Čau všichni, potřeboval bych poradit popřipadě nasměrovat. Chtěl bych postavit velmi přesný oscilátor, co jsem se dočet na netu tak nejednoduši je vzít nosný kmitočet z DCF77. Chtěl bych se tedy zeptat jestli nikdo nikde nevyděl něco co by měl anténu a na výstupu by byl obdelník 77,5KHz (zjednodušeně řečeno). Jinak mam nějaký nefunkční hodiny který se timdle signálem řídili.
Za jakoukoliv radu předem děkuji.
To je široký pojem, měl bys to specifikovat přesněji. K čemu to má sloužit? Je to pro hodiny, vysílač nebo měřící přístroj? Podívej se na hcelectronics.cz/preoscil.php jestli z toho něco bude vyhovovat, ale předem upozorňuji, že to není v žádném případě laciná záležitost.
Ten oscilator by měl pokusně sloužit u hodin,ale kdyby se osvědčil tak by mohl sloužit pro dalši ůčely. Jinak tydle krystalový oscilátory znam a jejich problém je že mají frekvenční stabylitu “jen” 10^-7 , zatimco signál DCF77 má nosný kmitočet s přesností 10^-13 , což je o 6 řádů lepší. Taky mi jde oto že pokud budu mít krystalový oscilátor tak ho budu muset teplotně stabylizovat a to stojí energii…
Něco na vysvětlenou. U hodinového oscilátoru ani nerozhoduje okamžitá stabilita oscilátoru, fázový a frekvenční šum, ale jeho dlouhodobá přesnost, která se měří jako denní odchylka. V měřících přístrojích musí být oscilátor stabilní s nízkým fázovým a frekvenčním šumem, ale nevadí jím trvalá odchylka od jmenovité frekvence. Ta se dá zjistit a výsledek matematicky upravit.
DCF nemá ani náhodou takovou přesnost a ani o tom neuvažuj. Lze docílit klasickou metodou nejmenší odchylku času tak 1 až 2 ms/den. Vyšší přesnost vyžaduje nasazení DSP. Fluktuace nosné je příliš vysoká, aby na to stačil jednoduchý fázový závěs a i na něj potřebuješ TCXO. I tak by chyba s nasazením DSP dosahoval 30us.
Když si dáš do poměru 1ms za den je to 0,001/86400 = 1,15E-8 = 0,0115ppm. To neznamená, že by oscilátor měl tak vysokou přesnot. Jeho frekvence bude v průběhu dne, hodiny , minuty kolísat kolem jm. frekvence s podstatně větší chybou, která je nepoužitelná např. pro měření frekvence.
Teď teda nevim co si mam myslet, ja jsem měl takovou vizi: že vemu a naladim se na onen kmitočet 77,5Khz a budu ho přijmat a rovnou tendle signál vemu, zesílim ho na nějakou rozumnou úroveň a potom ho pomocí schmitova klopnýho obvodu převedu na obdelník, kterej teda bude mít onen kmitočet 77,5Khz stou dlouhodobou přesností 2*10^-13 (wikipedie). Ale možná jsem úplně mimo mísu a tak jak to myslim to nejde. Ja se v tědlech záležitostech nevyznám jelikož dělem hlavně procesorovou techniku a počítam 1 a 0 .
Přesnost, kterou uvádíš se pravděpodobně týká národního normálu umístěněho ve Frankfurtu, na který je napojen vysílač DCF. To co popisuješ, by mohlo fungovat pár kilometrů od vysílače, ale asi těžko u nás. My už jsme příliš daleko od vysílače a do rychlosti šíření vln vstupují nejrůznější atmosferické vlivy. Ty způsobují fluktuaci hran, resp. značek. To asi každý, kdo poslouchá rádio na AM ví, že ve dne může naladit pár stanic, zatímco v noci je tam jedna vedle druhé. Totéž platí i pro DCF i když jde o dlouhé vlny. Dalším faktorem nepřesnosti jsou selektivní obvody, které vybírají pásmo 77,5kHz. Většinou jde o piezofiltry a jejich stabilita není dostačující.
Lepších a přesnějších výsledků lze dosáhnou z GPS, ale ne každý přijímač je kostruován pro časomíru. Ty, které jsou určeny pro navigaci, neposkytují přesný čas a je v protokolu NMEA pouze informativní. Liší se od UTC i o vteřiny. Cena GPS, která poskytuje přesný čas a může sloužit i pro kalibrace měřáků je přinejmenším 5místné číslo.
Nejjednodušší cesta k solidnímu výsledku je koupit příjímač DCF od CONRADa a přibastlit k němu MCU s RTC s TCXO od Dallase DS… číslo si nevzpomenu. Těch RTC s teplotní kompenzací je na trhu více a používají se i v mobilech, takže to nebude nákladná záležitost. Běží na 32,768kHz, ale nelze z tohoto kmitočtu získat nějaký přesný normál. To se ale bavíme o přesnosti kmitočtu řádově 1ppm, tedy 1E-6.