PROGMEM, jak zapsat sekvenci byte (nikoliv textový řetězec)

Zdravím. Konečně jsem se dokopal k tomu , abych se naučíval používat avr/pgmspace.h. Je mi jasné, jak pomocí PROGMEM nadefinovat textový řetězec:

char TEXTIK] PROGMEM = "Tohle je text ve FLASH"

K tomuto byhc měl také dotaz, a to jaký důvod mají ty ] závorky za TEXTIK?
Nyní sice chápu, jak definovat textový řetězec, ale momentálně by se mi bodlo definovat řadu za sebou jdoucích byte o libovolných hodnotách, abyhc nebyl omezen ASCII znaky. Konkrétně, jak bych mohl do FLASH paměti uložit sekvenci čísel (0,39,78,115,149,180,206,227,242,255) ?
Ke čtení tchto sekvencí dat jsem se ještě nedostal, jelikož nejsem ani schopný nadefinovat, co potřebuji číst.
Díky moc,
Honza

C nezná datový typ řetězec, je tedy nutné řetězce uchovávat jako pole charů (znaků). Závorky určují, že proměnná TEXTIK je pole.
deklaruj proměnnou jako unsigned char a hodnoty dej do složenách závorek.
unsigned char TEXTIK] PROGMEM = {0,39,78,115,149,180,206,227,242,255}; V manuálu GCC je na to příklad (avr-libc-user-manual.pdf). Délku pole určí překladač podle délky řetězce/počtu čísel, nebo ji můžeš určit ručně. Jelikož je ovšem to pole pouze pro čtení, je to zbytečné.

hergot Cčko jedno. Já věděl, že to takhle bude (zkušenost s programováním v pěkné hrstce jazyků). Já tam akorát pořád cpal kulaté, nebo hranaté závorky. :imp:
unsigned char definovat nebudu, jelikož výchozí je unsigned, stačí mi tedy jen char.
Vím, že Cčko má řetězce jako pole znaků (proč ne, občas se to hodí).
Díky za vysvětlení, hned to zkusím.

Výchozí unsigned je specifické pro avr studio pokud máš zaškrtnuté políčko v nastavení projektu. Správně je v C ovšem default signed, tak bacha, kdybys psal na něčem jiném.
Jinak pan google by ti s polem v C určitě poradil, stejně jako ten manuál GCC :wink: V tom manuálu je spousta užitečných věcí, určitě by nebyla ztráta času si ho projít. Sekce “Module Index” je obzvlášť výživná - soupis a popis knihoven.

piityy, nemysli si, že bych sem psal jen tak. AVR-lic-manula jsem prošel, ale nenašel jsem bohužel, co jsme hledal. Ale asi jsem hledal málo, když říkáš, že to tam je.
Vím, že unsigned je definovaný tím CheckBoxem v Project Options. A takly vím že ve “standardním C” je výchozí všechno signed. Ale díky za připomenutí.
Pana google jsem příliš nedráždil, jelikož jsme to psal a píšu na notebooku, kde nebyl přístup k internetu.