Problém s naprogramováním čipu AVR32DD28

Ach tak. No, já blbě četl, v rychlosti jsem myslel že poukazuješ na příspěvek od @honza3. Tvé screenshoty jsem si nikdy neprohlížel, určitě by mě nenapadlo hledat v něm Device ID když to skončilo chybou. Ale je tam a je správné.

Nahrávání programu nefunguje ani přes AVRDUDE - tedy ani přes Arduino.

A jak jsem zjistil, tak tenhle problém visí na GitHubu už od prosince 2019 … nevyřešen.

Ahoj. Pokud člověku stačí programovat attiny z příkazového řádku (já běhám na Linuxu), tak jednoduchý programátor na updi se skládá z převodníku USB/UART a (tuším) jediného odporu (už nevím, dělal jsem to před půl rokem) a funguje to. Samozřejmě jen LowVoltage…
Programoval jsem takto attiny416 v obvodu na mé DPS. Opět jsem se vrhl po půl roce na můj projekt s attiny3217. DPS z Číny už dorazily… Momentálně bojují s C v mplabu. C jsem nikdy moc nedělal, jen pokusy :joy:

Místo odporu mám shottku diodu mezi RX a TX, katoda na TX, odpor 470 na UDPI a funguje to dobře i na 460800 baud, 3,3V i 5V.

Pánové, děkuji za odpověď, ale programátor mám - to není problém. AtTiny416 s ním naprogramuju. Problém je v programování AVR32DD28. Ten nelze programovat ani v Microchip Studiu ani tímto programátorem. Na GitHubu je tento problém několik let bez řešení…

V Microchip Studiu nefunguje ani SW debugger pro tuhle rodinu čipů. MPLAB X kvůli tomu instalovat nechci. Je s ním příliš problémů. To radši ten čip nechám ležet v šuplíku.

Nechápu tvůj problém. Já k vůli tomu koupil 32DD28 a už jsem s tím udělal jeden projekt. Programátor toho kousku jsem udělal, vice méně k vůli tobě. a vše šlape.Beru Arduino. A jinak, konfigurace AD převodníku u 32DD28 přes arduino,stojí pěkně za hovno.

O 2 odkazy nahoru, dal jsem schéma, čím
jsem v Arduinu dal bootloader. Pak jde jak klasické arduino pře uart.

A jinak, MPLAX je u mě sračka od microchipu, dodnes mám na hd instalačku MPLAB IDE 8.92, verzi která šlapala, mám tu jednu věc s PIC, a díky MPLabu X, že to tak dojebali, jsem přešel na Arduino. Jednoduché a pro 51 letého chlapa, pochopitelné.

Mplab X je aj v prevedeni Exe tak ze netreba instalovat. Tak ze vyskusaj.

Děkuju za navedení - vyzkouším. Arduino sice nepoužívám, protože knihovny obsahují mraky chyb a bootloader před spuštěním programu po sobě ani neuklidí (rozuměj neuvede MCU do stavu “po resetu”) a kromě toho má na pozadí spuštěno spoustu nepotřebného balastu, ale za vyzkoušení to stojí. Na druhou stranu to nic nemění na tom, že Atmel Studio (nebo nověji přejmenované na Microchip Studio) prostě neumí přes UPDI programátor naprogramovat jejich vlastní čip a dokonce i přes nainstalovaný PACK pro AVR32xx nezvládá ani vestavěný SW debugger - viz. screenshoty v mém prvním přístpěvku. @honza3 mi dokonce ve své odpovědi ukázal, že Arduino tento čip umí a že umí i mEDBG, jenže sice to umí přeložit, ale mEDBG mi prostě ani přes Arduino prostředí procesor nenaprogramoval. Programátor z odporu a diody na seriovém portu vyzkouším, ale nic to nemění na tom, že Microchip to prostě nedotáhl a evidentně na to kašlou.

Čistě technická otázka. Když jsi už sam zjistil, že Mirochip na to sere, proč se sereš s MPLABX?

Neseru se s ním. Dělám v Atmel Studiu (přejmenovaném na Microchip Studio) a při instalaci mi to nabízelo MPLABX - tu jsem odmítl, protože z mnoha diskuzích na mnoha fórech tuším, co je to za sračku, nehledě k tomu, že jsem docela často řešil s kamarádem problémy právě kolem MPLABX, což ve finále vedlo ke přechodu zpátky na nějakou starší verzi MPLABu. Microchip bohužel převzal Atmel a podle toho to vypadá. I ty jejich nové procesory s AVR jádrem jsou příšerný. Místo jednotlivých bitů v jednom konfiguračním bytu mraky registrů na nastavování/přepínání. Všechno složitější - prostě hnus. Když jsem přecházel z '51, tak jsem vybíral, na jaké procesory přejít. Po prostudování procesorů AVR a PIC mi připadlo, že u PICů se zabírá víc času přepínání bank registrů, než vlastní užitečná práce. Navíc v té době jsem dělal všechno v assembleru (u '51 v podstatě ani jiná možnost nebyla) a instrukce u PICů mi připadly neskutečně nepřehledné. AVRka měly syntaxi velice podobnou procesorům '51 a 8080 (Z80).

Ještě ten UPDI mám na stole, tak sosnu to studio a testnu to.

EDIT. Jak tam dám 32DD28? Tam je všechno, ale tenhle procesor tam není.

V menu Atmel (Microchip) Studia : ToolsDevice Pack Manager

A nainstalovat AVR-DX_DFP

Tak jsem to postahoval a vůbec nevím, jak se v tom programuje přes updi.

Už jak to vypadá je to hrůza, ale může za to asi Arduino, že je jednoduché.

Jenže Arduino je jen textový editor. Atmel Studio obahuje i debugger a simulátor, ve kterém můžeš krokovat a ladit program. To Arduino vůbec neumí, tam musíš ladit pomocí “štěnic” (rozvícená LEDka, pípnutí apod.) a ladících výpisů, které si do kódu musíš přidat a tím pádem si zabíráš programovou paměť dalším zbytečným balastem. A to nemluvím o tom, že si blokuješ piny a UART pro Arduino a vzniká problém, kdy třeba UART používáš v programu pro komunikaci programu s periferií nebo jiným zařízením. Když připojíš XNANO-416, tak se objeví jako programátor a můžeš pak debugger vybírat mezi interním simulátorem a pravě tim XNANO. Pro ATtiny416 funguje vše, pro AVR32xxx nefunguje nic.

Já to nemyslel zle.
Mě už se nic nového učit nechce, proto jsem zůstal u Arduina. To mě trvalo taky dlouho, než sem se k tomu přemluvil. Simulátor a debugger chybí, to je fakt.

Já taky ne … a jestli to tak vyznělo, tak to jsem nechtěl. Už jsem pár lidem opravoval knihovny z Arduina, protože často jsou odladěný na jednom kmitočtu procesoru a tím to končí. Teda v tom lepším případě. Ve svých programech používám knihovny, které jsem si psal sám ještě v assembleru pro AVR (kdysi v AVR Studiu) a přechodem na pohodlnější Cčko jsem začal používat Atmel Studio. Arduino mám nainstalovaný jen kvůli 3d tiskárně a pak pro experimenty s ESP-01. Jinak víš, jak se to říká o těch starých psech… :wink: :grinning:

Asix Forte už podporuje AVR32DD28…

No jo, ale jenom proto, že Microchip stojí za ho…o a nic nedotáhne do konce, tak skoro 7000 (ještě nedávno to bylo něco přes 5000) do programátoru pro domácí bastlení opravdu dávat nebudu - ta cena je prostě nesmyslná. Obzvlášť, když mám Asix Presto (tenkrát stál 2350 včetně DPH) a k tomu ATTINY416-XNANO, který jako UPDI programátor funguje a funguje i pod Microchip Studiem.

Já jsem to sem nenapsal proto, abychom na někoho nebo na něco nadávali, ale abych aspoň nějak pomohl - spousta lidí má možnost si ho třeba půjčit nebo naprogramovat s ním v práci, ale musí k tomu vědět, že to jde (ještě donedávna to nešlo a sama firma Asix mi nabízela betatestování).

Je pravda, že na Asix nekoukám pravidelně, ale tyhle UPDI čipy už jsem v podporovaných součástkách programátoru Forte viděl. Ne, že by se mi nelíbilo mít všechno na jednom programátoru, ale neživím se tím a ta cena je pro bastlíře poněkud mimo. Já jsem s Prestem naprosto spokojený. Dokonce jsem jeden čas o Forte i uvažoval. Právě v době, kdy stál těch cca 5000. Jenže Presto bych za cenu nového neprodal (kdo by koupil věc bez záruky za cenu nového, že ?) a doplácet řekněme 4000 se mi nechtělo. Dneska je Forte o další 2000 dražší, tím pádem je zcela mimo hru.