Jednoduché zapojení pro detekci dvou hodnot napětí 5V a 12V

Ahoj,
napadá prosím někoho nějaký do velikosti co možná nejúspornější způsob (=málo součástek), jak pomocí dvou LED detekovat, zda je připojeno +5V nebo +12V? Přemýšlím, jak to udělat, aby při 5 V se rozsvítila červená LED a při 12 V žlutá. Nebo ještě lepší by byla dvoubarevná duoLED, která by svítila dvěma odstínama. Operační zesilovače nebo tak něco použít nemohu, protože těchto detektorů je nutné umístit více a na plošném spoji pro složitější zapojení není místo.

Děkuji,
Petr Kubíček

Třeba nějak tak.
led indikator.gif

Mnohokrát děkuji piityy. To zapojení prosím funguje tak, že při 5V svítí jedna LED a při 12V druhá nebo při 12V svítí obě? Napadlo mne, zda by to nešlo vymyslet se zenerovou diodou ještě jednodušeji tak, že červená LED v dvoubarevné LED by svítila trvale a při překročení napěťové meze (při 12V) vy se rozsvítila i zelená, díky čemuž by celá duoLEDka svítila žlutě.

Petr Kubíček

To by určitě šlo. Nyní je to tak, že při 5V svítí led1. Při vzestupu napětí na asi 10V (6V zenerka + 3V dioda + 0.7V tranzistor a něco na vznik proudu odporem) se rozsvítí led2 a zároveň se otevře tranzistor, který zhasne led1.