ATmega8 a piny pre PWM - ktorý použiť pre zmeny napätia?

Dobry den.

Chcem sa spytať ešte som najako naplno nevyužíval PWM na takom type uP.
Troška komplikované nastavovanie sa mi zdá.

Tak že potrebujem zatial rýchlu radu ktory pin na PWM možem požiť. potrebujem meniť napätie v rozsahu 1,7-3.7V. Predpokladam že regulovať sa bude od0-5V a soft to ošetrim aby to bolo v mojom rozsahu. Teoreticky bude stačiť 8bit…možno že nie. A tak sa pytam ake možnosti mam na danom IO a ktory pin mam použiť zatial navrhujem DPS… aby som potom pri softe nenarazil na problem zlej volby pinu… pripadne to nebudem vediet na danom pine soft urobiť lebo mi to nedovoli hardware.

pripadne do buducnosti este jedno pwm pre riadenie motora… tak aby som sa uz teraz niečim nesekol…

dakujem…

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "ATmega8 a piny pre PWM"

Pro pwm řízenou timerem 0 jsou piny OC0x, pro timer 1 OC1x. Každý OC pin umí všechny módy pwm poskytované daným timerem.
Kdyžtak přihoď i kousek schéma a stručný popis, k čemu bude ten výstup využitý abys předešel případným pozdějším překvapením :slight_smile:.

PWM se používá primárně pro regulaci výkonu, ne napětí.
Např. pro regulaci svitu žárovky, otáček motoru, topného tělesa apod.

Tak sa priznam že je to do auta… u PWM som uvažoval do buducnosti pre regulaciu ventilatora kurenia len neviem či by to nepiskalo a ako to bolo s rušenim…

A to primarne PWM potrebujem na simulaciu potenciometra…ten povodny použijem pre regulaciu cez AD atmega8, lebo ten povodny potak umožnuje zmenu napätia v uvedenom rozsahu. tak že na filtráciu sa použije jeden rc alebo dvojity rc clanok dufam ze to bude stačiť… zaťažim to 100K a uvidim ako to bude vyzerať… nejaku rozumnu frekvenciu doporucujete ?

Frekvence na regulaci ss motoru stačí v desítkách Hz (např. 100Hz, nebo prostě jak zrovna vyjde timer). Před můstek dej filtr abys náhodou nerozhodil další elektroniku v autě (ikdyž ta je dost imuní).
U druhé záleží na navazujících obvodech - jesli jim vadí zvlnění a jaký a jesli je to nějak zatížený.
Na zkoušku můžeš prubnout druhej pwm kanál stejnýho timeru (a tedy stejná frekvence) a patřičně to vyfiltrovat. Jelikož to nahrazuje potenciometr, tak udělej časouvou konstantu dlouhou.

myslis OC1A, OC1B … z toho potaku ide signal pravdepodobne na ad vstup uP doteraz som z toho tahal signal cez 100k + nejaky delic a už klesalo napatie na pine potaku… tak ze predpokladam ze skoro nič to mežerie a skor to treba filtrovať aby som nezblbol povodny uP.

co mysliš tým dlhu konštantu ? prave že som uvažoval o vyšej frekvencii PWM aby som to vedel lahko filtrovvať… žiadne elektrolity malo miesta tam je…

Časová konstanta RC článku T=RC. Jeho mezní frekvence(amplituda na výstupu je poloviční) je 1/T. Když zvolíš T např. 1s, tak už bude 100Hz obdélník slušně vyhlazenej (výpočtem z hlavy zvlnění tak 50mV), ale to může bejt stále málo. Navíc dlouhou T uděláš buď velkym kondikem (což nemůžeš), nebo velkym odporem (to nelze při zátěži). Jde udělat aktivní filtr (s OZ), nebo s frekvencí nahoru. Tím ti zase trochu porostou spínací ztráty u větráku. Jiná možnost je zaplácnout si i druhej čítač aby jela každá pwm na jiný frekvenci.