Ne příliš standartní použití Arduino board mega 2560

Jelikož například u TME vyjde jen samotný mcu ATmega 2560 na 270Kč, rozhodl jsem se, že si pořídím za 14,39$ Arduino board mega 2560 na eBay. Nechtěl bych to používat klasicky, ale jen jako mcu na DPS. Je to možné?

Z datasheetu je mozne pouzit 3 zpusoby.
Nechas to tak jak to je, potom musis stahnout arduino SW a nastudovat priklady a tutorial.
Pomoci prednastaveneho bootloaderu je mozne nahrat program pomoci STK500
Pouzit ICSP pro bypass bootloaderu a muzes s tim delat co chces…

To Kolbaba71: Tak už jdeš na věc ? :slight_smile: Shromáždil jsem ještě pár užitečnech materiálu, tak ti to někdy pošlu. A ten testovací projekt taky.

To Dragonsoul: Já se chci připojit klasicky přímo přes ISP a nahrát tam svůj program v hex a používat to jako kdybych si napájel mcu na DPS. Tohle bootloader “přežije”, nebo ho nahráním tímto způsobem smažu?

To Radius: Tak částečně. Přišlo mě dobrý koupit za cca 300Kč Atmegu i s dps a navíc nejspíš tu, co nakonec použiju ve svítilně. Nějak mě už nebaví si hrát se špičkama od programovacího kabelu, jenž neustále zalízají do těla konektoru a programování pak neproběhne. Takhle to bude kabel s pevnými konektory = žádné problémy s připojením programátoru. Než to dorazí, mám tak měsíc čas, abych dohledal knihovny a pokusil se o něco jednoduchýho v C. Ale přiznám se, že netuším kde hledat. Nějaký knihovny jsem našel, ale netuším, na jaký konkrétní mcu to je a navíc je to na xxx funcí a já nevím jaký.

Pokud pouzijes ISP, tak ti to samozřejmě vymaže i bootloader, který však slouží k programování jiným způsobem.
Na stránce, na kterou jsi poslal odkaz je více informací.
Viz arduino.cc/en/Hacking/Programmer
Pokud ovšem použiješ originální program na této stránce arduino.cc/en/Tutorial/HomePage je spousta příkladů. Ale nějak jsem tam neviděl ryze PWM, interrupt apod. Ale nestudoval jsem to do hloubky.
Nicméně podle tohoto arduino.cc/forum/index.php?topic=97034.0 lze použít AvrStudio 4, připojit to přes 6 pinů jako ICSP a programovat to z něj.
Jenom mám takový pocit, že se nepoužívají piny MISO and MOSI ale SDA a SCL, ale nevím to jistě.

Edit: Tak ted jsem si vsiml, ze kousek od procesoru je 6-ti pinovy konektro na pripojen ICSP programatoru…

v datasheete pisu ze sa da naprogramovat ISP programatorom. Asi sa programuje klasicky, ako mensie megy. Kazdopadne to ide. Pokial ide o bootloader, tak ten sa da spetne napalit, keby si ho vymazal. HEX je myslim aj niekde v zlozkach adruino “studia”.
Arduino2560 nema vyvedene niektore piny predpokladam. V datasheete pre mega2560 pisu 86? I/O pins, arduino2560 ma len 54 digital I/O + 16 analogovych. Neviem presne ak to maju. Chybat ti asi aj tak nebudu.

EDIT: ozaj je na tej doske 6 pinovy ISP. Dokonca su na doske dva :smiley:

:arrow_right: xpertvis
Maš pravdu, na konektory nejsou vydrátovány porty PA a PC, což dělá 16 nepoužitých IO. Nicméně myslím, že to Kolbabovi na program pro tu svítilnu bude bohatě stačit a zbyde mu tak 200K paměti. Bude se hodně snažit aby program byl více než 16k a dosáhne to pravděpodobně textem pro menu ma display. Samotný program bez displaye jenom na tlačítka by měl tak 1k :slight_smile: Ale proč nejít s vodíkovou bombou na mravence, taky to funguje…

Je pravda, že při jisté optimalizaci by nejspíš na svítilnu stačil i slabší mcu. Ztráta dvou portů mě netěší, ale alespoň budu mít nějaký volný porty “do zásoby”, až mě napadne po postavení svítilny ještě nějaká funkce. Tento mcu jsem vybral záměrně, abych nenarazil, že bych musel zbytečně multiplexovat piny, nebo dokonce přidat další mcu. Původně jsem myslel, že bych ho programoval v Bascomu, jenž není příliš šetrný k místu, ale nyní vážně uvažuji, že se o to pokusím v C. Budu al muset jít zase od nuly, jako při Bascomu. Ten není až tak univerzální, jako C, ale pro mě výrazně přehlednější.

P.S. Jinak mám 3-4 A4 poznámek, co bych chtěl, aby ta svítilna jednou uměla. :stuck_out_tongue:

Nedělal bych si vrásky, takhle to bude větší pohodlíčko - potřebuješ knihovnu ? Neřešit, přidat do projektu , místa dost :smiley:

Pohodička možná za pár měsíců, či dokonce let. Sehnat správnou knihovnu a pochopit, jak funguje, bude pro mě minimálně ze začátku dost problém.

Už teď se v tom docela topím. Potřeboval bych knihovny na tu Atmegu 2560 a nejlépe 1 knihovna = jedna funkce. Ale netuším, kde hledat a i když nějakou najdu, tak nevím, zda je to ta co jsem hledal :angry:

Nejdřív si vylaď prostředí, potom začnem s kódem. Pokud vím tak jsme měli nějaké trable s tím programátorem… Už to funguje ?

Chybějící porty nelze pro tento projekt použít, těžko se tam budou dodělávat konektory. Možná jsem to blbě pochopil, asi si to myslel tak, že pokud zjistíš, že máš málo vstupů/výstupů tak si uděláš nový board s procesorem MeGa2560.
2)
Žádné externí knihovny nejsou téměř potřeba. Počítám, že potřebuješ knihovnu akorát na LCD display a ostatní knihovny jsou již interně ve AvrTools.
3)
Doufám že až tu svoji svítilnu doděláš, tak že v zápětí neovládne svět…

  1. Na Arduinu bych to jen ladil na stole. Pro finální provedení bych měl klasickou DPS a další pomocné obvody na té samé desce, případě na další(ch) pokud by se to nevešlo. Použít celý Arduino nechci - DPS je zbytečně velký. Na svém finálním DPS hodlám vytáhnout všechny porty.

  2. Teď ještě objevit, jak ty knihovny dostat do projektu, jak se jmenují a co umí a jak se používají.

  3. Neboj neovládne. :slight_smile: Bude mít nouzový stop. Kdyby něco nefungovalo jak má. Teoreticky tam může být 45V/75A a to už dokáže nadělat paseku.

pozrel som sa znova na foto toho arduina, a neviem ci sa to da zmensovat, pokial chces vyviest vsetky piny. Cesticky na tom arduine su celkom nahusto, konektory moc nezmensis. Na domacu vyrobu DPS to moc nevidim, pokial chces zmensovat. Ale vyskusat mozes, som zvedavy na vysledok :slight_smile:

Doma DPS vyrábět nebudu. Kvůli 2-3 DPS za rok nemá smysl si pořizovat domů chemii na leptání. Doma si to jen navrhnu. Drtivou většinu obvodů chci mít přímo na DPS s ATmegou. Mimo hlavní desku s mcu elektroniky moc nebude - mimo desku budou hlavně silový věci - např. přívody od aku, vývody pro ledky, serva apod. Mimo bude i dotykový displej případně termistory. Bude to aktuální nejdřív tak za rok. Chci rozběhat na stole právě s Arduinem a to zabere mraky času.

Ano to by bylo dobré vědět, jaký máš programátaror, jestli už ti to komunikuje, možná bych poskytl na forum nějaké přiklady s AvrStudio 4 a WinAvr.
Umíš anglicky? Koukal jsi se už na tutoriály na avrfreak?avrfreaks.net/index.php?name=PNphpBB2&file=viewforum&f=11&sid=b192124300d9a44db984b4f8bf79688d

Mám nainstalovaný i AVR studio 4 s WinAVR. Programátor mám z GME Programator AVRProg USB v2. Do minulého roku jsem měl Win XP a používal Bascom, tak programátor fungoval. Od nového roku, poté, co mě v PC odešla základní deska, jsem přešel po upgradu PC na Win7. AVR studio 4 programátor vidí, ale ve stromu HW ve win se ukazuje jen jako virtuální com. U Xp tam byl jak virtuální com, tak ještě STK500. Zatím jsem se nedostal k tomu, abych zkusil něco nahrát do mcu. Mám doma ATmega48 z minulých projektů a pak nějakou aTiny. Na cestě je zmiňovane Arduino mega 2560 a současně jsem koupil i další programátor ICE JTAG kvůli debugování, jenž programátor, jenž mám, neumí.

Anglicky trochu umím, ale ne natolik, abych se bez problémů vyznal v textu, jenž bych obtížně chápal i v češtině. Nicméně něco z toho jsem schopen vydolovat. Na AVR freak jsem našel několik tutoriálů (po odfiltrování tutoriálů pro asembler a v jazycích jimž nevládnu - např. španělština), ale úplný začátky nejlépe v ucelených blocích jsem tam nenašel vůbec. Hodně tutoriálů spočívá v odkazu na nějaký web, jenž jsou u starších příspěvků většinou nefunkční. Poud bych měl zařít něco v C, potřeboval bych naprostý základy C pro AVR. Jelikož zatím neumím ani takovou základní věc, jako je najít příkazy základní knihovny jenž je implementovaná do avr studia.

V basomu jsem se podíval na pár tutoriálů a za jedno odpoledne jsem byl schopen, po vyřešení problémů s programátorem, mě připadalo blikání ledkou tak jednoduchý, že jsem rovnou rozběhalsegmentový displej. Teď ani po 14 dnech si nepřipadám, že bych kamkoliv postoupil a jen se točím v kruzích. Proto bych uvítal komplexní příručku pro blbce a to nejlépe v češtině v horším angličtině, kde jsou podobně posány úplné začátky programování AVR v C. O Radiuse mám obecnou příručku k C a nějaký základní blikání led. Vím, že to funguje, ale stále nedokážu udělat jediný řádek vyloženě vlasního kódu.

co tohle ? svetelektro.com/clanky/kniha-pro … c-557.html

Ta vypadá velmi dobře. Výborně zpracovaná.

Prolít jsem to jen v rychlosti - podívám se na to pořádně doma, ale vypadá to, že přesně tohle hledám.