První pokus s C v MPLAB C18 - chyba unable to locate stdio.h

Ahoj,

chtel jsem si zkusit (poprvé v životě :slight_smile:) “céčko”. Použil jsem příklad z dokumentace k MPLAB C18 a hned jsem narazil na neřešitelný problém.

Klasický program pro začátečníky je zde:

#include <stdio.h>
#pragma config WDT = OFF
void main (void)
{
printf (“Hello, world!\n”);
while (1)
;
}

Vše jsem nastavil dle návodu, včetně všech možných cest k souborům a knihovnám a přesto mi to při překladu hlásí chybu:

E:\Program Files\Microchip\C_Projects\First\Test_c.c:1:Error [1027] unable to locate ‘stdio.h’

Soubory k C18 mám nainstalovány v E:\MCC18

Můžete mi, prosím, poradit, co ten krám potřebuje, aby našel cestu k tomu souboru?

Díky za ochotu!

Vlasťa

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “Prvni pokus v C”
ScreenShot005.jpg
ScreenShot003.jpg
ScreenShot004.jpg
ScreenShot002.jpg
ScreenShot001.jpg

Ruším poplach …

Už jsem na to přišel. Špatně nastavené cesty tam, kde bych to vůbec nečekal :slight_smile:

Vl.

No a muzes uvest ktere to byly cesty cos vubed necekal ?

Jasně, že si své přehmaty nenechám pro sebe :slight_smile:

V MPLAB, v menu “Project/Build Options/” karta “Directories” jsem pro “Include Search Path” neměl nastavenou cestu pro headers soubory.

Je toho pro začátek při srovnání s assemblerem docela dost. Louskám teď nějakou knihu o programování v C a nejvíce mne ničí ta strašná pravidla, kde má být mezera a kde ne, kde jsou nutné závorky a kde ne …

Nejvíce mne asi dostalo toto: " … po čárce a středníku musí být mezera, ale před nimi ne …" !

Brrr …

:slight_smile:

Vl.

Bereš to nějak moc ze široka, teď jsem zkoušel svůj kompiler a je mu úplně jedno jestli je po čárce nebo středníku jedna, žádná nebo deset mezer… :smiley:

:slight_smile:

Pořád se mi zdá, že čtu špatnou knihu!

Zkusím jinou …

Vl.

Na těch asi deset příkazů co se musíš naučit žádnou knihu nepotřebuješ a co a jak použít najdeš v helpu každého kompileru.

Jo, jo …

Typická odpověď člověka, o už to umí :slight_smile:

Vl.

Jj, taky to mám radši formou jednoduchých tutoriálů, ale co jsem se tak rozhlížel po netu i jinde, tak si je asi budem muset napsat sami… (kdybych aspoň věděl, jestli v ANSI C, nebo CPP…? Co je v programování pro MCU lepší?)

Zdravím.
Tiež to začínam skúšať v C ,ale používam kompilátor mikroC kompiler for PIC,
verzia 8.0.0.0.Obsahuje takú výbornú nápovedu,že netreba žiadne knižky.Aj z mojou biééédnou angličtinou sa to dá.
V súbore Examples sú príklady hádam na všetko čo kedy budem potrebovať.
Vyskúšaj,uvidíš :slight_smile:
Relatko.

Jj, oni mají celkově fakt pěkné věci (MikroElektronika, Srbsko) , kdyby mě elektronika živila, tak zřejmě neváhám ani minutu, ale jelikož mě momentálně živí něco trochu jiného, tak se mi zdá $224 (i s poštovným) na domácí hraní poněkud silnější káva, to už radši nějaký ten HW. Takže SDCC je jasná volba :smiley: