Reset při sepnutí relé

Zdravím, stavím něco, kde PIC 16F84 spíná několik relé včetně jednoho s motorem… Problém je, že při sepnutí motoru vznikne s největší pravděpodobností mžikový pokles napětí až na úroveň, kdy se PIC resetuje a tak samozřejmě nefunguje jak má. PIC je samozřejmě až za Svým zdrojem 5V, stejně tak motor má své trafo 24V…
Nevíte, jak PIC ochránit před poklesy napětí při spínání, případně jinými poklesy ze sítě?

Cau, vzhledem k tomu ze je nedostatek informaci tak budu hadat:
pokud je pokles napeti tak markantni ze se picko resetuje tak je mekej zdroj,spatna filtrace,neoddelena vetev pro picko diodou s filtraci ,neosetrene spinani indukce , nezablokovane napajeni pro picko,
to vse je zaklad…

Máš antiparalelnú diódu na tej cievke?
Jej absencia bude s najväčšou pravdepodobnosťou príčina

Nestačila by dát dioda v sérii na napájení, za ní kondík a zvednout o úbytek?
Dělá se to? Nebo spíš,může to tak být?

Pokud by nepomohlo co se zde uvádí víše, zkusil bych optické oddělení výstupů/vstupů do PIC. Už jsem se setkal s častým náhodným selháním chodu microchipu.

Nie, nestacila. Ciewvka rele hádže pri rozpínaní záporné napätie. A to až také, že kľudne odpáli spínancí polovodičový prvok.

Po dlouhé době se musím přiznat jsem závadu nedokázal odstranit. Zkoušel jsem vše možné, filtraci kondenzátory u napájení, diody u relé a nejen tam… Stejně občas obvod resetuje při akci relé. Problém musí jít přes výstupy, napájet jsem zkoušel též z baterie.
Věřím, že by pomohlo ono optické oddělení výstupu… Já nakonec využil program, kde náhodný reset není problém.

A to jsi spínal relé přímo tím PICem, nebo jak? Z textu to totiž neplyne… Jak radí Martin, antiparalelní dioda je nutnost, ořeže záporné špičky, a samozřejmě spínat aspoň přes tranzistor. Optické oddělení je lepší a spolehlivé, ale vyžaduje zdroj napětí i na “druhé straně” (pro cívku relé). Lepší zapojení používají jako konstrukční prvek DC-DC měnič, ta ostatní druhý zdroj.

Ukaž schéma. Pokud je to NATO secret, tak aspoň jak to máš od pinu až po cívku relé.

Už to tady všechno bylo probíráno:

Možná by pomohl zkusit vše oddělit optočlenem a pro relé použít jiný zdroj.

Možná by pomohl zkusit vše oddělit optočlenem a pro relé použít jiný zdroj.

No nevím. Řešení to je, ale opět, proč to takhle zesložitit? MCU - Tranzistor - Relé. Není na tom co pokazit. Příčiny tady padly. Je potřeba ji najít.

  1. Je zdroj dost tvrdý?
  2. Dioda u relé je?
  3. Správně navržený layout DPS?
  4. Blokování napájení kondíky u mcu?

Ale spíše by to chtělo vidět schema. Bez toho je to jako lovení jehly v kupce sena.

2022-11-18 * Bolo by vhodné mať od teba spätnú väzbu, či a ako si tento problem vyriešil alebo ukončil alebo že ta to už nezaujíma. Bolo by neproduktívne riešit tému ktorá už nikoho nezaujíma.