Galvanické oddělení programátoru od PC, je k tomu důvod?

Zdravím. Je důležité mít galvanicky oddělený programátor od PC? Programátor a programovaný čip napájím klasickým trafem přes stabilizátor. Do počítače je to připojené přes RS232. Taky by mě zajímalo, jestli je to nutné když používám RS232-USB převodník - další zapojení stejné jako v předchozím případě. Jeden koupený převodník mi už přestal fungovat a nepřišel jsem na to proč.

Jak udělat, pokud používám integrovaný obvod FT232RL a nepřeji si mít celý obvod (i programátor, mikrokontrolér, periferie) napájený z USB.

Nemohl by někdo poradit zapojení?

:arrow_right: administrator: přesunuto z "AVR"

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Galvanické oddělení programátoru od PC"

Předpokládám, že máš vlastnoručně postavený programátor. Pokud je programátor v pořádku, tak není nutné jej galvanicky oddělovat. Místo složitého galvanického oddělení si raději programátor před použitím pečlivě zkontroluj.

Není to problém, ale kvůli zjednodušení doporučuji vyvést napájení přímo z PC. Do zapojení pak ale přidej kondenzátor. Starší PC zdroje jsou bez filtračního kondenzátoru v zapojení nevhodné pro přímé napájení mikrokontrolérů / programátorů.

U převodníku bych oddělení vůbec neřešil. A pokud přestane fungovat, tak jej stačí vyreklamovat :slight_smile:.

Pokud se i tak rozhodneš ke galvanickému oddělení, tak by ti mělo stačit zapojit několik optočlenů. Před mnoha lety jsem galvanicky odděloval LPT a zapojení fungovalo. Nebylo to ale až tak jednoduché a samozřejmě bylo zapotřebí externího napájení.