Krystalový oscilátor PIC - frekvence a odolnost proti rušení

Zdravim. Mám takový dotaz, mám PIC16F1936 v aplikaci, kde řídím několik spínaných zdrojů. PIC taktuji 20 MHz krystalem. Co bude odolnější proti rušení krystal běžící přímo na 20MHz nebo 5MHz krystal a 4x PLL?

Diky

Menší poznatek:
Kvůli PWM modulu jsem nucenej honit ten PIC na tak vysokých taktech.
Zkoušel jsem ho hnát až na 32MHz - krystal 8MHz + 4x PLL. Vrátil jsem se zpět na 20MHz, přepájel jsem krystal v práci zpět a nechal v pojistkách PLL. Světe div se, PIC si to v pohodě šlapal na 80MHz. Celkem jsem na to koukal.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "krytalový oscilátor PIC"

Obecně je v tomto ohledu lepší používat krystal s co nejmenší frekvencí.

PIC18F24K20 (max 64MHz) jsem hnal na 96MHz (zkoušel jsem asi půl hodiny na výpočetním algoritmu - bez jediné chyby), na 120MHz se již nechytal :slight_smile:

Dobře, díky moc. Nakopnu do toho 5MHz krystal, případně 6 a překopu časování.

Jinak celkem paráda PWM na 100kHz s 8b rozlišením, škoda, že už mi to nedávají FET drivery.

Ošetření vůči rušení je spíš HW záležitost. Je třeba mít správně vedené země a blokované napájení. Mít ošetřené vstupní piny a nepoužité piny přepnutý na výstup do log.0
Existují i SW opatření - watch-dog, vyplněná prázná místa kódu např isntrukcí goto $ apod, ale tyto jsou poslední záchrana.

Právěže to dopadlo tak, že dělám i HW stránku. Napájení důsledně blokuju, problém s volnýma nožičkama nemám, spíš mi chybí.

O použití psa popřemýšlím, instrukce goto zní taky jako dobrej nápad. Snad poslední záchrana v případě že se něco nepovede.

S tím psem a goto bych to považoval spíš za nepovedený ftip :slight_smile:
Stejně tak “SW opatření” jako “poslední záchrana, když se něco nepovede” :slight_smile:
Možná, že to autor myslel dobře, ale v tom případě se velmi neobratně vyjádřil :slight_smile: