Elektrický přívodní kabel domu vede kolem větví keře-problém

Dobrý den,
jak tak fórum čtu, tak zjišťuji, že je zde spousta lidí s elektrotechnickým vzděláním (silnoproud) a říkám si, zda mi prosím někdo nedá odpověď na mou historicky první otázku na fóru.

Kolem mojí chaty je klasické vedení elektrické energie na stožárech a z jednoho takového stožáru vede na tyč na střeše chaty izolovaný kabel s jednou fází. Pod kabelem je hodně vysoký keř, jehož větvičky dosahují až na kabel. Ten křak je zatracený problém stříhat, kvůli jeho okolí, kde se nedá postavit žebřík. Ptám se Vás prosím, je to problém?

Větve keře nejsou nijak tlusté, aby mohli kabel poškodit. Samozřejmě jsou ale občas mokré. Je mi naprosto jasné, že je nepřijatelné, aby jakákoliv zeleň nebo dřevina byla na klasickém vedení na stožárech, kde nejsou natažené dráty izolované. Ten přívodní kabel ale izolovaný je.

Díky moc,
Pavel Lind

Ten krik sa dotyka kabla v jeho izolovanej casti?
Precital som si otazku viackrat a nepochopil som to celkom jasne. Pokial sa dotyka izolovanej casti vedenia, tak by to z hladiska zdraveho rozumu malo byt OK, ale smernice rozvodnych zavodov sa mozu lisit.
Mozno by bolo dobre konzultovat to rovno s nimi, aby v buducnosti neprislo k nejakym problemom.

Vobec nejde len o skrat na mozno mokrych konaroch. V prvom rade sa jedna o mozne mechanicke poskodenie vetvami krika v case silneho narazoveho vetra. A to ze su to len take vetvicky nie je dovod nemysliet prave na to. Skrat je mozno jeden z tych stastnejsich koncov, ak nan zareaguje poistka.
Staci aby neustalym pohybom okolo kabla sa tento zacal niekde uvolnovat, na uvolnenom spoji moze vnikat vacsi prechodovy odpor a tym padom aj vacsi ubytok napatia, ktory v konecnom dosledku moze sposobit poziar. A tam je uz kazda poistka kratka.

Teda bud si prehod elektriku, alebo presad krik.

Ano. Celý kabel je izolovaný a křak se dotýká pouze kabelu, nikoliv neizolovaného vedení na stožáru.

Je mi to jasné :frowning:. Děkuji.

Děkuji Jaromíre a anonyme.
Pavel Lind

keby ten kabel patril elektrarnam… tak pridu s plošinou a ten krík ti odfiknu min o 1m.

Ale je nutné jim to sdělit, protože vím hned o několik místech, kde na 6 kV vedení leží větve stromu.

…no povedzme ze bud je vedenie bez napetia alebo tam ešte par cm je :smiley:

Ještě kousek tam je :wink:. Vždy jsem si představoval, jak to asi vypadá, když fouká silný vítr a větve se ohýbají až na vedení.

To je sranda. Jinak na obyčejných nízkých dřevěných a betonových sloupech je “jen” 400 V, že ano? Prostě tam vedou jednotlivé fáze. Myslím že jich je pět nebo tak něco, že ano?

Škoda že tohle nejde. Jediná možnost je kompletní destrukce keře.

Pavel Lind

ano

ano ale to i na VN

jak kde ,minimalne ale 4 (3 faze a nulak) to ostatni je vetsinou ovladani pro verejne osvetleni

pokud jde o zachovani kere tak nemoznost postavyt zebrik neni duvod ho hned znicit…, co pouziti montazni plosiny ? leseni (hakina) ? horolezeckou cestou ? …

Ahoj,
díky za odpovědi.

Jasně, plošinou nebo nějakým speciálním lešení by to šlo. Problém je, že to stříhání se musí dělat pravidelně, protože to roste jako z vody :wink:. V praxi to znamená jednou ročně, protože čim více se stříhá, tim více roste a pokud se ostříhá metr, tak ten metr opravdu do roka doroste. Každý rok platit přistavění plošiny by byla příliš drahá sranda.

Teď když vím, že větvičky přes ten kabel být nemohou, tak to budu muset nějak vyřešit. Destrukce keře je samozřejmě až poslední možnost, protože se ho nechci zbyvit.

Díky.
Pavel Lind

Nějaký větvičky kabelu nevadí. A pokud je to tak rychle rostoucí keř, tak ho na jaře zmlaď až k zemi. Mám pocit, že si z nás děláš srandu. Je to snad vzácný bambus nebo urostlá smokvoň? Když to tak rychle roste, tak to bude nejspíš něco ala křídlatka japonská.

no ešte jeden taky rychlo rast vedla a budeš ho z neho ostrihavať :smiley:

Pořiď si na to nůžky Fiskars. Je to takové dlouhé tágo se speciálními čelistmi na konci, jedna je rovná, druhá má tvar srpu. Mužes s nimi řezat větve až do průměru 30mm, 3m nad zemí. Stojí okolo 1000Kč. Požívají je sadaři na prořez ovocných stomků. Pokud by byly krátké, existují ještě nástavce.

Fiskars S115560, teleskopické zahradní nůžky do výšek. Děkuji za tip Techniku.

Pavel Lind
fiskars-s115560.jpg