Po připojení uC k napájení se program rozeběhne až po resetu

Zdravím všechny. Mám takový problém - mám atmegu48, naprogramuji ji, a program běží úplně bez problémů. Problém nastává, pokud ji odpojím od napájení a znovu pripojim tak se mě program nerozjede, rozjede se az po následnem resetu(HW nebo watchdog).
Programem to zřejmě nebude, zkoušel jsem naprogramovat na pouhe rozsvícení ledky po startu. Pouze definuji port jako vystupní a v nekonečném cyklu rozsvítím ledku. Neví někdo čím by to mohlo být. GCC AVR studio.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "program pracuje až po resetu."

Tak mě se tohle stává normálně, když připojuji MCU k napájení pouze přes konektor.

Mám na stole nepájivé pole, na které napájím 12V DC zdrojem a na poli 7805 pro napájení MCU. Připojení nebo odpojení napájení se děje pouze zastrčením konektoru do zdroje. No a občas MCU prostě nenaběhne, tak to musím zopakovat a je to OK. Když jsem míval zdroj s vypínačem na DC straně, tak se to nestávalo.

Co takhle si aktivovat POR obvod?

AVR mají POR standartně aktivní. Je možné, že je ten vzrůst napájení pomalý, že ani POR nestačí. Buď bych zapnul BOD na nejvyšší hodnotu nebo to neřešil. Větší kondik na reset by měl pomoct. Tam je totiž schmidt, takže si s tím poradí.
(mám ovšem malinko pod kulichem, tak s rezervou :slight_smile: Studenti jsou verbež :smiley:)

Díky za odpovědi, nikdy se mě nic takového nestalo. Ale ještě jsem zjistil, že ona ta mega nebude asi zcela v poradku. Ještě mě pak napadlo vyzkoušet ji naprogramovat v CodeVision, a tam mě to hlásí error, nějaký mishmash code a nelze ji vůbec naprogramovat. Jiná mega48 jde naprogramovat bez problémů, není to nic drahého tak jsem se nas… a hodil ji do koše.

a nenastavil jsi nějak divně fuse ?

to asi ne, to by neslo programovat v AVR studiu, v obou jsem pouzil stejny programator STK500/ISP, nebo se mýlím?

Jestli jsi jen zkopíroval program v C z AVRStudia a vložil ho do Codevision, tak to nejspíš nebude fungovat. Určitě budou chybět knihovny, které si voláš pomocí #include a možná bude Codevisionu vadit při překladu i něco dalšího. Takže já bych tu megu z koše přecejen ještě vytáhl …

jo codevision má jiné zápisy a programy mezi sebou nejsou kompatibilní… Pokud jsi ale zkoušel čistě jenom programovací soft tak nevím. Jen jí vyndej, časem se naskytne třebas možnost přečíst jí v paralelním programátoru… Protože se mi to nezdá.

edit-> odkud jsi ?

To vim, v CodeVision jsem delal docela dlouho. On CodeVision me totiz neprecte ani flash pamet. Konkrétně to vypíše:

Chip signature mismatch

read: Byte0=FFh Byte1=FFh Byte2=FFh
Must be: Byte0=1Eh Byte1=92h Byte2=05h

edit-> odkud jsi ? proč se ptáš odkud jsem?

že by jsme ho zkusili v paralelním programátoru :wink: klidně to napiš do SZ jestli tedy chceš

JV moravy asi 20km od Hodonína, ale kvuli tem par korunam co dam za jinou to nema cenu tak hrotit, ale kazdopadne dik vsem za cas a ochotu pomoci.