PIC a neidentifikovatelný tlakový senzor z kuchyňské váhy

Ahojte, prave som si rozobral nasu staru kuchynsku vahu a vydoloval som si z nej tlakovy senzor. problem ale je, ze je velmi “nekomunikativny” :smiley: Ked ho nenapajam (cerveny, cierny) tak medzi bielym a modrym kablom nameram 1KOhm. Ked mu dam 5V, tiez je tam jeden kiloOhm, ale pri zmene tlaku to par ohmov hore dole kolise. Ocakaval som, ze to bude vnutri nejako riadene a tie dva stredne kable sluzia na komunikaciu, tak som na ne skusil pripojit aj logic tool, ale nijake zmeny. Mate niekto este nejaky napad ako by sa to dalo merat ?? Dakujem

:arrow_right: administrator: přejmenováno z “PIC a tlakový senzor”


Jsem silne posilně látkami na bázi ethanolu, ale řekl bych, že to bude vcelku běžný tenzometr. Takovej drát nataženej a přilepenej ve tvaru meadru na plošce. Když to ohneš tak, že se drátek natáhne, zvýší se mu odpor, obráceně sníží. Nejspíš budou v můstku. Jelkikož jsou to vpodstatě odpory, měříš (nečekaně) odpor :smiley:. Po připojení napájení ti z toho leze napětí (jako z odporovýho děliče) podle toho, jak moc to zatížíš/ohneš nebo jakou máš konstrukci. 1 Tenzometr je značně nelineární, pokud tam ovšem máš tenzometrickej můstek, už možná bude ta závislost trochu rozumná.
PS: teď jsem si prohlíd obrázky, a žekl byhc, že moc vedle nejsem :wink: akorát můstkové tenzometry by byly na obou stranách.

no skusil som to opat pozapajat cez multak, nasledovne: GND a V na 9V, na modrom som dal voltmeter vzhladom na zem ale odpor sa s meniacim sa tlakom nemenil, zopakoval som to s bielym kablom, ale tiez bezvysledne. napatie medi modrym a bielym 0 + vsetko som skusi prepolovat, ale ziaden efekt. Meral som to spravne, alebo kde podla teba mohla nastat chyba ?

Ahoj, o tenzometrech vim uplny kulovy, ale kolega Piityy nam sdelil informaci, ktere uz se da “chytit”, kdybys to provedl a trochu pohledal, nasel bys treba toto:

cs.wikipedia.org/wiki/Tenzometr
samples.cz/clanky/mereni-sily-dil-2/

Z uvedenych odkazu tak nejak plyne, ze zmena odporu nebude obrovska, ba co vic ona nebude ani velka, spis takova rekneme mensi az nejmensi, v radu miliohmu a mene…

PS: taky jsem se dnes “o-ethanol-oval”, cim to jenom bude? :smiley:

Přesně tak, ty změny jsou jen nepatrné. Teď jsem si to prohlíd za střízliva a jsou na obou stranách :slight_smile: Tudíž na každé dvojici drátů bude 1 tenzometr. Při ohybu se jeden natáhne(zvýší odpor) a druhý zkrátí.
Když ty tenzometry zapojíš do série (aby se jejich odpory sečetly) a připojíš to na dostatečně malé napětí abys mohl využí nejcitlivější rozsah volmetru (často 2V), měl bys při ukotvení jedné strany a tlaku na druhou (tak abys tlačil na plochu s jedním z tenzometrů) naměřit změny napětí v řádu mV. Aby se ti do toho necpaly i změny napájení, provádí se měření v můstku, který je kompenzuje.

Zdar, tak jak, už jsi to rozchodil?

este nie, neviem si nejako predstavit, ako budem merat tak jemne vychylky…

Co to třeba zesílit :wink:
Nejdřív to zapoj do můstku a běžným voltmetrem si zjisti převod (např. 20mV/kg). Podle povoleného zatížení původní váhy zjistíš výstupní rozsah senzoru. Pokud to nebude převodník schopnej měřit použitím vhodně malé reference, použije se mezi ně operák.

Jinak asi jsme trochu šejdrem ve fóru. O picech tu toho moc neni :slight_smile: