Dobrý den
Jaká je spotřeba Watů provozu počítače za 1 hodinu když mám 300W zdroj + 17 monitor děkuji za pomoc
Dobrý den
Odhadnout něco takového je velmi složité. Záleží na mnohých faktorech. Jaká je konfigurace počítače (nejdůležitější informace je typ procesoru a počet a typ disků a počet optických mechanik). Dále dost záleží na tom, co na počítači děláte. Psaní ve Wordu (malá zátěž) nebo hraní hry (velká zátěž) se taktéž projeví na celkové spotřebě.
Řekl bych, že příkon bude do 200W. Ale je to pouze odhad. Přesného výsledku dosáhnete měřením za pomocí wattmetru nebo alespoň ampérmetrem změřit proud a mírným odhadem se dostanete blízko správnému výsledku.
Snad jsem pomohl .
Tak předně watty se nespotřebovávají, watt je jednotka výkonu, resp. příkonu. Spotřeba se měří v kilowatthodinách a ta se snadno změří elektroměrem. Stačí vypnout všechny ostatní spotřebiče na 1 či 2 hod a odečíst přírůstek.
Ampérmetrem to měřit nelze, neboť proud není ani sinusový a není ve fázi s napětím. Lze tímto pouze odhadovat jak se zvyšuje či snižuje příkon v závislosti na zatížení PC.
V některých supermárketech jsem viděl malé měřáky pro měření spotřeby, které se vkládají mezi zásuvku a vidlici spotřebiče. Měří proud, napětí, spotřebovanou energii, činný a jalový výkon a cos fi. Cena řádově několik set Kč.
Presne tak, ampermetr moc nepomuze… mozna jedine v pripade nejakyho kvalitnejsiho zdroje s aktivnim PFC… Wataz zdroje nama na spotrebu vliv, zalezi na konfiguraci…
muj athlonXP 2200+, GF7300GT, 768M RAM, 2xHDD, 1x DVD RW ma spotrebu naprazdno 130W, v zatezi pak 180W… Peknej zrout! pocitano bez LCD (40W). U CRT monitoru zalezi na velikosti a nastaveni obrazu, ale u 17’’ pocitej aspon 60W.
Mam tu jeste celeron 733 MHz, GF2MX400, 1xHDD, 2xopt. mechanika, ten zere 30W v klidu, 45W v zatezi
Timto obchod.puhy.eu/index.php?main_pa … cPath=5_26 wattmetrem jsem meril notebook a vysla mi spotreba 20W (pokud dobijel baterii tak kolem 40W), byl jsem prijemne prekvapen.
Tiež som robil meranie spotreby môjho pc Atlon 2200 a priemerná spotreba mi vyšla 130W/príkon činný/ bez zaťaženia procesora akonáhle som spustil film vybehla na 170W.čo ma ale udivuje tak to je to že v stby. režime alebo keď počítač akože ide v šetriacom režime klesol odber len cca o 10W čiže na 120W.Takže doporučujem pc radšej pri dlhšom nepracovaní na ňom radšej vypínať v rámci úspory energie.Myslím si že rozdiely medzi jednotlivými pc budu podobne.Meral som aj iné no v priemere to bol ± 20% všetko to isté.
To co si napsal je blbost, radit lidem počítače neustále vypínat a zapínat. Ničí se tim HDD, a to tak, že hodně, viz počítače u nás ve škole ve třídách. V učebně jazyků odešel disk asi po 3 měsících, to jen pro to, že každou hodinu to nějaký učitel zapne, a za chvíli vypne. A furt dokola. A to ti naši inteligentní experti vymysleli, že počítače před námi schovají do “skříněk”, kde je po 5ti minutách puštění PC asi 40°C, a po 15ti minutách hotový peklo. A ty skříňky vymysleli jen proto, že si jedna učitelka nejmenovaná vymyslela, že na ní děláme atentáty, že jí nejde o hodinách angličtiny zvuk (v učebně jazyků) - to proto, že ty prasata neuměj ani pořádně přiletovat konektor. Schválně to někdy (pokud se mi to povede) to nafotim. A to neni zdaleka všechno… Učitelky si tahaj kazeťáky (kerý nemaj ani repro) tak musejí výstup připojovat do toho konektoru na zvuk, ten vyndaj z PC do kazeťáku a z5. Po 2 měsících to letujou vždycky znova… fuj!
Jinak to s tim úsporákem,no nediv se, úsporák funguje akorát v modu počítače jako přenosný/laptop, a to ješt jenom pouze na nootebooku, kde má HW kerý podporuje snížení spotřeby.
Jinak lepší by bylo, kdybys zjistil kolik žere průměrnej komp když je vyplej a zdroj je ve stand-by režimu, kolik to žere, a pak poradit, ať vytahujou kompy ze zásuvky, když sou vypnutý. A to už jen z toho důvodu, že ty čínské šmejdy = zdroje vyhořívají. Viz bratrův. Měl jakousi eh eh síťovku, která byla pod napětím i při vyplym kompu (krmila se z +5VSB) a tudíž zdroj byl lehce o fous víc zatížen při “stand-by” režimu, a po 14 dnech, co to bylo při vyplym stavu v zásduvcde, zdroj totálně vyhořel. Aspoň poučení pro ty, co vlastní nějaký ten čínský šmejd.
Ale nemyslete si že když máte nějakého značkového zdroje fortrona, že jste na tom líp. Např. můj Blue Storm II má pěkně odfláklou filtraci, takže mi píská zvukovka. A dost nechutně. A navíc nemá ani -5V větev. V mainpower konektoru prostě chybí pin.
Sorry za ten dlouhý román, napsat sem to ale musel, zatím zdar, Honza
Záleží na základní desce. Jsou desky, které mají v úsporném režimu odběr na úrovni laptopu.
Na PC, se spíše než úsporný režim, využije režim spánku (ve Windows Vista nazývaný hibernace), kdy se obsah paměti uloží na disk a počítač se vypne (má tedy stejnou spotřebu, jako by byl “normálně” vypnutý).
Nic proti, ale dnes se většina elektroniky vyrábí v Číně.
Jasný, ad ta hYbernace, no myslel sem to nějak podobně, ale ne každá deska to umí.
SOuhlasím a vím že se dneska skoro všechna elektronika vyrábí v číně, ale některá je čínskej šmejd, jiná je zase čínská a dobrá…
cs.wikipedia.org/wiki/Hibernace (měkké i)
Na rezim spanku nema zakladni deska vliv - PC je zcela vypnute - staci, aby se to umelo vypnout Na co ma vliv zakladni deska a jeji bios je prave usporny rezim - pri nem se zmrazi procesor, bezi refresh RAM a ostatni se vypina… V tomto rezimu by se pc mel drzet rekneme do 30W (zalezi na zdroji a desce) a vypnuty nebo v rezimu spanku si vezme do 20W (opet zdroj + zakladni deska)
Zase sem to napsal blbě
Myslel jsem že prostě né každá deska podporuje “režim spánku” nebo něco podobnýho na úrovni notebooků, kde to v “režimu spánku” bere pár Wattů…