Časovaná změna polarity motoru, motor z CD-ROM mechaniky

Dobrý den, rád bych se pokusil nastínit můj problém. Nemám zkušenosti s programováním mikrokontrolérů, ale rád bych se o to pokusil. Mám nějaké zkušenosti z VŠ s C/C++. Potřebuji udělat automatické otáčení vajec v líhni. Bude tam plato, které se bude otáčet pomocí cdrom mechaniky, která zajistí naklopení o 90°. Jako napájení chci použít nabíječku z mobilního telefonu (5V). Jedná se mi o to, jak udělat změnu polarity motorku založenou na časovači. Aby například každé dvě hodiny se na minutu spustila jedna polarita a za další dvě hodiny na minutu druhá. Nějaké schéma na atmegu například? Děkuji za rady.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Změna polarity motoru"

Ahoj.
Moc tomu nerozumím.
Použiješ motorek z CD ROM na otočení vajíček o 90 stupňů = vajíčka vypadnou z plata…
Jinak je potřeba zjistit, jestli motorek umí obrácený chod. Většinou je tam červený plus a černý minus drát a nedá se to prohodit.
Jednoduchým testem zapojením motorku na 5 V správně a potom opačně zjistíš jestli to funguje oběma směry.
Dále je nutno zjistit, jestli motorek má dostatečnou sílu otočit platem.
Potom je vhodné mít nějaké koncové členy, které detekují že plato dosáhlo počáteční nebo koncové pozice. Dají se použít optozávory, nebo spínače.
No a nakonec ovládání motorku pomocí 4 tranzistorů 2 PNP a 2 NPN oběma směry tzv H-můstkem

driml-napajecky.cz/cz/drubez … 14347.html

A je to …

to vyzera navonok ako ten motorcek, co je v mikrovlnkach na otacanie taniera. Len ten v mikrovlnkach sa toci “o nieco” rychlejsie.

Redriver něco podobného se řešilo zde: ebastlirna.cz/modules.php?na … ic&t=50014

Motorek mám odzkoušený na ploché baterii 4,5 V, při otočení mechanika zajede. Představuju si to asi takhle nějak jpeg.cz/obrazek/i9N , vždy pouze programově otočit polaritu.

:arrow_right: administrator: přiloženy externí soubory
cEbo1.png

Ako pisal Dragon, H-mostik. Mozes si ho postavit z tranzistorov, alebo pouzit cip ako napr. L293D.

Tak byt tebou, nejdrive bych si postavil tu naklapecku a vyzkousel si, jestli to funguje bez rizeni. Mam pocit, ze to ten motorek neutahne. Nevim jak je vyreseno naklapeni zpatky, predpokladam ze kdyz zajede CDROM zpet, tak ze se to gravitaci presune do pocatecni polohy. V tom pripade je nutne zjistit, jestli kdyz se vypne motorek, jestli to gravitace pretlaci zpet, nebo je potreba zavrit CD rom aby se to vratilo zpatky. Druha moznost je lepsi.
Potom se muzeme bavit o schematu a o provedeni.
Jak uz tady bylo v jinych forech nekolikrat zmineno, je problem udelat presny cas, ktery se moc nerozchazi ale pokud to pro tuto aplikaci nevadi, tak je to bez problemu…

Udělej si raději tenhle systém, není třeba po čase překlápět sem a tam, stačí pomaluběžný motor a převod na kývací pohyb (žádná řídicí elektronika). youtube.com/watch?v=cTC2xX-hr5Y

Myslím, že motorek to utáhne v pohodě, mechanika má při výjezdu docela sílu, ba naopak, aby vejce ještě nelítala, plato je lehké i s vejci. Na čase tolika nezáleží, stačí, aby jednou za dvě hodiny vyjela a za další dvě hodiny zajela. Nemusí to vůbec sedět s časem reálným. Hledal jsem nějaké info o h-můstku, ale není mi to jasné. Když časovač pošle proud do obvodu, jede jedním směrem. Po rozpojení a příštím signálem od časovače druhým? Ještě mě napadlo, nešlo by udělat něco na způsob centrálního zamykání, aby narazilo do tlačítka mechaniky? Děkuji

Tak tady je to taky hotové:
driml-napajecky.cz/cz/drubez … 14344.html
Ale když si to chceš postavit sám.
Funkci H-můstku najdeš třeba tady:
automatizace.hw.cz/motory-jejich … jeni-k-mcu
nebo tady:
sps.hranet.cz/samelm/sledova … E_08_3.htm
Protože je to o AVR a já dělám jen s Picy, tak jsem našel jedno schéma (v příloze), které by Ti mohlo vyhovovat. Ani jsem nic nemusel kreslit. Dvě tlačítka jako dorazy, jeden vypínač pro zapnutí nebo změnu času, který by zde musel být napevno. FW si napíšeš sám nebo Ti s tím tady někdo pomůže. Pro malý Pic bych možná něco našel.
docs.google.com/document/d/1KpN … edit?pli=1

PS. kutizahr.blogspot.cz/2010/01/obr … rkura.html

Hotové řešení nemůžu využít, protože tyto plata jsou konstruovány pouze pro kuřata, já líhnu nejen je, ale i kachny, které mají vejce větší. To schéma se mi líbí. Ještě by to chtělo vymyslet soft a bude to ok.

Docela dobře je funkce H-mustku vysvětlena zde youtube.com/watch?v=4XKt9RttjSw

Pro stisknuti tlacitka CD-ROM me napadlo pouzit servo, ale mozna nekdo jiny prijde s lepsim resenim.
V tom pripade bude program docela jednoduchy.
Pouzijes interni oscilator abychom to zjednodusili, presnost casu pro tebe neni dulezita, pokud to ma byt 4h ±0.5h
V tom pripade si naprogramujes T0 jako citac. Potom v preruseni toho citace budes inkrementovat hodnotu promenne sekunda a porovnavat to s hodnotou 14400 (4 hodiny). Kdyz bude podminka pravdiva nastavis si nejaky bit.
Druhy casovac T1 si nastavis jako pulsne sirkovou modulaci s frekvenci 50hz a dobou trvani 1.5 ms ( servo se otoci o 45 stupnu).
A v hlavnim programu bych dal nekonecnou smycku ze pokud hodnota bit bude pravdiva tak aktivovat vystup OC1A na 2 sekundy a nastavit registr OCR1A na hodnotu ktera odpovida 1.5ms (To bych udelal pres obycejny delay) a potom nastavit OCR1A na hodnotu ktera odpovida 1mS (servo v zakladni poloze) zase delay 2 sec a potom deaktivoval vystup a nastavil promennou sekunda zpet na 0 s aby zacal pocitat odznova.
Prosim napis, jestli mas k dispozici procesor, programator a bastl pole.
Pokud umis anglicky zde avrfreaks.net/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&t=50106 je skvely tutorial na citace a casovace. Nekde na netu urcite najdes ovladani serva, v nejhorsim az si nebudes vedet rady poskytnu zdrojak na servo

cituji sám sebe: ,Ještě by to chtělo vymyslet soft a bude to ok". To neznamená, aby to někdo dělal za mě. Ale mohl jsem to podat jinak. Myslel jsem to spíše tak, že to nebude taková sranda naprogramovat:)

Moc se omlouvam za ma slova, z te povodne jsem trochu rozhozeny, urcite radi pomuzeme, pokud mas zajem se naucit programovat AVR. Uvidis ze si uzijes spousty srandy a zjistis, ze je to dalsi zrout casu. Prispevek pred tvym jsem upravil prosim precist a reagovat…

CD mechaniku připojit ke starému PC s Windows nebo Linuxem (monitor zbytečný), spustit tam plánovač úloh a volat utilitku pro sw ovládání dvířek (k nalezení na netu).

Nic se neděje. U nás na Pardubicku, zatím starosti ohledně povodní moc neřešíme, tak vymýšlíme kraviny jako otáčení vajec :confused: Tak doufám, že budete v pohodě a nějak to tam zvládnete. Koupím atmega8, nepájivé pole, nějaký propojováky, věci na h-mustek, programátor udělám z LPT kabelu, který pro sicher připojim na nejstarší krabici, co doma mám. Spouštět to přes nějaký plánovač už mě taky napadlo, jenže PC má spotřebu asi 150W, to už by se mi líhnout nevyplatilo vůbec. Použití Raspberry Pi na bázi Linuxu? Náklady ale vysoké 1000 Kč, ale spotřeba 5W:) Do nějakého testování se pustím příští týden, protože mě čekají státnice. Díky za rady, něco snad vykouzlím.

Spotřeba PC může hodně klesnout. Staré Pentium 1 nebo 486 (za 100,- z bazaru nebo od někoho za 50,-) s Windows 98, uspávání harddisku (teď nevím jistě jestli to W98 už uměly), vypnutý swap, když nic nedělá a čeká tak spotřeba jen minimální. Stačí jen základovka s pamětí, harddisk a zdroj, to se už docela blíží jednočipům. Nebo - ona stačí jen 386 jedoucí z diskety (bez HD, spotřeba skoro nulová, pár W - to se už docela blíží rabsperry, jen se programuje v 386) s DOS a povelák, mající ve smyčce dlouhou prodlevu (jsou na všechno jednoduché utilitky). Jen co si tak vzpomínám myslím byl problém v tom, že DOS CD drivery umí CD vysunout, ale ne už zasunout. No tak tedy ovládání přes LPT port. :smiley:

Ale jasně, nejsme jen nějací koláčožrouti ale bastlíři, také bych šel přes mikročip. To jen tak jako návrh alternativ, kdyby se něco uchytlo. :slight_smile:

Tak přeji úspěšné složení státnic…