Legislativa pro prodej el. výrobků-jak dát do oběhu výrobek?

Zdravím všechny rád bych se zeptal zda někdo ze zúčastněných nemá zkušenosti s výrobou elektroniky teda spíš s legislativou pokud bude určitý výrobek dán do prodeje. myslím PHE kam se zaregistrovat a jestli je to nutné i u malých serií.

:arrow_right: administrator: přesunuto z "Off – topic"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "legislativa pro prodej elektronických výrobků"

Ahoj,
v první řadě musíš mít na zařízení atest a EMC z akreditované zkušebny, atest se vydává po přezkoušení zařízení a po kontrole dokumentace ( podle které normy ČSN si postupoval, které ČSN to splňuje atd.). To vše jen proto že na vyrobku musí být nalepeno CE, kdybys neměl atesty tak tam nemůžeš dát CE a vtom případě ani nemůžeš prodávat.
PHE je dané v tabulkách na ministerstvu xxx(asi životního prostředí) liší se pro různé elektrozařízení. Pokud teda budeš vybírat PHE, tak musíš zpětně odebírat výrobky podobného typu kus/kus, takže podle zákona musíš mít podepsanou smlouvu o ekologické likvidaci elektroodpadu s danou firmou která se tím zabývá ( je jich jen pár ).
Nutné je to u každé série i při jednom kuse a abych nezapomněl, tak vůbec není od věci se nechat pojistit, pak Tě někdo nařkne, že tvoje zařízení něco udělalo co nemělo.
Jo a ještě si založit IČO.
Toto je jen pár věcí co musíš mít :smiley:
Hodně zdaru

Dovolim si trochu polemizovat :slight_smile:

Ziadne testy vyrobku mat nemusis. Co MUSIS, je oznacit vyrobok CE-ckom. Tym deklarujes, ze tvoje zariadenia splnaju prislusne normy a nariadenia. Normy uz nie su povinne, ale maju len odporucaci charakter vzhladom k tomu, ze technologia postupuje tak rychlo, ze normotvorcovia a zakonodarcovia nestihaju. Tak to cele pred casom uplne otocili. Ty - vyrobca - deklaruj, ze tvoj vyrobok je bezpecny a nerusi. Ak je nejaky pruser je na tebe aby si dokazal, ze za pruser nemozes a splnas vsetko co bolo v danom case vyroby k dispozii (vratane noriem, ktore ciastocne tento stav popisuju). Ak mas atesty, bod pre teba, to vsak neznamena, ze sud ta neurci zodpovednym za skodu, ktoru tvoje zariadenie napachalo. Skusobna nenesie absolutne ziadnu zodpovednost za tvoj vyrobok, aj keby si dokazal, ze stale dodrziavas rovnaky postup vyroby a rovnake suciastky od rovnakych vyrobcov. Priklad, ak niekoho zabije v dosledku prierazu optoclena na tvojom zariadeni, zodpovedny si ty. Na to je dobre sa poistit, lebo to aspon mozes uhrat s poistovnou, ze si za to nemohol, lebo si dodrzal vsetko co si mohol, tak nech sa neondia a zaplatia skodu za teba. Poistovna nepreplati ani cent, ak si nieco zanedbal nedodrzal, nedajboze porusil.
K vyrobku musis mat prehlasenie o zhode, co je prehlasenie v ktorom vypisujes vsetky technicke parametre respektive odkaz na normy v ktorych sa tieto parametre popisuju, ktore podla teba tvoje zariadenie splna.
Su ale zakaznici, ktory ti neveria a atesty z nezavislych skusobni (mozes mat kludne aj svoju vlastnu skusobnu - mnohi vyrobcovia to aj tak maju) pozaduju ako dokaz ze naozaj to co tvrdis je pravda. To ta vsak v konecnom dosledku nezbavuje zodpovednosti za skodu.
Inak plati vsetko to, co pisal XiXao.