Jaký ARM na ADC a zpracování signálu

Ahoj,
potřeboval bych MCU, který má co nejlepší ADC (minimum 500kSPS 10bit…ideálně 1MSPS a 12bitů, nepohrdnu lepším)

DMA a slušná paměť asi nebude kritická… Nepotřebuju ethernet, teď mi stačí jeden UART a jedno SPI

Kromě samotného procesoru řeším i výrobce a programovací jazyk/prostředí…

Mám zkušenost s:

LPC1768 (M4, ADC 500kSPS 10bit, čistě v C)…NXP nemá nikde lepší ADC

MAPLE (vývojový kit s ST M4, 1MSPS 12bitů…ale v Arduinu, což je pro mě sprosté slovo…) …STM má určitě i lepsí ADC, ale zatím jsem se s nima vůbec nezkamarádil…

Do čeho byste šli vy?? Ideálně pouzdro QFP (LQFP)44. A co nejjenodušší přístup ke všem knihovnám a tak… Prostě jsem spíš hardwérář…

Musí to být M4 s float point hw akcelerací ? Co s tím budeš dělat ? M3 od STM mají snad všechny A/D 12bit 1MSP… Nebo vem ten MAPLE, určitě k němu pujde připojit JTAG nebo SWD hlavice a používej to bez uina :wink: V nejhorším to tam můžeš nahrávat přes USART bootloader, kterej mají všechna STM32. Pogramování v C. Jaký bys asi tak potřeboval knihovny ? Prostředí nekomerční GNU - třeba ECLIPSE + ARM plugin.

Potřeboval bych s HODNĚ velkou přesností porovnávat zpoždění dvou sinusovek v řádu desítek kHz

(zpoždění může být menší než vzorkovací perioda…ještě ani pořádně nevím, jak to nejlíp udělám…)

Navíc to bude závislé na teplotě…

Nemáš tip na nějakej vývojovej kit??

A dotaz mimo:
Jde rozjet i jinej ST ARM s bootloaderem a arduinem?? …udájně by to jít mělo…

A dotaz mimo:
Jde rozjet i jinej ST ARM s bootloaderem a arduinem?? …udájně by to jít mělo…

=> tím jsem myslel, jestli jde MAPLE rozjet i s jiným procesorem (lepší řadou, apod…)

Ideálně navzorkuj obe sinusovky současně do paměti a pak spocitej korelaci k sin a cos stejne frekvence a pak spočitej fázi. Nevím proč Tě zajímá možnost přeportovat ARDUINO na nějakej jinej ARM, když v prvním příspěvku si arduino pohanil. Nejspiš to jde, ale určitě to nestojí za to. STM32 má vlastní bootloader, tak co řešíš. Nejsem si jist jestli Ti rozumím, ale MAPLE je snad nejakej HW, takže tam těžko dáš jinej procesor, snad s vyjímkou stejné řady se stejně rozloženýma vývodama s větší pamětí a pod. Porovnej si STM32F procesory, třeba to pujde…

Nějakej KIT ? DISCOVERY třeba. Nejlépe rovnou s ST-LINKem

OK… mně teď jde o dvě věci:

  1. chci rovnou začít s tím, co splňuje moje požadavky

  2. chci něco, k čemu bude napsaný minimálně úvodní projekt, abych to nějak rozjel (z toho mám největší obavy)

(3) Ideálně chci vývojový kit)

Zalíbil se mi tento procesor, ale jestli splňuje bod 2 a 3 netuším…

Ani nevím, jak moc jsou procesory od STM pinově kompatibilní… že by se dal na nějakým kitu prohodit…

zalíbil se mi tento:

cz.farnell.com/stmicroelectronic … dp/2064363

přehled MCU zde:
st.com/content/st_com/en/pro … tId=SS1577

CORTEX M4 od STM bude na tuhle úlohu určitě fain.

1 - to si musíš rozhodnout sám
2 - to ti nikdo nezaručí
3 - co třeba tohle cz.farnell.com/stmicroelectronic … dp/2664593

Tehle kit řeší desku + programátor/debugger. Všechno ostatní si budeš muset najít na internetu. Add - “…jsem prostě hardvérář…” dělal jsi někdy s MCU (v C, ASM ) ?

Kódu v C jsem napsal dost, k ASM asi nemá cenu se vracet…

spíš cítím potřebu přeorientovat se na C++, protože v tom teď píšou všichni (A s čistým C by mi nikdo moc neporadil)

Víc něž ten tvůj se mi líbí toto:
cz.farnell.com/mikroelektronika/ … nsku=false

(Chci to použít do zařízení, kde bude MCU vestavěný…bude to jen počítat a posílat data uartem… displej a tak nepotřebuju, navíc bych měl rovnou tolik noh kolik potřebuju :smiley:

To taky neni spatnej kit. Ale je bez debuggeru, programuje se to neajkym proprietarnim bootloaderem (neznam). S čistým C Ti poradí každý kdo dělá embeded, ale jak myslíš…

Mám trochu pocit, že se lidstvo rozdělilo na C++ a VHDL…

Debugger si asi stejně budu muset koupit, protože budu programovat procesory na desce, pro kterou jsou určeny… tak by mi jeho absence na kitu tak nevadila…

ja sa živím dlhodobo čistým C-čkom. O C++ som ani nezavadil, lebo mi doteraz v embeded nechýbalo nič, na čo by som potreboval C++.
Okrem toho, ak sa embeded chceš zaoberať seriózne, tak si pozri pravidlá MISRA a tiež pravidlá na písanie bezpečného sw. Tam si s takým malloc ani len neškrtneš.
Napríklad si aspoň pozri odkazy z

en.wikipedia.org/wiki/Safety_integrity_level

Takže ak sa svet rozdelil na C++ VHDL, ja rozhodne nepatrím ani do jednej skupiny.

Všetky STM32L/F majú zabudovaný bootloader cez UART. Nepotrebuješ preto exaktne žiaden programovací nástroj.
k Debugovaniu sa mi doteraz neosvedčilo nič lepšie ako LED zavesená na nejakom pine MCU. Rôznym blikaním ma informuje o rôznych stavoch pokiaľ nerozchodím UART. A cez UART získam z MCU ďaleko viac reálnych údajov ako cez bárs aký debuger.
Ale to je moja osobná skúsenosť a postupy, kde kto používa zas tie svoje.

STM32 (skús pozrieť špeciálne STM32F3) majú solídne vlastnosti čo sa týka presnosti (16bit) a rýchlosti AD prevodu. Trochu otázna je kvalita AD referencie. Zas navzorkovať určitý priebeh a cez FFT zistiť fázový posun s presnosťou lepšou ako je frekvencia vzorkovania by viac menej malo ísť celkom hravo.

Udělal jsi mi radost :wink:

Díky :slight_smile:

Teď se dívám na Farnell…

A nenašel jsem tam žádnej STM32M3F

Trochu jsem to procházel a strašně se mi zalíbil tento:
cz.farnell.com/stmicroelectronic … dp/2503304

(Jen nikde není vývojovej kit :frowning:((
Přitom je fakt top…

Ty kity pro mě nejsou vůbec žádná sláva… Asi to budu muset jedině namalovat…

Martine, Ty s těma STM32 děláš, že ho tak zrazuješ od debuggeru ? Oni jsou přeci jen o dost složitější než AVR8. Ty metody pro analýzu chodu programu, které doporučuješ, jsou samozřejmě naprosto v pořádku, ale pokud uživatel tu platformu nezná, tak myslím, že něco preciznějšího by mu jen pomohlo. Jako profík, jistě uznáš, že kvalitní (adekvátní) vybavení šetří čas a tudíš i peníze. Pokud bude programovat a současně vypisovat přes UART, bude to dost nepohodlené. Kdyby si pořídil J-LINK (čínská kopie stojí $15), tak kromě programování a debuggování, lze přes něj a GDB server normálně tisknout do konsole/terminálu a ušetří jeden fyzickej UART.

Nikoho od ničoho neodradzujem :slight_smile:
Každý je zvyknutý na “svoje” vývojové prostredie. Viem, že debuger, JTAG a kde čo mnohí úspešne využívajú a šetrí im to kopec času. To je úplne v poriadku a tak to má byť.

Osobne som používanie debugera zavrhol pred mnohými mnohými rokmi po tom, čo mi jeho použitie zabralo cca mnoho dní života pri snahe rozchodiť komunikáciu s LCD displejom. Pri krokovaní cez debuger mi všetko fungovalo, pri spustení sw “naostro” sa na displeji nič nezobrazilo. Chyba bola samozrejme medzi klávesnicou a stoličkou. Nedodržiaval som správne povinné časy čakania medzi zápismi jednotlivých príkazov. No tak som bol upnutý na to, že debuger mi pomôže, že som nad tým tých pár dní s nervami strávil a hľadal chybu kde kade len nie na správnom mieste. Jasné, že to v konečnom dôsledku bola moja chyba.

Odvtedy som si povedal, že sa budem maximálne vyhýbať pri ladení sw niečomu, čo mi do aplikácie zavedie náhodilý podstatný časový prvok, ktorý mi môže podstatne ovplyvniť správanie periférií a teda aj celej aplikácie.

Preto som si vyvinul iné metódy, ktoré veľmi úspešne využívam a v konečnom dôsledku mi doteraz nikdy debuger pri vcelku efektívnej práci ani nechýbal. Nakoniec som vždy tie piny procesora určené napríklad pre JTAG radšej zužitkoval na niečo užitočnejšie ako na ladenie aplikácie. Lebo pinov má MCU vždy málo a väčšie púzdro z viacerými pinmi sa už málokedy do aplikácie zmestí :slight_smile:

Základom je “testovacia” LEDka, ktorú sw ovláda tak, že mi pravidelne bliká v nastavenej striede a frekvencii. Hociktorá časť sw môže rutine starajúcej sa o LED vnútiť na niekoľko periód inú striedu a frekvenciu. Tak napríklad viem vidieť, že bol prijatý nejaký bajt. Po krátkej zmene blikania LED znovu bliká “po starom” až do ďalšieho vnútenia zmeny. Naraz viem takto sledovať viac rôznych stavov, ktoré môžu nastávať asynchrónne a teda aj súčasne bez toho, aby bol nejaký vizuálne premaskovaný inými stavmi.

UART nevyužívam na výpis nejakých ladiacich správ. To sa mi vidí ako veľmi zahlcujúce pozornosť človeka, teda mňa. A takýto prístup často používaný vo svete PC sa mi vidí vo svete MCU ako veľmi neefektívny a zdĺhavý, obzvlášť keď sa sústredím len na jeden bajt, ktorý mi niečo indikuje - teda indikuje či sa niečo posra… alebo nie. Pri výpise hlásení je tam príliš veľa balastu, ktorý jednak zdržuje komunikáciu a jednak je zbytočný. Okrem toho je potrebné zahlcovať pamäť zariadenia ďalším protokolom okrem natívneho (napríklad MODBUS) a ešte by bolo treba aj nejaký mechanizmus, kedy sa má ktorý protokol aktivovať, pričom protokol na výpis ladiacich správ považujem za kvalitatívne nič neprinášajúci.

Na ladenie používam normálny protokol podobný MODBUSu a len pozerám hodnoty nejakých premenných vo vybranej oblasti pamäte ktoré mi indikujú, čo sa mi v systéme deje. Napríklad či driver včas a či vôbec odpovedal na požiadavku a ktorej časti sw konkrétne, ako bežia čítače, atď. Často si interné testovanie nechávam aktívne aj v živej aplikácii. Potom mám možnosť si z odstupom času pozrieť, čo prapodivnoúchvatné sa v aplikácii dialo za dlhšie obdobie ak má klient nejaké výhrady či podozrenia voči správaniu zariadenia.

Moje zariadenia buď musia bežať v sieti (najčastejšie RS485), alebo môžu bežať v sieti. Takže UART na komunikáciu používam vždy.

Nepotrebujem vedieť kedy presne sa čo udialo. Stačí mi iba koľko krát a v akom mieste programu. Pri zmene (ale nie častejšie ako 1x za sekundu) sa táto prepíše aj do EEPROM, takže po reštarte mám info zachované. Samozrejme nemá zmysel počítať, že sa niečo stalo 2^56 krát. Úplne stačí počítadlo do jedného bajtu. Ak sa niečo stalo za rok 255x a viac, je to už na pováženie. Hlavne sa tým nezoderie EEPROMka. Dôležité je tiež zapísať, z ktorého miesta programu prišlo hlásenie, že niečo nie je v poriadku (napríklad premenná mala hodnotu mimo očakávaný rozsah). Tam sa potom môžem sústrediť na hľadanie problému.

Ak chcem odpamätať nejaký stav viacerých premenných pri nejakej udalosti, jednoducho si ich v rámci normálneho behu programu odkopírujem do poľa prístupného cez protokol a pozerám sa na ne. Aj tak treba deje ktoré trvajú kratšie ako sekundu nejak predspracovať, lebo moje oko kratší dej na monitore ani nezachytí. Zatiaľ sa mi darí pre moje potreby veľmi úspešne.

Pri preprogramovávaní sw to mám spravené tak, že môj vlastný bootloader posiela do mcu iba tú časť programu, v ktorej sa zmenil kód a to porovnaním s predchádzajúcim HEXom. Občas musím dolaďovať aplikáciu podľa nových požiadaviek užívateľa i cez vzdialený prístup. Potom je celkom dobré mať rovnaké “vývojové prostredie” pre použitie na stole i na diaľku. A tak u mňa moc debuger miesto nemá :slight_smile:

Samostatná kapitola je ladenie protokolov a hw pôsobenia perifériami na okolie. Tam nejaké krokovanie sw asi toho moc neporieši. Tu je základom aspoň informačný osciloskop a pre použitie s MCU dobrý logický analyzátor so sw výbavou analýzy protokolov. Používam ZEROPLUS Logic Analyzer LAP-C a okrem osciloskopu k PC (potrebu použiť ho mám zriedkavú) hlavne malý prenosný osciloskop DSO quad. Okrem trochu “zvláštneho” ovládania dvoma multifunkčnými prepínačmi tlačítkami som s ním veľmi spokojný.

Na vyhodnotenie správania vstupov používam buď nasoftené “zrkadlové” zariadenie, alebo pri zložitejších signáloch dvojkanálový generátor priebehov s možnosťou zvoliť fázový posun medzi kanálmi, generovať periodické priebehy až s 8192 vzorkami na periódu a s ďalšími fičúrami.

Takže aby som to zhrnul.
Za roky práce som si vytvoril “debugovacie” prostredie v ktorom hrajú hlavnú rolu:

  • LEDka vyhradená na testovacie účely

  • Načítanie premenných cez UART protokolom (napríklad) MODBUS

  • základné sw jadro, ktoré vie spravovať hlásenia neštandartných stavov v samotnej aplikácii vrátane zápisu do EEPROM a počítania času behu aplikácie či voľného času MCU v relevantných časových intervaloch

  • bootloader umožňujúci prepísať iba časť pamäte v ktorej bola po preklade zmena s nejakou rozumnou granularitou, napríklad 32B alebo 128B.

  • Laboratórne prístroje ako log. analyzér, osciloskop, generátor, alebo “zrkadlové” zariadenie

Já jsem po Tobě nechtěl takový vyčerpávající elaborát, ale když už si to napsal tak děkuji. Přečet jsem si to celé. Nic méně si mi neodpověděl na otázku :wink:

To, že si chybně vyhodnotil používání jakéhosi nástroje (jehož kvalitu ani nemohu posoudit) a zatvrdil si se proti jeho používání je podle mě šloda. Podle mě jsi buď moc konzervativní, nebo máš extrémně specifické aplikace a nebo obojí.

Doba pokročila, a ty nástroje se hodně zlepšili.

Ohledně logování hlášek přes uart anebo na sdkartu v lidsky čitelné podobě jako cas-udalost-data , tak to leckdy může být jediná možná metoda jak dlouhodobě monitorovat a testovat hodně koplexní software aniž by u toho člověk zešedivěl.

Ďakujem za trpezlivosť a prečítanie :slight_smile:

Myslím, že som na Tvoju otázku odpovedal hneď na začiatku, aspoň to vnímam ako odpoveď na ňu:

"Nikoho od ničoho neodradzujem :slight_smile: "

Je mi úplne jasné, že minimálne 2^255 ciest vedie k riešeniu. A nástroje ako JTAG, či rôzne debugery (aj 1 wire) sa hojne používajú bez pochyby preto, lebo sa osvedčujú.

To je v absolútnom poriadku a tak je to správne, tak to má byť a mám z toho radosť.

No jednoducho pri riešení mojich problémov pri programovaní som postupne nasadzoval väčší a väčší kaliber na riešenie, až kým som problém nevyriešil. K debugeru ako k nástroju bezpochyby skvelému u mňa jednoducho doteraz nikdy neprišlo. Skrátka, nepotreboval som ho.

Kým by som nad ním ako nad možným nástrojom na hľadanie problému začal uvažovať, niektorá iná mnou hojne používaná metóda zabrala skôr.

To je všetko. Nie je to ani dobré, ani zlé, ani konzervatívne a ani progresívne.

A či by som s debugerom odhalil chybu skôr ako s mojimi naučenými (schválne nepíšem konzervatívnymi, lebo len preto že metódy fungujú ešte nemusia byť hneď konzervatívne :slight_smile: ) metódami?

Ťažko povedať, koľko času by som potreboval venovať tej ktorej platforme aby som vedel debuger efektívne používať. Až po dôkladnom naučení práce s ním, by som (možno) vedel moje problémy riešiť. To do toho celého treba zarátať. No zatiaľ som nemusel prekročiť osobný “Rubikon”, aby som sa musel zaoberať niečím takým ako je debuger :slight_smile:

Avšak každému kto cíti, že by ho mal používať, fandím.

Ta otazka byla jestli už jsi stěma ARM procesorama seriózně pracoval.
A ptal jsem se proto, že Tebou používané metody na odhalování chyb v kódu jsou sice funkční, ale jen v případě, že tou ledkou jsi schopen blikat, čož u těch armů nebudeš, pokud správně nenastavíš některé věci a to nezjistíš bez spolehlivého debuggeru. Hlavně ten program nejspíš sletí a zůstane hnít v hartfaultu aniž by programátor tušil proč.
O tom celá ta debata vlastně je/byla. To proto, že zakladatel vlákna řešil jak začít a já nabyl dojmu, že s mcu asi nic nedělal a tudíš bude potřebovat lepší vybavení a Ty jsi napsal, že to vlastně ani moc nepotřebuje. Když už danou mcu platformu znáš a umíš napsat kód na jistotu a máš dost zkušeností, tak je to trochu jiná situace, než když někdo začíná.