ATMEGA 32 - jeden pin portu A jako AD převodník, ostatní I/O

Zdravím všechny,mám jeden dotaz. Mohu u této megy použít jeden pin portu A jako AD převodník a ostatní jako vstupy výstupy? Nějak jsem to z kat.listu nepochopil. Za info díky.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "ATMEGA 32 a AD převodník."

Datasheet Atnega32/Atmega32L strana 4 mluvi jasne.
Port A serves as the analog inputs to the A/D Converter.
Port A also serves as an 8-bit bi-directional I/O port, if the A/D Converter is not used.

Coz znamena, ze pokud pouzijes jeden pin jako A/D prevodnik, ostatni uz bezne pouzit nemuzes.

Muzes to ovsem udelat tak, ze si na piny pripojis nejaky posuvny registr nebo neco podobneho, nastavis pomoci PortA posuvny registr, ktery ti bude pracovat jako vystup a potom PORTA prenastavis do A/D prevodniku jako single conversion, provedes precteni analogu, hodnotu ulozis prenastavis PortA na vystupy a zase pokracijes.

Přesněji to znamená, že portA lze použít jako 8-bitový IO port, pokud není použit AD konvertor.

Přísně logicky z toho vyplývá, že pokud použijeme AD konvertor, může portA sloužit jako 7-bitový (nebo 6- bitový atd) IO port.
Ve skutečnosti to tak opravdu je. Piny, které nepoužijeme pro ADC můžeme použít jako digitální IO.
Jenom se doporučuje neměnit na nich úrovně během AD převodu (kvůli rušení).

Diky.
Neprecetl jsem si datasheet poradne a opravdu na strane 56 stoji:

Coz opravdu znamena, ze lze pouzit jakykoliv Pin z portu jako Analog, ostatni muzou slouzit jako vystupy a dulezit je pouze nemenit vystup pri konverzi.
Tak to jsem taky netusil.

Díky,jsem rád že to jde. Ve škole jsem se tehdy musel učit rusky a v angličtině si nejsem tak moc jistej.

Urcite to tak ide, bezne to tak pouzivam. AD meria to, co je na pine.