Projekt: Ovládání periférií evaluačního boardu ValPIC

Zdravím, potřebuji pomoct s programem a uz nevim si rady.

Ukol je ten: moodle.sspbrno.cz/pluginfile.php … r_p5_5.pdf

ma to jet na tomhle: moodle.sspbrno.cz/pluginfile.php … r_r_p2.pdf

A tohle mám udělany: uloz.to/xJeYVjb/rocnikovy-projekt-asm

Prosím o rady, děkuji.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Assembler - uloha"

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
rocnikovy_projekt.asm (4.8 KB)

aha pardon, tady uz to pujde zobrazit.

uloz.to/x1JThn4/valpic-pdf - pripravek na kterym to ma fungovat.

uloz.to/xwZdHpG/ukolek-pdf - ukol

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
ukolek.pdf (274 KB)
ukolek.pdf (274 KB)

Cau,tohle to uplne samy uz tu nekdo resit , nevim jak pochodil, nemuzu to najit,…, skus to tu prohledat
jinak perfekni vec davat to na ulozto , kdo ma porad opisovat ty kody !

mam tohle…, ja zas tohle…, ale nikdo nevi co … :unamused: , popis problem podrobnejc, a aspon to priste zabal at toho neni tolik

No jde o to že mě to nejede, a nevím kde muže byt chyba. Nejlepší by bylo kdyby to nekdo testnul pres programek a koukl se kde by mohla byt ta chyba…

tak sem to nasel , sice jinde, dobra odpoved :laughing:

pc.poradna.net/q/view/962827-assembler-uloha
tu desku mas doma ? nebo jenom pises podle schematu a halabala ?

EDIT: aha koukam ze si uz narazil na “wolfito” , zajimavy schema

Je vic lidi asi co si stim lame hlavu :slight_smile:
ja tam mam nekde nejakou malou chybu a nevim kde.

Doma nemam nic. Prave ta deska je jen ve škole. Takze se sni setkam jen v hodině. Takže to musim jen zkoušet a zkoušet při simulaci.

tak to je na pytel, tet sem to jen tak skouknul, je to pekna divocarana, takle v celym programu toho moc nezjistis, chtelo by to rozdelit na jednotlivy casti , tim pak najdes snaz chybu, a ty pak poskladat, nebo to skusit pres Proteus, s tim ale nedelam …, urcite to nebube… " chybu mas tady… " a program pobezi bez chyby

Hele a nemyslíš že je lepší nebo lehčí tohle naprogramovat v 8051?

s 8051 nemam zadnou skusenost takze nemohu posoudit ale zmenou uP nic neulehcis ten program musis napsat u cehokoliv “stejne”

Hlavně je nejlepší s tím zaprasit půlku českýho Internetu, nejlépe i tam, kde to vůbec nemá co dělat… nepřeháníš to trošku?

programujte.com/forum/vlakno/23684-assembler-pomoc/
abclinuxu.cz/poradna/programovani/show/374805
pc.poradna.net/q/view/990099-assembler-pic?page=r990248
programujte.com/anonymni-profil/171061/
forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=58398
programujte.com/forum/vlakno/23292-assembler-uloha/

aha , to ses ty “wolfito” a “pontiac” v jedne osobe :laughing:
to si moc daleko nepokrocil za ten mesic …

To je hrozne a nikto to nevyriesil zanho, to su lidi… :smiley:

Celé je to nějaké zmatené, už jen v zadání je záhada co se má vlastně zobrazit na 7segm. Pokud po stisku TL6 není zapnutá žádná LED, tak se na 7segm. nemá nic zobrazit :unamused: , nebo co se má provést. Jediný stav kdy se zobrazuje číslo a kod barvy má být při stisku TL1 a zároveň je zapnutá LED R2 a G2. Takže jaké se vlastně má zobrazit číslo a kod barvy?
valpic_ukol.GIF

Google dokonce věděl, jak ta deska vypadá… Už chápu, proč se ptal na 8051.

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
Eval_board.jpg

Standa33: Není to nejednoznačné, jen je to trošku chytáček: Má se zobrazovat jednak barva, a jednak pozice řízení. Jelikož v tabulce je zadáno řídit LED R2 a G2, tak pokud bude stisknuto nějaké tlačítko, tak v “segmentu 3” bude vždy zobrazeno “2” (dvojka).

Co se týče “segmentu 2”, tak pokud bude stisknuto tlačítko 6, tak tento segment nebude zobrazovat nic, a pokud bude stisknuto tlačítko 1, tak jelikož řídíme současně červenou a zelenou LED, tak “segment 2” bude zobrazovat “Y” (protože červená a zelená barva dohromady tvoří žlutou) :smiley:

(hint: tabulka definující zobrazení znaků na 7seg. obsahuje i žlutou, přestože v první části zadání o řízení žluté LED není zmínka).

Obvod 74HC164 se pro toto zadání nevyužívá, a kdo by to chtěl bastlit doma na poli na zkoušku a neměl 74HC155, tak ho snadno nahradí dvěma kusy obvodů 74HC42, 74HC138 nebo 74HC151.

Jinak nejsou to žádné složitosti, měl by to zvládnout sám. Myslím, že jsem tu (nejen já) napověděl už dost. Ať si kreslí vývojové diagramy, když v tom nemá jasno.

Hm, takže s tou barvou je to chytáček :laughing:
Asi bude další s tlačítkama, (SW9 = Tl1), ale jak jsou zapojené? Podle tabulky nebo podle schéma?
valpic_tl_schéma.GIF

Standa33: Nad tímhle jsem se taky na chvilku zamyslel, ale pak jsem si řekl, že to nemá cenu řešit. Celý ten projekt je pojatý typickým stylem potrhlého inženýra, těch nedostatků v návrhu je tam víc. Namátkou třeba právě ten IO 74HC155, který obsahuje 2 multiplexy “2 to 4”, které můžou být spojeny i v 1x “3 to 8”, což asi autor také zamýšlel, nicméně si zřejmě stáhnul datasheet od ST, ve kterém je právě toto spojení popsáno chybně… Kdyby si stáhnul ten od Hitachi, tak by spojill vývody 1C a /2C a použil je jako A2, a spojil by i vývody /1G a /2G a použil je jako /CS. Tak jak je to zapojené teď to sice není vyloženě špatně, ovšem jediné co to umožňuje navíc je zapnout zároveň blok MPX1 a MPX2, což tak nějak nevím, k čemu by mělo být dobré. Navíc jako “3 to 8” mohl použít míň exotický obvod než 74HC155, viz příspěvky předtím. Dál postrádám omezovací rezistory od 74HC164 k LED segmentovce, resp. asi “byly nahrazeny” rezistorem R6 v emitoru T4, to bych blil… a další (R5 třeba).

Co mě ale vadí úplně nejvíc je to, že dle popisu tazatele mají jen jednu desku ve škole, ke které se dostanou o hodinách, ovšem program na to mají tvořit doma jen podle dokumentace. To je čirá demence, ta deska není nic složitýho ani drahýho, takovouhle pokusnou destičku si mají studenti vyrobit na praxi každý svoji za svých pár drobných pod odborným vedením (a s bateriovým napájením), mohl by pak mít každý tu svoji a mít tak možnost učit se, vyvíjet a hrát si kdykoliv dle libosti i doma, a ne jen teoreticky, a o hodinách s jednou deskou pro 20 lidí. Prostě zkostnatělé školství, generující jen další potrhlé inženýry, kteří ovšem pomalu neumí ani chytnout páječku do ruky.