Omezení napěťové špičky vzniklé z MOSFETU

Ahojte, potřeboval bych pomoct s napěťovou špičkou vznikající při generování PWM na mosfet tranzistoru viz. schéma. Jde o to, že vlivem toho napěťového pulzu se zahřívá D1, C1 a IO 7812. Na kondenzátoru se zvyšuje napětí. Věděl by někdo jak tuto špičku nějak efektivně utlumit?
Zkoušel jsem dát na drain zenerku ale ta se dost zahřívala.

(vím že by bylo lepší tranzistorem rozepínat záporný pól, ale schéma je rozšířenější a musím používat rozpojení kladné větve)

Zkus tam dát antiparalelní diodu a další do napájení, viz obrázek.

Díky za reakci Mikop,
obvodem bude procházet proud až 8A, takže pokud bych použil diodu na napájení tak pokud počítám správně, tak bych dostal ztrátu P = 0,7 * 8 = 5,6 V, což mi přijde už hodně.

K čemu tam slouží ta schotkyho dioda? Když budu měřit proud mám jej měřit před touto diodou nebo až za ní?

Ta rychlá dioda u cívky, “zruší” záporné špičky, které by pronikaly do mosfetu. Je to základní ochrana. A ta druhá nad mosfetem slouží k tomu, aby kladné špičky neprocházely do plusu napájení. Protože skoro každý mosfet má integrovanou ochrannou diodu, která ty kladné pulzy pustí zpět do napájení. Ta ztráta na diodě sice bude, ale zase ne tak veliká, protože proud nepoteče kontinuálně, ale v pulzech. Odzkoušej to. Ještě je možnost, tuto diodu vynechat a co nejblíže mosfetu připojit elektrolytycký kondenzátor. Ten by částečně kompenzoval ty pulzy. A při tom 19,5V napájení, bych doporučil zenerku na 18V mezi GND a Gate, protože pro většinu mosfetů, je to maximální napětí, které snesou. Našel jsem Ti ještě jedno schéma, kde se to řeší podobně.
pandatron.cz/?2575&power_tipy_xx … ym_obvodem

Tá strata bude síce 5,6 ale nie V (volt) ale W (watt). Použiješ nejkú výkonovú diodu (KY715 napríklad - 100V / 20A / 24W) a nemal by byť problém, poprípade ju podložíš nejakým chladičom, aj keď si myslím, že v tomto prípade nebude treba…

EDIT : katalogy.ic.cz/KY715.html

Kolik pak je kapacita toho C2 a jaká je frekvence PWM ?

Doplnil jsem diody do obvodu a opravdu se moc nezahřívají (zkoušeno při 4 A), avšak dioda D1 pořád ano. Pravděpodobně se mi do obvodu dostávají napěťové špičky ze zdroje. Jako zdroj používám frekvenční notebookové trafo, které má na výstupu feritové jádro.
Když jsem zkusil dát před diodu D1 LC filtr tak dioda přestála hřát, avšak zase se začal zahřívat T1 mosfet.
Když jsem zapojil místo diody D1 (1n4007) diodu BYW29, tak se zase zahříval konzenzátor C1 a IO 7812. :smiley:

Frekvenci spínání bych chtěl okolo 40 KHz (jak se podaří).

Schéma jsem pro přehlednost překreslil.

Jestli je tohle StepDown, tak kondenzátory C2-C5 nemají v tom zapojení co dělat.
bratene.net/wp-content/uploads/2 … ermain.jpg