monitorování stavu baterie

Zdravím, potřeboval bych pomocí komparátoru u ATmegy16 monitorat stav napájecí baterie. Tedy pokud by napětí na baterii pokleslo pod určitou hodnotu tak by se vyvolalo přerušení. Ale nějak moc nevím jak to zapojit. Nevím kde mam vzít konstatní napětí s kterým bych to porovnávál. Může mi někdo pls poradit? Díky

Zo zenerovej diody, napr 2V7, alebo z odporoveho delica.

z té zenerky by to asi šlo, ale s toho děliča to podle nemůže jít. Protože když bude klesat napájecí napětí tak bude klesat i na tom děliči. Ikdyž možná se mílím.

Jasne, pochopil som to, ze baterkou chces napajat iba RTC. potom by to cez R delic slo. Ale ako to cele napajas baterkou, ta zenerka ti zoberie moc prudu. Nebolo by potom lepsie pouzit na meranie integrovany AD s integrovanou referenciou?
Ak chces iba bateria DOBRA/ZLA,potom mozes cez R delic (Megove odpory0
otvarat napr. BSS138. Ked napatie klesne pod otvaracie napatie tranzistora, vies, ze baterke odbylo 12 hodin :slight_smile:

Atmega8, myslim ze aj 16, ma v sebe internu referenciu 2.56V. A ta by sa nemala menit :slight_smile:

Edit: Opsravedlnujem sa, je to pri ADC ta 2.56 referencia, som skocil o stranu nizsie v datasheete, a nevsimol som si ze je to uz dalsia sekcia :blush:

jj…díky za rady…jinak myslím že ta reference 2,56 V je pro A/D převodník …ne?..taky mě ještě napadlo že bych použil stabilizátor napětí a k tomu ty odporový děliče

a preco nevyuzijes AD prevodnik mcu? navyse “referenciu” si mozes nastavis softverovo…

myslím že je toho A/D převodníku na takovou blbost škoda, když potřebuju jen stavy baterka dobrá, baterka vybitá. Ten A/D převodník hodlám použít na jiné účely

Ako vidis, podla zlozitosti a neurcitosti riesenia - teplotne zavislosti parametrov tranzistora, relativne vysoke prudy pre “generovanie” zeneroveho napatia, ktore znizuju zivotnost baterky, kopec suciastok okolo - neviem, neviem, ten AD bude asi najjednoduchsi, aj ked trochu “zbytocne” presny. Ale mas automaticky vyrieseny maly meraci prud do AD vstupu, internu referenciu - ziadna externa zenerka.

Taky si to myslím, když to jde řešit interním komparátorem. Vstup AIN1 připojíš přes odporovej dělič na baterku, druhý vstup přepneš na Bandgap referenci (1,23V) nastavením bitu ACBG v reg. ACSR. Tím se vypojí AIN0 a může být použit pro jiné účely.

díky moc…s tou referencí 1,23V to bude asi nejlepší