Maximální zatížení vodičů,kabelů dle průřezu proudem/výkonem

Ahoj,
existuje prosím nějaký jednoduchý výpočet minimálního průřezu / průměru vodiče (drát / lanko) v kabelu v závislosti na proudu? Například na webu Draka kabelů je v PDF katalogu u každého vodiče uveden počet Ampérů, ale mě spíše zajímá slaboproud a menší průřezy než 0,5 mm2, u kterých to na zmíněném webu začíná.

Dnes jsem si třeba přečetl, že nové počítačové základní desky Gigabyte mají funkci On/Off Charge což znamená, že dokáží přes USB nabíjet připojená zařízení (nejčastěji mobily a tablety) proudem až 2 A. Pokud někdy někdo rozebíral / pájel USB kabely tak mi jistě dá za pravdu, že datové vodiče DATA+ a DATA- mají stejný průřez jako napájecí +5V a GND a že jsou velmi tenké (tipuji tak 0,15 mm2). Nejde mi do hlavy, že by takovým průřezem mohlo jít 2 A, ale pochybuji, že by výrobce vyráběl něco nebezpečného v dnešní době, kdy každý Američan hledá společnost, na kterou by mohl podat žalobu.
nabijeni-tabletu-usb-proud-2A.jpg
Silove-kabely-vodice-Draka-2012.pdf (4.28 MB)

Takové zařízení však musí mít svůj vlastní kabel, který to zvládne. Běžné komponenty do USB si takový proud nevezmou a ani nesmí pokud je k nim možno připojit běžný usb kabel (nehledě na to, že by u starých pc zničily desku).
Zatížitelnost kabelu je dána pouze možnostmi jeho chlazení. Drát v cívce transformátoru má dovoleno asi 3A/mm^2, volně položený kabel na zemi nebo ve zdi kolem 15A/mm^2.
Drát ponořený v kapalině patrně nebude mít problém s desetinásobkem.