Obecný tvar RS485 protokolu

Zdravím,

neporadili by jste mi jak vypadá nejaký obecnější tvar protokolu na RS485? Ptal jsem se už několik výrobců, ale pro ně je to know-how a tak nic neřekli. Chtěl bych jen vědět jestli je nějaký daný počet bytů a jejich posloupnost. Abych si nevytvořil protokol, který bude úplně jiný od ostatních standartních protokolů. A jaký převodník na RS485 je nejlepší s použitím PIC.

Po 485 si můžeš honit cokoli, co jde přes uart. Jesli chceš implementovat nějaký průmyslový standard, asi s tím budeš mít víc práce než užitku. Ovšem záleží na použití.

No myslel jsem, že by mi někdo poradil jak udělat adresaci, potvrzení pomocí ACK nebo ACK+zopakovat data - jestli je to třeba, nebo je RS485 samo o sobě dost spolehlivé. Nebo CRC sočet? Potřebuji se něčeho chytnout, abych to neudělal moc zabezpečené nebo moc složité a tím i pomalé. A také ochrana (kontrola správnosti pořadí bytů, čekání na správný byte nebo vyhlášení chyby komunikace, a další ochrany pro zabezpečení správné komunikace) Chtěl bych poznat nějaké možnosti a vybrat si střední nebo obvyklou cestu.

pozri špecifikáciu serioveho portu rs232 (uart) a aplikuj…

Anebo stačí chvilku potrápit vyhledávač…

hw.cz/rs-232
hw.cz/docs/rs485/rs485.html
cs.wikipedia.org/wiki/RS-485

Jinak sběrnice RS-485 je universální.
(chápej: každý výrobce si na ni může posílat co si zamane,
universální protokol neexistuje)

Můžete někdo odpovědět na poslední otázku tazatele, docela by mě to zajímalo, budu taky něco stavět. Děkuji.

Průmyslových standardů je hejno. Stačí některej vybrat. Většinou jsou však složitější na implementaci.
Často používám jen takovej jednoduchej výtvor: 9N1 (9. bit = příznak adresy, procesory mívají hw podporu pro detekci adresy).
Paket:
1.B adresa (9.b = 1, pokud souhlasí a adresou uzlu, tento se přepne na příjem dat - 9.b=0)
2.B hlavička, případně kombinovaná s délkou paketu
3.B ~ N.B délka + data (pokud není délka v předchozím a data jsou požadována)
(N+1).B XOR všech předešlých bytů (jednoduché kontrolní slovo).
Případné odpovědi a potvrzování už záleží na požadavcích systému.

Měl jsem na mysli tuto poslední otázku:

Jakýkoli. Všechny jsou stejné. Mají piny RX, TX, DE, /RE. K jakému to je mcu je úplně šumák. Jediné, co by tě mohlo zajímat, je nominální zátěž (1, 1/8 ), možnost slope control a maximální rychlost. První souvisí s počtem uzlů na sběrnici, druhý s EMC/EMI a poslední snad komentář nepotřebuje.

Díky za info. Jinak nacházím jen samé s piny RO, RE/, DE, DI.
Ty s piny RX, TX, DE, /RE co popisuješ nemohu najít.

Funkce je shodná, jen je to jinak opísmenkované. Zkrátka pin pro příchozí data, odchozí data a povolovací piny obou režimů.

Ahoj.
Já to budu řešit s SN75176, ale na jiném foru mi psali, že to má větší spotřebu. Nejlepší je prý MAX485. Ale je taky o dost dražší.
Honza.

Tak jsem našel nějaké info o protokolech. Jako inspirace mi to stačí. Je to na stránkách papouch.com/cz/website/mainmenu/spinel/