mikrocontroler s podporou USB a primo programovatelny z USB?

Existuje nejaky takovy?

NE - pokud ano, tak o tom nevím.

neni problem, cokoliv ze serie AT90USB… i nektery dalsi. jsou dodavany s nainstalovanym USB bootloaderem, programovat se to da pomoci FLIPu

U Microchipu jsou procesory z rozhraním USB a po nahráni bootloaderu jdou i programovat, ale zabere to kus paměti.

Arduino :slight_smile: techdot.eu/index.php/2008/01 … procesory/

Tak ako ATmega168 v Arduine su programovatelne vsetky procesory 89C51RB2/RC2/RD2 a mnoho dalsich, ktore dokonca nepotrebuju ani na zaciatok natiahnut zvlastny bootloader, lebo je v nich pritomny od vyrobcu.
Jednoducho kupis procesor, pripojis na seriovu linku a programujes, napriklad cez program FLIP. Akurat v Arduine integrovali na dosku prevodnik USB/RS232-TTL a tak sa tvaria (opravnene), ze je cip programovatelny cez USB. Take iste programovanie “cez USB” zabezpeci hociaky kabel s prevodnikom USB/RS232 a s vyssie spomynanymi procesormi. Alebo s hociakymi procesormi preprogramovatelnymi cez UART.

Martin

Okrem programovania cez USB bola v nadpise spomenuta i podpora USB. Aku podporu USB mas na mysli? Ma vediet aj HOST, alebo len SLAVE?
Skus pozriet procesory od Atlemu s ARM jadrom, ktore maju USB OTG, takze uz sa k nim da pripojit napr. USB kluc.
Treba si uvedomit, ze velka cast “malych” procesorov s USB, ma USB len ako moznost pripojenia k jestvujucemu HOSTovi. USB kluc k nemu funkcne nepripojite. USB nie je nutne “symetricke” rozhranie ako napriklad UART alebo I2C, t.j. zariadenie moze pracovat ako iniciujuce komunikaciu i ako cakajuce na komunikaciu od nadradeneho systemu. Vela aj ARM7 procesorov ma USB len ako moznost pripojenia k PC a komunikacia je z PC aj riadena, opacne to nejde . :confused:

Martin

cesko.host.sk/IgorPlugUSB/Ig … USB%20(AVR.htm

Tak jde o to, co si přesně představujete pod pojmem programování. Existuje například řada procesorů, které nemají interní Flash a ovládací program se jim musí po každém zapnutí znovu poslat no a právě napříkald přes USB. Nedávno jsem takového zástupce použil u termotiskárny k PC. Jakmile se zapla a načetli se ve Windows drivery, odeslali jí příslušný firmware a už to jelo.

Něco jiného je pokud požadujete programování prázdného procesoru přes USB tak, aby v něm program zůstal. Na to jsou dle mého asi nejpropracovanější procesory s jádrem ARM7. Ale zase už taková řada ARM9 (konkrétně od Atmelu) se dokáže naprogramovat i sama daty, které si vyčte z USB klíčenky. Takový pohodlný update přímo u zákazníka :smiley:

Zdeněk Novotný pandatron.cz