Jaké jsou IDE pro Atmel, AVR? AVR Studio 4, WinAVR: AVR-GCC?

Ahoj,
Začínám programovat Atmel a mám poměrně slušný zmatek v softwarových vývojových prostředcích. Včera jsem celý den Googlil a to můj zmatek ještě prohloubilo. U Microchip to bylo jednoduché, tam není nic jiného než MPLAB, jak to je ale u Atmel (AVR)?

Našel jsem toto:
AVR Studio 4
WinAVR
AVR-GCC for Windows

  1. Byl by prosím někdo tak hodný a udělal krátké shrnutí co je co?
  2. Co je nejlepší na Windows 7?
  3. Je něco pro Linux?
  4. V jakém pořadí instalovat?
  5. Co je freeware a co je komerční záležitost a musí se tedy kupovat?
  6. Stejně jako jsem začínal s grafikou na Adobe Photoshop, tak i v případě AVR bych chtěl začít s tím nejlepším, který z těchto nástrojů je nejprofesionálnější?
  7. A konečná otázka, proč je těch IDE integrovaných vývojových prostředí tolik, když pro Microchip je jen jeden?

Doufám, že se nezlobíte, že mám tolik otázek, jednoduše to fakt nejde. Děkuji Vám.
Lukáš Němec

Ahoj.
Urcite se nezlobime, proto tady to forum je.
AvrStudio je na atmel strankach free, musis se jenom zaregistrovat. Aktualni verzi najdes zde:atmel.com/dyn/products/tools_card.asp?tool_id=2725.
Dle mych zkusenosti tento program slouzi jako editor, debugger a loader do uC.
K AvrStudiu je potreba nainstalovat WinAvr sourceforge.net/projects/winavr/files/WinAVR/20100110/WinAVR-20100110-install.exe/download, coz jsou knihovny pro uspesny preklad programu v C na hex soubor, ktery funguje v uC

Taky existuje neco jako Codevision, Basic apod.
Tolik systemu je pro to, aby uzivatele co umi Basic jednoduse mohli programovat v podobnem jazyce pro uC.
Preji hodne uspechu.

LukNem: Z toho, co jsi vyjmenoval, je IDE pouze AVR Studio (free).
WinAVR = AVR-GCC for Windows: to je překladač jazyka C (stejně jako např. Microchip C18 compiler pro mplab) - doplněk AVR Studia.

Další IDE jsou např. zmiňované CodeVision(placené, free omezená verze), určitě to půjde rozjet i na Eclipse(free) apod. Pokud ovšem budeš chtít občas poradit tady, tak věz, že drtivá většina avrkařů je zde na AVR Studiu, stejně jako je pro něj většina projektů/knihoven na netu.

Mnohokrát děkuji chlapi. V prvním příspěvku jsem se špatně vyjádřil, chtěl bych sice profesionální nástroj, ale hlavně nástroj, který je nejklasičtější. Aniž bych to napsal v prvním příspěvku, tak jsi mi piityy perfektně odpověděl. Ač jsem tedy obeznámen s Eclipse a určitě by se dalo používat mnou oblíbené UEStudio, tak pro mne právě kvůli podpoře zvítězilo AVR Studio 4.

Taktéž velice děkuji za vysvětlení, že AVR-GCC for Windows je to samé co WinAVR. Tohle mě mátlo. Mohli by používat jen jeden název, určitě by to bylo jednodušší.

Jsem docela překvapen, že WinAVR / AVR-GCC nevyvíjí sám Atmel. Pokud jsem to totiž správně pochopil, tak AVR Studio vyvíjí Atmel (stejně jako MPLAB vyvíjí pro své produkty Microchip), ale WinAVR / AVR-GCC je vyvíjeno komunitou open-source nadšenců. Docela se divím, že nad tím nechce mít Atmel plnou kontrolu (i open-source software může být kontrolován a usměrňován komerčním subjektem) a navíc by mohl WinAVR / AVR-GCC nabízet jako doplněk přímo v instalaci AVR Studio 4.

Několik poznatků pro ostatní nezkušené:

  • AVR Studio 4 se přímo stáhne zde. Ke stažení je nutná (pitomá a zbytečná) registrace (kolik lidí se asi jmenuje “wrqwerqr” :slight_smile:).
  • WinAVR : AVR-GCC for Windows se přímo stáhne zde. Instaluje se klasicky instalátorem, WinAVR 20100110 jsem instaloval až po instalaci AVR Studio 4.18, předpokládám, že to tak má být. Instalátor nabízí pro instalaci cestu C:\WinAVR-číslo verze (C:\WinAVR-20100110), což mi přijde docela praštěné. Instalaci jsem provedl do C:\Program Files\Atmel\WinAVR\WinAVR-číslo verze (C:\Program Files (x86)\Atmel\WinAVR\WinAVR-20100110), což mi přijde daleko logičtější, snad to nenaruší nějaké interní cesty.

Mnohokrát děkuji za tipy a taktéž přeji hodně úspěchů.
Lukáš Němec

Řekl bych, že tomu tak bude, protože tahle verze winavr by snad měla být poslední takto samostatně ke stažení. Krk na to nedám, ale někde mi tahle informace přelítla přes nos.

Jo, to zní chytře. Už to ale měli udělat dávno. Ideálně ještě před tím, než jsem si začal hrát s AVR :smiley: