Porucha alfanumerického displeje

Prosím o případnou radu k násled. problému s alfanum. disp. RAYSTAR RC2002 (20 znaků, 2 řádky).
Zhruba po 2 letech bezchybného provozu se po řipojení napájení po nějaké době “rozsype”. Po provedení restartu vše funguje normálně, ale po nějaké době (hodiny) se vše opakuje.
Nevím je-li to vada displeje či něco shnilého v MCU.
Díky

Zkus napsat blíž, co znamená “rozsype”.

řádky i písmena jsou přeházené a rozházené

Jestli máš displej připojený na konektoru, zkus vyčistit kontakty. Případně buď vyzkoušej jiný displej, pokud nemáš, vyzkoušej tenhle displej s nějakým procesorem “na stole”. Moje zkušenosti říkají, že jsou často na vině buď zoxidované kontakty, případně zlomený kablík nebo špatně zaletovaný spoj.

Vyčištění kontaktů konektoru a kontrola připájení na druhém konci kablíku bylo asi to první co mě napadlo. Dnes jsem našel náhradní CPU a jeho výměna také nepomohla. Podobný displaj v šuplíku nemám, tak zkusím do programu na konec smyčky vložit příkaz na inicializaci displeje. Uvidíme co to udělá.
Zatím díky

To co popisuješ dělávalo mě, když sem měl displej od xy výrobce a musel jsem prodloužit časy na ENABLE a dát vetší mezeru mezi odesláním dat do LCD a pulzem ENABLE.

Tak to bohužel nemůžu. Pro ovládání displeje používám knihovnu a ta mi umožnuje jen příkazy init, clear a display. Na překopání celého programu už nemám síly. Ale díky za radu.

S pulzem ENABLE se pracuje na jednom, maximálně na dvou místech v knihovně, na to nemusíš překopávat celý program.

Já vím, že pro Tebe je to prkotina, pro mne neřešitelný problém, zvlášť když knihovna je v .hex formátu.

Přeložený .hex jako knihovnu jsem ještě neviděl … Buď jako zamknutou knihovnu nebo prostě Cčko (nebo jiný jazyk) …
A přemýšlet nad tím, proč si podle datasheetu nenapíšeš obsluhu toho displeje vlastní, asi nemá smysl, viď ? Ono to není nic slozitého. Možná jednodušší, než najít plně funkční knihovnu, která by Ti po všech stránkách vyhovovala.

Ompouvám se, ta knihovna má příponu .mcl a pro obyčejného smrtelníka není přístupná. Jinak máš ve všem pravdu.

To se omlouvat nemusíš. Zkus na zkoušku přepnout mcu na pomalejší hodiny, jestli můžeš. Sice možná přestanou fungovat některé asynchronní věci, které se časují podle taktu mcu, ale displej by mohl fungovat… Pak se kdyžtak zkusíme zamyslet nad dalším. Pro jaký SW je to knihovna ? Myslím tím Atmel (Microchip) Studio, Arduino nebo něco jiného ?

Vývojové prostředí je fy Mikroelektronika (snad z Corvatska či Slovinska) . Jazyk - mikroC pro Atmely. Prostředí je poměrně příjemné, obsahuje spoustu knihoven, takže pro takové poloprogramátory je ideální. Pokud budeš mít zájem, dá se ztáhnout demo pro nemalé programy.

Můžes sem hodit to *.mcl?

Rád bych Ti poslal třeba všechny, ale zatím jsem nepřišel na to jak se v tomto webu vkládají soubory. Hrozné, co! Zde je zatím link na webovou stránku kde se dá stáhnout všechno. Případně mě můžeš napovědě, jak se zde dají přoložit soubory .

Nějak nechápu, co ti nejde, ale soubory jde uložit na free server a dát sem odkaz.

dxdiag.txt (74.4 kB)
7 ikona při psaní, nechápu.

Vezmeš soubor a přetáhneš ho do editačního okna textu. Tady je třeba datasheet k 74165…
74HC165.pdf (73.1 kB)

gt64kw

Bohužel, soubor s příponou .mcl nelze nafrát - viz násl.hláška

Bohužel, soubor, který se snažíš nahrát, není povolený (povolená rozšíření: jpg, jpeg, png, gif, heic, heif, c, asm, md, txt, zip, gz, rar, pdf, doc, docs, xls, xlsx, csv, wav, mp3, mp4, mkv). Nahrál jsem tedy celou složku.

Složka se Ti nějak nepodařila nahrát - je tu jenom napsáno gt64kw - tedy jestli je to název složky. Ale co kdybys tedy ten soubor (nebo celou složku) zazipoval a nahrál sem jako zip ?