Nový začátek - prosím poraďte

Ahoj všichni,

chci znovu začít s MCU, občas si něco naprogramovat hlavně pro radost.

Moje znalosti ?
Asi před 10 lety jsem psal v ASM na 8051 a klonech a docela mě to bavilo. Z té doby mám nějaké šuplíkové zásoby, programátor PAtmel a bastldesku s výborným Dallas DS5000T.
Bohužel za ty roky se mi většina informací vykouřila z hlavy a když jsem začal hledat informace, zjišťuju, že doba trochu pokročila. Na dnešním PC s Vistama navíc nefunguje můj starý kompilátor ani programátor. Nemám COM ani LPT a přes USB-COM redukci mi SW taky nefunguje.

Zvažuju tedy zda se slzou v oku vše “nezahodit” a nezačít s něčím novým. Samozřejmě upřednostním nástupce x81, tedy je mi bližší asi AVR než PIC. Céčko na MCU i ASM se budu muset naučit stejně od začátku.

Nějak mě ale zaráží mrtvo na internetu, sajty které žily MCU jsou už několik let mrtvé, v ceníku GME uvádí u hodně AVR, že jde o doprodej a ukončenou výrobu (zatímco klasika 89C2051 “jede” pořád), tak nevím… (navíc spousta v pouzdrech, které nedokážu zapájet)

V každém případě potřebuji něco na programování, co pojede přes USB pod OS Vista / Windows7, nejlépe free.

Co radíte? Pokračovat s 80x51, nebo začít s AVR, nebo něčím jiným?

Zdar,
on ti každý nejspíš odporučí to, s čím dělá :wink:
Ovšem pokud se rozhodneš pro AVR, budeš mít vývojové prostředí, simulátor, překladacč asm i C bez omezení zdarma.
Co se týká programátoru, záleží jesli si ho ubastlíš, nebo koupíš. V každém případě doporučuji kompatibilní s AVRISP MkII nebo JTAGICE MkII. Tyto verze mají změněný protokol, takže podpora programování různých typů mcu nezáleží na firmwaru ale na SW, který je dodáván s AVR studiem.
V případě pokusu o domácí bastl můžeš mrknout např. na tuxgraphics.org/electronics/2007 … 7052.shtml
Týpek odvedl skvělou práci při sestavování SW. Minimalizace nákladů se ovšem odráží HW. Nelíbí se mi tam zneužívání ochranných diod mcu v případě napájení programovaného mcu pod 5V. Dal bych tu minimálně budič sběrnice napájený z ISP. Galvanické oddělení by taky nebylo marné. Další možná úprava by bylo nahrazení FTDI BlueTooth modulem.

Co se týká doprodeje, jde většinou o součástky nahrazené novějšími verzemi (např. Mega16A místo Mega16).
Pokud vím, tak GME má nejdražší AVR v ČR, takže bych se poohlédl někde jinde :wink:

Znalost ASM není pro C nezbytná, pouze užitečná :wink:

To je mi jasný, přesně podle toho je nejlepší rozhodování. (než si říct chci XY a pak zjistit, že jsem mimo mísu)

Abych to upřesnil - nejraději bych zůstal u 8051, líbí se mi ASM, jednoduchost a většinu věcí mám doma. Problém je, že to nemám jak zkompilovat, odladit a naprogramovat :cry:
(x51 nejsou tak mrtvé, našel jsem třeba slibně vypadající 89LP…)

AVR jsem pochopil, že je nový trend a obrovským přínosem je právě celý balík SW. Ovšem nejsem si jistý (podle stavu zásob GME a článků na netu), jestli AVR už taky nemají svoje dny slávy za sebou.
Pokud bych měl začít s něčím novým komplet od nuly, samozřejmě bych hledal něco co nebude za dalších 5 let mrtvola (v MCU to snad nejde taky rychle jako u PC :unamused: )

S těmito požadavky - free SW pod Vistama, USB připojení a levná cena, myslím že není zase tak moc možností na výběr.

Nejspíš zvolím nákup hotového. Nechci se “zdržovat” stavbou nového, i když to může být taky přínosem. Co jsem viděl články, tak každý má nějaké omezení a nechci být limitován tím, že za půl roku se rozmyslím použít nějaký lepší MCU a nebude si s tím rozumět.

Pro AVR jsem zvažovat AVR Dragon, nebo AVRISP mkII, ale výhody/nevýhody a možnost využití zatím neumím posoudit. Informací je na netu poskrovnu.

To byl příklad, GME beru jako šablonu, protože z obchodů co znám mají největší výběr. Ceny jsou něco jiného (ale s mým nákupem kolem 100/měsíc je to celkem jedno 8)

ASM se určitě vyhýbat nechci, mám ho raději než C :wink: