Amatérská výroba bodovačky, bodování místo pájení

Dobrý den, mám možná trošku neobvyklý problém.
Delší dobu jsem marně sháněl R/2R odporový žebříček pro D/A převodník (nikdo jej u nás nedodává), tak jsem se rozhodl si jej vyrobit jako hybridní obvod, na malé DPS s SMD rezistory. Vývody pro připojení do aplikace jsem umístil na kraj destičky, takže by v aplikaci měla být umístěna nastojato (na hraně).
Jenže problém je v tom, že když připojovací drátky připájím, tak se mi při pájení do aplikace opět odpájí.
Nejlepší by bylo je přibodovat, ale nemám s tím žádné zkušenosti. Dělal jste někdo něco takového? Potřeboval bych např. vědět, jaký proud by měla taková bodovačka dodat, aby to bylo realizovatelné amatérsky.

Díky,

Vl.

:arrow_right: administrator: přejmenováno z "Bodovačka"

Výroba amtérské bodovačky není sice nemožná, ale určitě velmi drahá.
Potřebuješ trafo schopné dodat ve zkratu stovky A - ano i na tenké drátky- musíš dosáhnout teploty, která roztaví měď. Potom generátor s velejemnou regulací výkonu nastavováním několika časů v krocích po jednotlivých periodách. nutná je taky nějaká ta hydraulika,nebo pneumatika samozřejmě s regulací.

Ale bodovat na cuprextit se stejně nedá - materiály mezi elektrodami musí být samozřejmě vodivé.

levnější než dělat bodovačku je nechat si drátky na dps navařit laserem.

Anebo zvolit jiný systém propojení - konektor.

Riesenia:

na dosticku neletovat drotiky ale hrebenovy konektor, napr. nieco z tychto:

sos.sk/?str=12&code=F65

bezne su k dostaniu letovacie konektory s roztecou nie len 2.54mm ale aj 2mm a menej. Kludne ho mozes dat i na stojaka

Kvoli tomu robit bodovacku je fakt ulet :slight_smile:

okrem toho, drotik je snad v dierke tak preco by sa mal odpojit od dosticky, alebo nie? Ako dlho pajkujes (kolko sekund) ked sa Ti prehreje aj druhy koniec drotika? Nestalo by skor za uvahu zlepsit svoje pajkovacie schopnosti ako vyrabat bodovacku a riskovat znicenie suciastok? :slight_smile:

Kolko ma byt DA bitovy?

Neviem, ci to stoji s R-2R sietou za to, ked 8bit paralelny DAC0808LCN/NOPB stoji v TME pri kusovom mnozstve 28,56CZK, ak v zariadeni nepouzivat MCU, ale potrebujes analogovu velicinu generovat nejako inak. Tu linearitu s R/2R aj tak nedosiahnes lepsiu ako cca 6bit vzhladom na toleranciu suciastok a tu ti vyrobca garantuje 8bit.

Ak tam mas MCU, tak potom nieco male ako napr. MCP4801-E/P In.Vref za 36CZK,
MCP4811-E/P Int. Vref 10bit DA za 49CZK
MCP4922-E/P 2x12bit za 78CZK

Hm, asi je to fakt trošku úlet - neměl jsem představu o tom, co to obnáší, nejsem strojař.
S tím řadovým konektorem je to dobrý nápad, ten to mechanicky udrží pohromadě (to mne tedy fakt mohlo napadnout :slight_smile:.
S pájením problém nemám, ale ty drátky v tom provedení, jak to mám udělané, byly opravdu kratičné (cca 5mm) a byly na DPS napájeny z horní strany (SMD montáž), takže opravdu upadávaly.
Převodník mi stačí 8-bitový, ale musí být paralelní (potřebuji to na jednu takovou ukázkovou práci pro kluky do školy), proto nemohu použít Tebou uvedené typy (SPI nebo I2C).
O DAC0808 jsem taky uvažoval, ale potřebuji něco, co mi bude fungovat při nesymetrickém napájení (5V). Mám sice dojem, že DAC0808 umí pracovat při nesymetrickém napájení, ale ve všech zapojeních, co jsem s ním viděl, je na jeho výstupu použit operační zesilovač, který již má napájení symetrické. Pokud mi poradíš, jak to celé zmáknout s jedním napájením 5V, včetně OZ na výstupu, budu moc rád a nebudu mít co řešit.
Díky za ochotu.

Vlasťa

AK to potrebujes pre vyuku, asi nic nebude lepsie ako fyzicky zrealizovat R/2R siet. Myslim, ze je to didaktickejsie ako cumiet na svab ktoremu ma student verit ze robi to co hovori vyucujuci :slight_smile:

Pre vyuku mozno bude stacit i menej bitov ako 8.

Ta R/2R siet sa da zrealizovat aj tak, ze kupis tri hrebene so styrmi odpormi, napriklad 10k. Dva hrebene umiestnis tesne k sebe a susediace odpory zletujes, cim ziskas polovicnu hodnotu odporu. Tak mas samostatne 4xR (5kohm).
Treti hreben vyuzijes ako samostatne 4x2R (10kohm). Jednoducho sa to realizuje, pajkuje, akurat to moze zabrat o nieco viac miesta (do sirky cca 5mm) ako tie SMD odpory. Ale je to zas uzsie ako odporova siet v DIL puzdre. Tak to uz je na Tebe ako Ti to bude najlepsie vyhovovat. Napis prosim, ako to nakoninec zrealizujes. Som zvedavy. :slight_smile:

No, raději bych použil hotovou síť, už kvůli té přesnosti, ale nikdo ji u nás nenabízí.
Asi to opravdu udělám s tím hybridem, už to mám navržené, a k tomu možná přidám LM358, ten je dělaný na nesymetrické napájení.
Vl.

Ak stále trváš na bodovačke, odporúčam:
svarbazar.cz/phprs/search.ph … mhlmenu=20