AT89C2051. Vstupný prúd

Ahoj.
Podľa katalógu je možné odoberať 25mA ak je výstup na úrovni logická úroveň „H“.
V prípade ak je na výstupe logická „L“, je možné na výstup posielať opačný prúd? Ak áno koľko mA môžem poslať do I.O.?

  1. Nenapsal jsi, jaký je to IO. Vím, že je to nějaká 8251, ale nenapsal jsi jaká. Našel jsem datasheet od 85S51, ale tam je absolute maximum DC Output Current 15mA - tedy jiný datasheet.
  2. Absolute Maximum Ratings jsou hraniční hodnoty, které bys neměl V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ překročit. V datasheetu si najdi tabulku DC Characteristics a tam máš všechno. Najdeš tam jak proudy jednotlivými piny, ale třeba tam i zjistíš, jaký je maximální součet proudů všemi piny a že si tedy nemůžeš v žádném případě dovolit použít maximální proud pinem na všech pinech, protože bys překročil maximální součtový proud.
  3. Proč nepoužiješ pro posílení výstupu tranzistor nebo (pokud potřebuješ posílit víc pinů) třeba ULN2803 ?

Och, ja som blb. Je to AT89C2051. Ja som potreboval vedieť, koľko môžem pustiť do toho pinu. Prúd von je uvedený v katalógu. Samozrejme uvažujem potom o posílení výstupov ale pre skúšanie len s LED by mohli stačiť aj samotné výhody,
Ďakujem.

Samotné vývody použít můžeš, ale pozor. Při rozsvícení např. 20 led a vezmu-li v potaz, že poteče ledkou 20mA, tak pokud sepneš všechny led tak celkový proud tím chipem bude: 20*20mA = 400mA. A toto by byl jeho poslední hrdinský čin. :smiley:

Takže musíš myslet i na toto a program napsat tak, aby nedošlo k sepnutí vše LED diod naráz. Ale např. budeš vždy svítit jen jednou, po dobu (zde je potřeba to spočítat, odhadnout, vyzkoušet) velmi krátkou a takto to provést pro xy led. Potom vznikne dojem, že LED svítí všechny, ale ve skutečnosti tomu tak není. Potom není problém napájet MCU přímo LED, bez nějakého dalšího budiče. Nebo použít nízkopříkonové LED diody, nebo je spínat přes tranzistory, ale řešení je spousta.

Pro samostatné LEDky samozřejmě klidně použij přímo piny. Co se LED týká, tak to, že je v datasheetu napsáno, že zvládne 20mA ještě neznamená, že tam těch 20mA musíš rvát, Dnešní LEDky svítí tak, že jim stačí cca 1 mA. U SMD LEDek i mnohem méně. A ještě jedna věc - V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nepřipojuj LED na piny IO bez odporů !!! To, že to IO vydrží ještě neznamená, že mu to neškodí.