CHtěl bych se naučit programovat AVR

Ahoj, chtěl bych se naučit programovat AVRka. Již nějaký ten čas jsem strávil programováním klonů x51, ale to není dnes již moderní. Chtěl bych tedy přejít na AVRka, která jsou v poměru cena/výkon daleko lepší. Chtěl bych je začít programovat asi v ASM (pokud to jde), pak přejít na C (no problem). Zčínat bych chtěl s ATmega8. Programátor mám STK200 tu odlehčenou verzi, myslím že to umí programovat i avrka. (nebo ne?). Konekrétně mám tohle: jan16.czela.net/index.php?id=19&n=jak-naprogramovat-mikrokontroler-rady-89s-isp
Proto tedy se ptám, jestli mi někdo nemůžete poradit nějaký dobrý tutoriál o programování AVR.
Děkuji všem za případné rady :slight_smile:

Je pravda, ze procesory s jadrom 51 dnes nevyhovuju svojou rychlostou ci skor pomalostou, ale niektory vyrobcovia (napr.Atmel) rozsiruju a inovuju spominane jadro, pricom “nove” verzie su omnoho rychlejsie ako povodna 8051…pred casom som aj ja presiel z programovania 8051 v JSA na programovanie procesorov RISC od Atmelu (tiez pomocou JSA). Zacal som s ATtiny2313, pricom prechod je v celku jednoduchy, treba len pochopit zakladne veci a rozdiely oproti jadru '51. Pre pochopenie suvislosti som si zadovazil knizku “Mikrokontrolery Atmel AVR - Assembler” od pana Vladimira Vanu…
EDIT: inak aj tu na fore najdes v downloade linky na knizky, ktore sa venuju AVR…a je tam aj spominana knizka

2Jan16: no podobne som bol pred casom na tom ja, a jedine co som urobil bolo ze som si stiahol free verziu AVR studia a pozrel sa do datasheetu prislusneho AVR ktore chcem programovat, a este vynikajuca pomocka je help v AVR Studiu… pokial vies ASM pre x51 nemalo by byt tazke naucit sa ASM pre AVR… ale samozrejme ze aj kniha sa hodi :slight_smile:

Jo děkuji za doporučení té knihy, pokusím se to stáhnout.

No a o nějakém tom tutoriálu na netu by jste nevěděli? Podle kvalitního tutoriálu na dhservis.cz jsem se naučil 8051čky… Jestli by nebyla nějaká stránka??

no nejake tutorialy pre AVR sa nachadzaju aj na:

http://www.kvetakov.net/clanky/avr/

Jo, to jsou jediný český tutoriály kerý sem zatim našel :frowning: - už o nich vím. Jen je v těch článcích nehoráznej BORDEL!!!. Je docela problém se tam zorientovat, který že to článek je druhý, třetí, atd… Ale furt lepší tohle než nic…

Už jsem tak trochu prošel tu knížku o programování AVR v asm, a je to spíš(na 100%) příručka, než učebnice… Takže pokud někdo víte opravdu o nějaké učebnici, ne příručce, dejte pls vědět…

Podařilo se mi vygooglit taky nějaký další tutoriál, nevalné kvality (později jsem zjistil že je od stejného autora jako ten na kvetakov.cz) a je ten tutor tady: programujte.com/index.php?rubrika=70-elektrotechnika&sekce=179-avr Takže podle toho bych se to učil taky nehorázně dlouho, protože je v článcích stejný bordel. (např. autor nejdřív udělá program, a až v dalším článku vysvětluje, co je k čemu dobré. CHtělo by to nějaklý tutoriál kvalitní jako např. tento: dhservis.cz/dalsi_1/obsah_popis.htm

Ahoy, Honza

To jsi vyjádřil naprosto přesně. Když jsem kdysi navštívil kvetakov.net, tak v diskuzích byly odkazy na tvrdé porno. Nevím jak dnes, snad už to odstranil. Navíc v těch článcích jsou výkladové chyby a nepřesnosti, takže bych si je za vzor nebral. Dobrý web byl www.mcu.cz, ale kdykoliv ho navštívím, chodí mi spam. Takže pozor!

Pokud jde o AVR, asi bych zacal rovnou s C :wink: jejich architektura je totiz pro C dobre prizpusobena a rychlost slusne napsaneho programu v C a v avr-asm je skoro stejna a velikost kodu u avr taky neni problem :wink: ja uz avr-asm prakticky neznam(ne tak, abych v nem mohl psat) a bezproblemu se bez nej obejdu :slight_smile: akorat je obcas se podivat do vystupu prekladace a avr-asm umet precist, ale vic neni potreba… Navic se to tyka jen problemu s optimalizacemi, nebo aplikaci, kde je vyzadovana maximalni rychlost…
btw s nekteryma lidma, co davaj materialy na kvetakov, chodim do skoly :smiley: Jim vyridim, ze tam maj bordel :laughing:

Já nejsem začátečník, takže asm mě neodradí. Jen mě začíná odrazovat to, že neexistují (teda co vím zatím) žádné slušné tutoriály na AVR asm. To mě začíná odrazovat, takže pokud nic nenajdu, tak s tim praštim, a zůstávám u 8051, a pak pudu na PICy…

Tak zatim zdar!

Na kvetakov nekoukam, takze nevim, co tam je a neni, ale na travian-ap.wz.cz/avr/AVR.zip jsem dal zipko s pdf z prednasek a nejakyma prikladama… Snad me jejich autor nepretrhne :slight_smile: Jesli nejsi zacatecnik, nemel by bejt problem se v tom zorientovat :wink: akorat je treba to vsechno projit a nejak rozumne si to roztridit a pojmenovat :wink: sam zasnu, co tam je, ja prechazel z x51 asm rovnou na AVR-C… ale semestralku z avr-asm jsem slepil pouze za pomoci seznamu instrukci s jejich popisem :wink:

Kdyby tě chtěl přetrhnout, tak to klidně sveď na mě, protože to pro jistotu vkládám do příspěvku.
AVR_priklady.zip (51.3 KB)
AVR_is.pdf (687 KB)
pr06_IS_AVR.pdf (400 KB)
pr06alt.pdf (346 KB)
pr07_AVR_mcu.pdf (1.05 MB)
pr08_INT.pdf (341 KB)
pr09_INT.pdf (241 KB)
pr10_C.pdf (294 KB)
pr11.pdf (246 KB)

Zdravím, Jmenuji se Ondřej Karas a jsem autorem všech článků na Kvetakov.NET. O nehorázném bordelu bohužel vím a hodlám to dát do pořádku. Vzniklo to tím, že jsme si redakční systém dělali sami a udělali i v něm mnoho chyb. Navíc jsem se při psaní seriálu s AVR také učil (jsem toho názoru, že pokud já jako začátečník něco pochopím, pochopí to i ostatní). Navíc pořádku nepřidaly ani názvy článků (v názvu není číslo) a ani to, že jsem nejprve skákal z jednoho kompilátoru na druhý. O chybách tedy vím a mrzí mě, že tam jsou. Bohužel mě čeká teď Bc. zkouška a nebudu mít čas to dát do prázdnin do pořádku, ale v červenci a sprnu chceme dělat zbrusu nový redakční systém a během toho nejstarší články přepíšu (úplně) a všechny seriály přečísluji. Pokud by měl někdo zájem o spolupráci, finančně ji odměním. Ne nijak převratně, protože kvetakov není zlatý důl, ale něco se přeci jen najde. Zatím pokud by někdo měl zájem je mohu vytisknout alespoň do PDF v pořadí v jakém mají být a příklady napsané v jiném kompilátoru než GCC překompilovat…

Změnil jsem řazení článků, snad to bude lepší, pokud najdete jakoukoliv faktickou chybu, prosím ozvěte se. Díky

Díky za pomoc, ale do srpna to už možná se to naučim z tý knížky co sem si sosnul z netu :slight_smile: ALe jen do toho, rád si to přečtu! Ta knížka neni nic moc… Díky Honza

Takže jak to pokračuje:
Mám tyhle knížky:
Mikrokontrolery Atmel AVR - Assembler, Vladimir Vanu (přijde mi to spíš jako příručka)
Práce s mikrokontroléry ATMEL AVR, David Matoušek (To už je lepší knížka, ale taky ne učebnice :frowning: )

Dále:
Koupil jsem si ATmega8. Zatim jsem s ní ještě nic nedělal. Potřeboval bych poradit nějaký programátor, který zvládá programovat ATmegy (8, 16, 32, tiny2313, … 90Sxx …) Programátor jako schémátko zapojení plus ovládací software. Slyšel jsem že prý ponyprog je dobrý. Jaký hardware k němu??
Dále mi do SW výbavy chybí ještě kompilátor AVR ASM - můžete nějaký doporučit?

Až se si tohle obstarám, tak s tím snad už konečně začnu, a opustím “historické x51” :slight_smile:

JEště otázka bokem: Existuje nějaký software, který dokáže podle zadaného času vypočíta spožďovací smyčku? Něco jako je tohle pro 8051: jan16.czela.net/index.php?id=20& … aci-smycky

Ahoj, Honza

Takze ja pouzivam programator s ovl. softom ponyprog, hardware programatoru najdes na: lancos.com/prog.html
na pisanie a kompilaciu programov v ASM pouzivam AVRStudio, pricom je volne k stiahnutiu na strankach Atmela…

OK, takže sem si už stáhnul ponyprog, neni to asi nejnovější verze, ale budiž…D8l sem si opatřil AVRstudio, nejnovější verzi co se na atmel stránkách dala stáhnout. O výkendu se do toho snad už konečně dám…

Jinak, jak počítaš zpožďovací smyčky??

na oneskorovacie slucky nepouzivam ziadny specialny program, pouzivam ich zriedka, pricom ked nejaku potrebujem spocitat pouzijem kalkulacku…

no tak zase si taky nemyslim že by byl nějak extra problém jí vymyslet z hlavy… Jen je pravda že VŠECHNY instrukce AVR trvají 1 tik xtalu??