbost. Program mikrokontrolera nesuvisi s odporom pre diodu (odbornici mi prosim prepacia detaily, typu riadenia svietivosti diody cez PWM, ale na vypocet omedzovacieho odporu pre maximalny prud diodou to je fakt irelevantne). Ak chces pracovat s elektronikou - tvoja otazka evokuje nazor, ze o nej nemas ani sajnu - doporucujem zacat citanim clankov pre UPLNYCH zaciatocnikov napriklad v Praktickej elektronke, tiez vyslo par celkom slusnych kniziek, kde sa dozvies, co je to ohmov zakon, kirchhovove zakony, naucis sa citat katalogove listy od diskretnych a inych suciastok (napr. LED dioda), zistis co je to maximalny prud diodou, ako vypocitas z napajacieho napatia zariadenia odpor obmedzujuci maximalny prud (precitany z katalogu) tebou vybranou diodou. Zistis co to znamena paralelne a seriove zapojenie suciastok, vykonova strata a zatazitelnost, maximalny prud obvodom. Zistis co je to reaktancia C, a L, ako to vyuzit pri generovani PWM. Viem, ze som tu pouzil pre teba asi nie moc zrozumitelnych skratiek a oznaceni, ale cez ne sa musis najprv prekusat, ak chces nieco robit s elektronickymi suciastkami. Samotny procesor ti je na 99,99% schopny generovat iba rychle spinanie na vystupoch (je to logicka suciastka, takze vyhodnocuje iba log.0a log.1[ja viem, je tam zvacsa ten AD, ale znali urcite chapu, preco svoj prispevok takto formulujem], nema v principe dovod regulovat nejaky prud diodou, na to su ine zapojenia a suciastky) ale nemozes medzi Ucc a pin procesora jednoducho pripojit LED. To hrozi prekrocenim maximalneho prudu do pinu procesora - precitas si z navodu na ten ktory procesor a tu ktoru diodu - a tym jeho neodvratne odoslanie do kalkulackoveho neba, aby som citoval Kritona z Cerveneho trpazlika. Jednoducho studuj studuj a studuj. Ak mas nejaku otazku, kludne ju tu uved a dostane sa ti ak nie odoved - lebo zatial sa pytas take zakladne a vseobecne veci, ze na takomto priestore sa na ne jednoducho neda odpovedat, iba “alibisticky” odkazat na odbornu literaturu - tak aspon nasmerovanie co dalej.

Martin

P.S. Dakujem za opresnenie definicie rozdielu medzi mikroprocesorom a mikrokontrolerom

Pokud chceš připojit nízkopříkonovou LEDku k portu, tak jí připoj k portu katodou a anodu připoj přes rezistor 1k5 na +5V. Rozsvítíš jí potom log. 0.
Takovéto zapojení ti bude fungovat na většině mikrokontrolérů.

Zkus Poznáváme elektroniku od pana Václava Maliny. Vyšlo několik dílů a první díly jsou určeny pro naprosté začátečníky.

Jenom doufám, že to nevyznělo jako poučování. Z textu usuzuji, že jsi odborník, takže bych ti to tady nechtěl znechutit slovíčkařením :slight_smile:.

Tak mě jako začatečníkovy v elektronice bude programátor zbytečný , když ho nebudu umět v něčem využít.

Mojmir, ale prave naopak. Budes ho vediet vyuzit, ved naprogramovat blikanie LED je v celku dost zaujimava uloha pre zaciatocnika, ale bez programatora ten programik do procesora jednoducho nedostanes. Nedaj sa odradit teoriou a mnozstvom informacii na zaciatku cesty. Tie su potrebne, prejdu si tym vsetci ale ovocie takeho usilia sa neda nicim inym nahradit. Len skus zacat pekne po poriadku. V zavislosti od tvojej chuti a mnozstva casu, ktore budes moct studiu venovat , mozes mat prve slusne vysledky uz za jeden dva mesiace.

Přesně tak.
Mojmíre, to že nerozumíš jak funguje programátor nebo port mikropočítače neznamená, že si nemůžeš koupit kontaktní desku a propojit si na ní nějakou maličkost, kterou pak naprogramuješ. Když máš chuť se zdokonalit v elektronice, tak jenom čtení knížek by tě určitě nebavilo. Ideální je s něčím si “hrát” a k tomu třeba studovat knížku.