Měnič napětí z +5V na -13V

Zdravím všechny. Potřeboval bych co nejjednodušší měnič napětí z +5V na cca -13V. Sehnal jsem grafickej displej 128x64 a nemá vlastní zdroj pro nastavení kontrastu.
Díky. :smiley:

Pdobny problem mam aj ja s grafickym LCD 120x32, kt. tiez potrebuje zdroj zaporneho napatia pre kontrast. Vizualnou pozorovanim DPS displeja som zistil, ze ma spravenu “predpripravu” pre tento zdroj, treba dopajkovat par kondikov a jeden IO, konkretne mi vychadza IO ICL7660 v SMD verzi…

Jaký by měl mít parametry ten zdroj? jestli ti stači -13V a pár milíků, tak neni problém si postavit nějakej měnič s cívkou s 555 a nějakej stabilizátorek, sice by to nebylo zrovna nejmenší, ale SMD by to spravili.

Co treba MC34063A?
datasheetcatalog.org/datasheets/2300/501448_DS.pdf

Ten IO stoji 10Kc, v pdf jsou i vzorovy zapojeni… staci jen prepocitat odpory ve zpetny vazbe :wink:
Konkretne vas bude zajimat “Voltage Inverting Converter” na strane 8.

Tento IO pouziva na menic aj p.DOVEDA ale na prevod z 5 na 20V. Takze bude treba urobit upravu. Ale na nakopnutie moze pomoct. Odkaz je tu :

cmail.cz/doveda/konstrukce/pgm_pic/index.htm

Při návrhu je třeba uvažovat reálný požadavek na výstupní proud, já jsem zvolil 100mA, ale to je nejspíš zbytečně mnoho. Je potřeba si uvědomit, že tento typ měniče nepracuje naprázdno příliš dobře. Jinak je třeba i na vstup použít přiměřený low ESR kondenzátor na krytí proudových špiček.

nomad.ee/micros/mc34063a/index.shtml

Tak díky za rady :smiley:

Vyhrál to MC34063A, ale musím ho objednat.

V GME ho mají i v SMD.

Jelikož to LCD připojujji k 16F877A v DIP, tak mi DIL8 už neublíží. Dík

Bohuzel toto zapojeni nelze pouzit - jde o step-up zapojeni - zvysuje puvodni napeti (zde na +20V). Zde je potreba napeti snizit :wink:

Ale ten měnič použiju taky, mám sice ICD2, ale musím mít i programátor, protože se v ICD2 POŘÁD maže 18F4550 a takhle si ušetřím za napaječ a píchnu to do USB. :open_mouth:

Ty pořád ještě zápolíš s tím ICD2? To se mi stalo jednou jedinkrát. Pak jsem to přeprogramoval a je naprostý klid

Nezápolím, ale 1x týdně se smaže, jinak od pondělka už to má 1x za sebou. Jiné problémy s ním nemám. Až na ten průraz 36V. :blush:

Je to hodně divný. Protože systém pro jednotlivé PIC se loaduje myslím jen do 16F877. Zkoušel jsi Write Protection BootBlock pro 18F4550?

Zkoušel, to nejede vůbec. Ale ona se nesmaže celá, jen kousek, a ani tak nesmaže, jako přepíše nesmyslama. Spíš mi to připadne, jako by se při čtení nebo zápisu “něco” špatně nastavilo a došlo k nechtěnému přepisu. A dělá to pouze při vypnutí, tedy odpojení od USB. A přijdu na to tak, že to třeba večer vypnu a na druhej den musím vyměnit PIC za jinej. Mám 3, tak je střídám, at je nemusím pořád programovat.

Schéma máš??? Než mi IO přijde s GME, tak můžu laborovat s tímhle.

Čau,myslel jsem něco na tendle spůsob:
zavodsky1.szm.sk/schemy/sil_casti/menic.htm
je to poměrně jednoduchý ale ve schématu je pár chyb, dioda D2 musí být zenerova dioda na dané napětí a za didodou D1 musíš mít nějaký odpor (podle zátěže). Takhle postavený zdroj se nedá srovnat se specializovanými IO ale nechá se postavit ze “šuplíkových zásob”.

Toto je zvysujici menic.
Pro invertujici bude potreba zamenit L1 a T1, otocit polaritu D1, D2 a C2.
Pro zvyseni ucinnosti bych dale T1 nahradil nejakym PNP, misto ZD (D2) vlozil delic s tranzistorem pripojenym k resetu.

Dale by nebylo od veci zvetsit C2, pred cele zapojeni dat dalsi blokovaci kondik a prenastavit casovac (pomer Ton/Toff) vzhledem k pozadavkum na napeti.

Jestli myslíš nějak takhle

tak tak to mám od začátku a neutáhne to. Nevím jakej má odběr řízení kontrasu, ale po připojení k LCD přes trimr 5k to klesne na -4V a LCD potřebuje cca -8V
Bez názvu.JPG

Jako měnič na záporný napětí by se dala použít 555ka a na výstu pár kondenzátorů a diod… někde sem to viděl… bylo to myslim snad v katalogu GMe (papírová verze) z roku asi 99? nebo 97?? Sice to zvyšovalo napětí, ale možná kdyby se obrátily diody, že by to robilo záporné napětí. Zapojení si již nepamatuju, musim to najít, takže nevim jestli by takováhle úprava šla…
Nebo pokud chcete něco, co dokáže dodat i 0.3A, tak tohle: jan16.czela.net/index.php?id=5&n … ndukcnosti
Uznávám že to zapojení je docela blbé, ale to ještě když jsem tak nějak začínal s měniči :slight_smile: Hlavní je že mi to fungovalo… >>na záporný napětí by nebyl problém to předělat…
EDIT: je to zapojený jako násobič napětí, 555ka vyrábí střídavé napětí pro násobič…