Jak přesně funguje AC relé?

Ahoj, jak funguje AC relé? Např. toto - gme.cz/cz/relef4052-ac24-p634-620.html? Na vstupu je střídavé napětí a sepnutí je na výstupu také střídavé (např. při průchodu nulou?) Nějak jsem se v tom ztratil. Děkuji za osvětlení.

Podle mě je v odkazu klasické relé s dvěma nebo jedním přepínacím kontaktem, které lze spínat střídavým napětím 24V. Nic víc, nic míň.

no to jo, ale jde mi o sepnutí toho výstupu - bude kopírovat např. sinusový průběh střídavého napětí a sepne např. v nule?

Jedná se přeci o elektromechanické relé, určitě se nebude nic kopírovat a spínat v nule už určitě ne. Prostě jen sepne anebo rozepne.

takže při kladném napětí sepne a při záporném rozepne? nebo když tam bude jakékoli napětí, tak sepne (no ale na co by zase rozeplo?) možná je to z mé strany idiotský dotaz, jen to chci pochopit.

Při kladné i záporné půlvlně zůstane seplé, až střídavé napětí vypneš, vypne i relé.
Chová se stejně jako DC relé… :slight_smile:

no když na DC relé přivedu menší napětí, než je to, ve kterém spíná, tak se rozepne (a nula takové napětí je:) ). ok, takže je tam napětí, je to seplé, bez ohledu na vlnu. děkuji.

Zřejmě jádro cívky je z takového materíálu, které má delší magnetickou setrvačnost a udrží kotvičku přitaženou i při průchodu nulou.

Jednak má kotva určitou setrvačnost a opravdu je jádro i cívka uzpůsobeno střídavému proudu (nelze použít ss napětí stejné velikosti). Nevim jak tyhle malý hračky, ale stykače už mají jádro skládané z plechů a mimo cívky je tam ještě zkratový kroužek, který drží kotvu v době průchodu nulou.

děkuji všem za vysvětlení