napajanie lediek na babete, ako pripojit na dynamo.

Zdravim.
Chcel som podsvietit tachometer na babete ledkami (4x po 20mA). Chcel som to jednoducho, priamo z dynama, z vetvy na ktorej su svetla usmernit, a cez regulator lm317 napajat led. Ked su ale vypnute svetla, na tejto vetve moze byt aj cez 40V, co je uz pre lm317 vela. Naopak, ked su zapnute svetla, moze byt na vetve aj menej ako 6V, cim sa vylucuje pouzitie odporoveho delica.
Napada nieko nejake sikovne riesenie, ako to spravit ?

U Babet se prý doporučuje nepoužívat sériové stabilizátory, ale paralelní - tj. alespoň část výkonu spotřebovat např. zenerkou, aby se napětí dostalo do přijatelných mezí, které se už dá stabilizovat.

Ale v případě LED je vhodnější použít proudový stabilizátor (zdroj proudu) - tranzistor otvíraný podle napětí na odporu měřícího proud do LED. To znamená např. - v emitoru odpor, na bázi zenerka napájená přes jiný odpor (takže výsledně 4 součástky).

Nebo zde zdroj proudu se 2 tranzistory: 8bitu.cz/clanek/zdroje-proudu/

a ještě jiné verze: amarokcz.wz.cz/LEDDRVLP.htm

Zdravim. Dik za radu. Nedari sa mi to ale rozchodit. Teda, zatial som to skusal len simulovat. Schema som len okopyroval, tak neviem kde mam chybu. R1 som vyratal ako 0.7/prud_LED. Ledky som tam dal na 3V, 20mA, takze to vychadza na 80mA. V takomto zapojeni sa to ale nechova ako zdroj prudu.

MJE má moc malý zesílení, odpor 20k ho dostatečně neotevře.
Odpor je potřeba zmenšit, ale zas ne moc aby se neusmažil při zmíněných 40V. Pod 10k radši nechoď.
Má-li fungovat regulace od minimálního napětí, musí stačit bázový proud 3.5/10k = 0.35mA. (3.5 = Uled + Ucesat)
Zesílení tranzistoru musí být větší než 4*0.02/0.00035 = 228 => dej si tam nějakýho darlingtona.